
© Николай Дойчинов
Архив
На шофьорите, и особено професионалните шофьори на тежкотоварни превозни средства, задължително да се прави изследване за обструктивна сънна апнея, а при тези, при които се открие, държавата да поема терапията, както е в почти всички останали европейски държави. За това настоява Българското дружество по сомнология и представители на пациентски организации по повод утрешния Световен ден на съня, 16 март.
Между 10 и 30% от катастрофите по пътищата се дължат на заспиването на шофьора, но това трудно се доказва в статистиката на МВР, която стандартно посочва като причини просто висока или несъобразена скорост, коментираха специалистите и представители на автомобилни сдружения по време на пресконференция днес. За последните осем години ранените в катастрофи в България са над 56 хиляди и броят им расте, а загиналите са близо 5400, обобщиха от пациентската организация "Заедно с теб".
Според световната тенденция засегнатите от сънна апнея в България вероятно са около 200 хил. мъже и 150 хил. жени над 50-годишна възраст. Терапията е ефективна и в почти всички европейски държави се покрива от държавните здравни фондове, но изисква да се обърне внимание на състоянието, коментираха специалистите. Призоваха хората, които имат повишена сънливост през деня, да се консултират със сомнолог.
Обструктивната сънна апнея е сериозно заболяване, което оказва влияние директно върху качеството на живот, предупредиха още лекарите. Характеризира се с периодично намаляване или спиране на въздуха през носа или устата по време на сън.