Re: Още за метаболизма и спортуването

Re: Още за метаболизма и спортуването

© Reuters



Спортът е най-доброто нещо, което човек може да направи за себе си и здравето си. Никога не сме и не бихме могли да твърдим обратното. Напротив - често пишем за ползите от редовното спортуване и го препоръчваме.


Може би затова, уважаеми читатели, реагирахте остро и с недоверие към информацията, че със спорт не се отслабва, макар че и преди сме ви я съобщавали, и периодично различни учени и научни експерименти я потвърждават.


Наистина твърдението звучи странно и наопаки на това, което ни е втълпено, но точно това са митовете - широко разпространени и неверни постулати, без ясни корени и доказателства. С гнева си потвърдихте, че митът, който учените се опитват да разбият, е точно толкова повсеместен и тук, колкото може да се предполага.




Но при повече от половин милион диабетици в България, с две трети от българските мъже с наднормено тегло и 220 хиляди затлъстели деца - дали да не допуснем, че някъде бъркаме във философията си за храненето и спортуването? И дали да не опитаме да сменим подхода, поне за да не стоим на едно място?


Спортът е много полезен, да, но тук говорим за отслабване


Накратко в статията, която предизвика толкова реакции, цитирах анализ на Vox на над 60 международни проучвания, посветени на метаболизма, спорта и разхода на калории. Акцентите в текста на "Дневник" бяха три:


- 100% от енергията в тялото се приема чрез храна, но метаболизмът работи така, че само до 30% се горят с физическо натоварване. Т.е. човек има ограничен контрол над това колко калории ще изгори, обаче има пълна власт над това колко и какви калории ще приема.


- Спортът е изключително полезен за сърцето и сърдечно-съдовата система и мозъка, но не е най-ефективният инструмент за отслабване. Митът идва от индустриите, които продават висококалорични храни и с рекламите си подвеждат потребителите, че спортът им позволява да прекаляват с продуктите им, без да им се отразят вредите.


- С диета се отслабва по-ефективно и бързо, отколкото със спорт - изчисляват го официални здравни служби и научни екипи. Хората, които постигат успех с редуцирането и задържането на здравословно тегло се мерят редовно, имат разумен хранителен режим и спортуват умерено.


Много от вас изтъкнаха, че със спорт се забързва метаболизма и се трупат мускули, които изразходват повече енергия, затова и хората, които спортуват активно, ядат много. Това са закономерности, които се виждат и от цитираната статистика - тя е в проценти, а не в абсолютни стойности, защото индивидуалният организъм има собствен капацитет и темпо.


Само че изследователите изчисляват, че независимо от факторите и състоянието на организма, възможността за изгаряне на приетите калории е до 30%. Това означава, че ако се яде много, се изгаря повече при физическа активност, но пак с лимит. И пак логично - ако липсва физическа активност, не се изгаря дори толкова, така че сте прави, че спортът помага, но само донякъде, а фокусът на статията е върху останалата значителна част от 70% до 90% от погълнатото.


Посланието не е да не се спортува, а да се внимава с храненето


Много от вас също така замениха темата за отслабването с тази за заякването и поддържането на добрата физическа форма в коментарите си. Статията е насочена към хората, които спортуват, но продължават да поддържат наднормено тегло, и се чудят защо. Или пък към тези, които уж се хранят разумно, но дебелеят. Тези, които са постигнали оптимално тегло и със спорт поддържат формата и здравето си, просто са в друга категория.


Посланието не е да не се спортува, а да се обърне внимание на хранителния режим, защото най-вероятно той е спънката в уравнението. Метаболизмът е биохимичен процес, а не физически и не се пълнее от седене, а от ядене. Ако човек спортува и въпреки това е над нормата, очевидно храненето му не е оптимално и трябва да помисли за намаляване на приема на калории.


Да се съгласиш с "хейт"


За финал няколко коментара, които атакуват текста, но всъщност се съгласяват с изводите с него и ги представят в позицията си.


boq30520415
Това са жълтопаветни глупости естествено. Спортът като средство за горене на калории може и да не води до кой знае какво сваляне на килограми, но спортът и активният начин на живот (какъвто в 21 век липсва) ускоряват обмяната на веществата и кръвообращението, пренасят кислород към клетките, водят до по-добро усвояване на храната и съответно пречат за натрупването на килограми.


krassik
Изключително подвеждаща статия. Няма да коментирам ползата от спорт- всеки форумец е изпитал разликата или наблюдавал. Поради подобни некомпетентни заключения западна Европа и Америка умира в лойта си. Естествено че е важно какво консумираш. В YouTube има филм за мъж който яде само Макдоналдс само месец. Накрая докторът искаше да го закачи на системи да не ритне камбанката. Срам за дневник че публикува подобни "анализи" на съвеста ви ще тежи поне един инфаркт на форумец който тамън да почне да спортува и да предотврати сърдечния си удар ще се само извини със статията ви


Darth Plagueis
Статията съдържа фрапиращо неверни изводи, а част от коментарите са блестящи направо...


Разбира се, че приемът на калории има значение, и разбира се, че ако искаш да отслабваш, приетите калории трябва да са по-малко от изразходените.
Но, както се каза - мускулите горят повече. Значи - правете мускули, ще отслабвате по-лесно.


гарата
Доста глупости има в тази статия. Да казваш, че от спорт не се отслабва е меко казано нелепо.
Разбира се той сам по себе си не е достатъчен. Той е начин за забързване на метаболизма, горене на калории/мастни депа по тялото. Но този процес до голяма степен се обезсмисля ако няма правилно хранене!


Lumberjack
Тенденциозно написана статия или поне заглавие.
Статията а предимно заглавието е оправдание на мързеливеца.
Със спорт разбира се, че може да отслабнеш. Минимално и бавно но става.
С диета също,минимално и слабо.
Най-добре със спорт и диета.


zuk_trombon
Аре стига глупости, не се отслабвало със спорт. Това че трябва енергийният прием да се намали и да е качествен не означава че метаболизма не се управлява от спорта. Като пример Фелпс яде храна за по 10000 калории. Откъде този метаболизъм? Ами от нечовешки тренировки откъде. Освен това много хора се вманиачват в килограмите като по важно е съотношенито на мускулна маса към мазнини и височина.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK