© Eurostat Дял на смъртните случаи поради хронични заболявания при хора под 65 години на 100 хил. души население за България и ЕС
Нова графика на Евростат позволява да се сравняват официалните здравни данни за всяка страна членка със средните стойности за ЕС, както и помежду им. Единствената категория в сектора на здравеопазването, по която България се доближава до средното ниво за Европа и дори успява да го надмине в положителна посока, е тази на броя на самоубийствата, макар че това може да е и заради недоброто проследяване на тези случаи у нас.
Положителен е също и показателят за шумово замърсяване според официалната статистика за страната ни. Точно 10% от българите са подали поне едно оплакване през годината за силен шум, което ни поставя на последните места в Европейския съюз по оплаквания от шумни съседи и шум от улицата.
Но общата тенденция е българските данни да са далеч под или над средата за ЕС в негативен аспект. Това се отнася за показатели като продължителността на живота, излагането на замърсен въздух, смъртност от хронични заболявания, смърт заради инциденти на работното място и по пътищата, както и общ достъп до медицинска помощ.
През ноември 2017 г. нов доклад на Европейската комисия показа, че българската здравна система продължава да е най-неефективната в ЕС срещу предотвратимата смъртност от сърдечно-съдови заболявания и срещу нарастващата смъртност от рак, диабет и хронични болести. През миналата година ЕК се принуди да издаде препоръки за реформа в здравеопазването за трети път от присъединяването на България към съюза.
© Eurostat Дял самоубийства на 100 хил. души население за България и за ЕС
© Eurostat Излагане на замърсяване на въздуха с ФПЧ 2.5 над нормата. Сравнение на данни за България, Германия, Румъния и средното ниво за ЕС