Иде ли революция в офиса, или отново за високите бюра

Бюро, на което освен че човек може да работи изправен, може и да ходи по бягаща пътека.

© Associated Press

Бюро, на което освен че човек може да работи изправен, може и да ходи по бягаща пътека.



Привържениците на комфорта в офиса се надяват 2015 г. да бъде годината на високите бюра, на които човек може да работи и изправен. Те били предпочитани от големи умове като Леонардо да Винчи и Вирджиния Улф и имат потенциала да реформират традиционните офис пространства, пише агенция "Ройтерс".


Между 50 и 70% от хората прекарват шест или повече часове на ден, седейки, сочат данни на американската Служба за здравни и хранителни изследвания от 2012 г.


Фитнес експерти казват, че офис служители са особено податливи на т.нар. седяща болест. "Изследователите казват, че седенето е новото пушене", заяви Джесика Матюс, психолог от колежа Мирамар в Сан Диего.




Продължителното седене е свързано с риск от диабет, сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и преждевременна смърт. Някои проучвания показват, че дори физически активните хора не са защитени от рискове за здравето вследствие на продължително седене.


Американският съвет по физическата активност предлага на своите служители възможността да работят прави на специални бюра от над две години. "Много хора твърдят, че се чувстват по-енергични. Високите бюра им помагат при мисловните процеси", казва д-р Седрик Браянт от Съвета по физическа активност. Самият той работи на бюро, което е свързано с бягаща пътека, и твърди, че това му помага да остана фокусиран. Браянт смята, че такъв вид бюра са разумен разход.


Джо Нафзигър е бил творчески директор в рекламна агенция в Калифорния, когато разработва портативното бюро Ready Desk и казва пред "Ройтерс", че моделите се продават в Австралия, Германия и Япония. "Харесвам това, че си винаги в готовност. Не си наполовина изключил. Мускулите на краката работят, има по-малко натоварване не гърба", обяснява 35-годишният Нафзигър.


Д-р Седрик Браянт предупреждава, че както продължителното седене, така и продължителното стоене не е здравословно, тъй като крие риск от втвърдяване на артериите и разширени вени.


"Започнете със стоене в продължение на половин или един час от работния ден и дайте време на тялото си да се приспособи", съветва д-р Браянт.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK