
Проф. Илко Гетов, снимка: скрийншот БНТ
Няма опасност от фалит на аптеки заради въвеждането на новото европейско изискване за верификация на лекарства, което става задължително от 9 февруари. Предвиден е преходен период до края на годината, в който няма да се налагат глоби. Това заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов в ефира на БНТ.
Системата представлява нов начин за продажба на лекарства. Тя предвижда въвеждането на специален софтуер, който ще разчита задължителен код върху всички медикаменти. Ако те не са чекирани и пратени към обща европейска база данни, продуктът няма да може да бъде продаден. Системата ще гарантира, че лекарствата не са фалшиви, и ще проследява пътя им от производителя до аптеката.
"Ако дадена аптека има достъп до интернет и аптечен софтуер, четецът за нея би струвал около 200 лв. Регламент от 2016 година определи датата за въвеждането на системата. До края на годината ще има преходен период, в който на пазара ще има лекарства с код и без код и никой не трябва да се притеснява за това, че няма да намери определени лекарства в аптечната мрежа", уточни Гетов.
Повод за коментара му е намерението на русенски фармацевти да бойкотират въвеждането на системата, защото се притесняват от фалити на малки аптеки, в които няма достъп до интернет и въвеждането на системата ще увеличи разходите им до 1200 лв. на месец. В тях е включен новият софтуер, поддръжката му, четец, както и наемане на специален служител, който са отговаря само за кодовете.
Според другия събеседник в студиото - Пламен Ганев, който е член на управителния съвет на русенската регионална фармацевтична колегия, със системата се избързва. "Това бързане е необяснимо, защото фалшивите лекарства почти липсват от пазара. По голям проблем са технологично сбъркани лекарства, които периодично се изтеглят – те не могат да се засекат от четците", смята той. Според него фармацевтите не са подготвени нито технологично, нито финансова.
По информация на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите само 2492 аптеки от общо 4323 в страната работят със здравната каса и разполагат с аптечен софтуер. Отделно 148 аптеки имат някакъв софтуер и компютър, а 1683 нямат софтуер, а без такъв не могат да отпускат лекарства по новия начин. Те настояват правителството да поеме новите им разходи през оперативна програма на ЕС.
Веселин Дечев
Рейтинг: 3068 Весело"защото фалшивите лекарства почти липсват от пазара. "
Съболезнования към всички либераст-толерасти за евроатлантическите ви ценности!Мъ ръзбиръ съ, чи е така!
selqnin
Рейтинг: 3700 НеутралноКакто винаги- ослушваме се до последно и чакаме да се размине да спазваме общите регламенти
Като стане ясно че няма да се случи се започва неистов кремълски рев - Онези от Брюксел са виновни
haralampi
Рейтинг: 577 НеутралноЩом е толкова евтина тази нова система и ползата от нея за обществото е голяма, нека разходите за нея се поемат от производителите на лекарства или министерството на здравеопазването. Така със сигурност няма да има тежест за малките аптеки и всички ще са доволни.
"Покупките от Лафка вредят на вас и другите около вас, тъй като ви отнемат свободата да бъдете информирани от независими медии."comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4235 НеутралноОблагането с ДДС на лекарствата прави бизнеса привлекателен за мафията и перачите на пари!
Libertarianism is just anarchy for rich peoplehamiltonf
Рейтинг: 5505 НеутралноДо коментар [#3] от "haralampi":
скоростен индекс "Y"Точно така е, отделно ИАЛ можеше да увеличи контролния си състав, който и сега не достига, и да се извършват по-масирани проверки за фалшиви лекарства. И която аптека бъде хваната с подобни, и се прекратява лиценза, отделно една солидна петцифрена глоба.
И проблема ще се реши за няколко месеца. А сега ще се изхарчат милиони, и отделно стотици часове загуба на време. Общо в страната се продават 180 млн. опаковки, една опаковка трябва да се маркира три пъти, слагаме по 1 сек. необходимо време, което означава над 375 500 дни допълнително работно време, и то работно време, но безплатно...
Веселин Дечев
Рейтинг: 3068 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "haralampi":
Съболезнования към всички либераст-толерасти за евроатлантическите ви ценности!Ами тогава нека и някой друг да поеме разходите за помещения, транспорт и заплата на персонала??
Ай стига!
Това са ви разходите за бизнеса! Като не ви изнася-ай чао!
То не стига че се работи с баснословни надценки!
Допреди няколко години елементарния аспирин беше 30-40 стотинки. Цената му се вдигна пъти. На какво отгоре????? Къде отиват тези пари?
Веселин Дечев
Рейтинг: 3068 ЛюбопитноГлупости. Те така или иначе ти я маркират на касовия апарат. Сега ще се чете и номера
А в завода маркирането не става по-бавно, там всичко е автоматизирано.
Сега да не е по-бързо по селските аптеки- бабата върти опаковката докато намери етикета с цената, чука на калкулатора половин час. Съболезнования към всички либераст-толерасти за евроатлантическите ви ценности!
Цъкам минуси
Рейтинг: 688 НеутралноНема проблеми, по тия ширини харесваме преходните периоди толко много, че чак се отказваме да излизаме от тях.
caterpillar
Рейтинг: 375 НеутралноДобре де, защо никой не плаче за селските магазинчета дето трябва да сменят касовия апарат?! Разходът не е по-различен.
hamiltonf
Рейтинг: 5505 НеутралноДо коментар [#7] от "Веселин Дечев":
скоростен индекс "Y"Ти пак не си наясно, маркира се в склада, после и при получаване, и продажбата на лекарството. И какво правят аптеките които нямат баркод четци?!
pavelski
Рейтинг: 317 НеутралноЦялата история с верификацията е безумие. В България фалшиви лекарства няма. Ако в някоя държава има да се верифицират щом искат.
Ако някой изнася, занимайте се с тези, които изнасят а не тази недомислица да пада върху всички обекти в страната. Знаете много добре кой изнася.
Ще има огромна загуба на време за това безмислено верифициране.
Хората болни ще чакат на дълги опашки по 10-15 мин на клиент да му се верифицират лекарствата, което е безмислено за лекарства, които са доказано оригинални.
Работещите ще работят в пъти по-бавно и ще губят ценно време.
Ще има големи и неоправдани разходи и за малкия и за големия бизнес.
Лобитата на големите производители натискат за това ЕС. Никоя държава в ЕС не иска да го въвежда. И къде къде, в България да направим това безумие.
Големите производители да си намерят друг начин да се справят с реекспорта, а не да съсипват 5000 обекта в България и да мъчат пациентите с огромни опашки.