
© Георги Кожухаров
При положение че доплащането от страна на пациентите при лечение е 45-50%, може да се приеме, че толкова по-голяма финансиране е нужно на системата, за да функционира нормално. Тази хипотеза изрази днес по БНР председателят на Българския лекарски съюз Венцислав Грозев.
При положение че сега държавата дава около 5 млрд. лева, това ще рече още поне 2 млрд. допълнително. Д-р Грозев обаче посочи, че никой не е правил разчети колко точно средства са нужни, а хроничният недостиг на средства започва да се отразява.
Националният рамков договор за тази година е създал по-добри условия за финансиране, но парите отново не стигат, уточни д-р Грозев. "Да, завишават се средствата, но когато една система е изконно недофинансирана, каквито и пари да даваш в нея, те няма да бъдат достатъчни до момента, докато не се знае точно колко струва тази система. За да може да се знае това, един от факторите, определящ големия разход в системата, е остойностяването на труда", е неговото мнение.
Председателят на БЛС посочи, че след като с години проблемите се неглижират и "замитат под килима", вече се говори за затваряне и фалиране на болници", допълни той, визирайки лечебните заведения във Враца и Ловеч.
Коментирайки протестите на медицинските сестри и на медици от болници в страната, Венцислав Грозев изтъкна, че в националната здравна карта е записано, че съотношението лекари - сестри трябва да е 1 към 1, а отдавна става въпрос за съотношение 1 към под 0.9. "Над 30 хиляди сестри напуснаха системата. Това е един изключително отговорен и би трябвало да бъде престижен труд, но не е така. Възнагражденията им са крайно нищожни, крайно недостатъчни", е неговото мнение.
Основната цел на министерството е връщане на доверието
Също по БНР заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева обясни, че предстои приемане на стратегия за развитие на човешките ресурси в системата. Според нея в момента целта на ръководството на министерството е чрез преговори да върнат доверието на работещите към управляващите здравеопазването.
Начева пое ангажимент в областите Враца и Ловеч хората да нямат проблем с достъпа до здравеопазване, а работещите в болниците там скоро щели да започнат да си получават редовно парите. В отговор на въпрос заместник-министърът обяви, че вкарването на финансова инжекция в двете болници не е решение, като се работи за това всички дейности да се плащат навреме, като кредиторите взимат само част от приходите.