
© Цветелина Белутова, Капитал
След като премиерът Бойко Борисов пое лично проблемите около лошото финансово състояние на общинските болници, Министерството на здравеопазването се съгласи с искания на тези болници отпреди година – да им отпусне допълнителни 30 млн. лв.
"Правителството ще осигури допълнително финансиране от 30 млн. лв. за областните и общинските болници. Това ще стане чрез преструктуриране на разходите в държавния бюджет и постановление на Министерския съвет. От тези средства 18 млн. лв. са предвидени за общинските болници, а 12 млн. лв. - за областните. Целият допълнителен ресурс, който те ще могат да използват през настоящата година, е 66 млн. лв." Това съобщиха днес от здравното министерство.
До решението се е стигнало след поредната среща днес с представители на Сдружението на общинските болници. Вчера на фона на засилващо се напрежение и протести на медици от общински болници заради ниски заплати и лошо финансиране премиерът пое решаването на проблемите. Обяви: "Болници в мое управление няма да закрия." И писка решения от здравния министър Кирил Ананиев.
А след срещата днес се разбра, че решението е допълнителни 30 млн. лв. бюджетни средства. От общо 66 млн. лв. 28 млн. лв. са предвидени за общинските лечебни заведения, а 38 млн. лв. – за областните болници. С тези пари увеличението на разходите за персонал в общинските болници ще бъде с между 25 и 40%. Увеличението при областните болници ще бъде между 10 и 15%, тъй като те имат по-голям капацитет и по-добро усвояване по линия на Националната здравноосигурителна каса, коментира Ананиев.
При протестите през януари миналата година общинските болници настояваха за допълнителна финансова помощ от държавата в размер на 30 млн. лв. Тогава от здравното министерство обещаха по-скъпи клинични пътеки и помощ за преструктуриране на болниците. Но не отпуснаха допълнителни субсидии.
Освен че ще имат допълнителни средства централно от бюджета, общинските болници получиха и още един бонус. Както и обещаха - министерството и касата върнаха цената от 500 лева за клиничната пътека 56 за лечение на болести на черепно-мозъчни нерви и периферната нервна система. С анекса към Националния рамков договор, в сила от началото на годината, тази дейност беше намалена на 300 лв., което предизвика сериозно недоволство. Това е пътеката, по която много често работят общинските болници и по изчисления тя формира поне 15 на сто от общия приход на болниците.
Вчера окончателно беше сключено споразумение за възстановяване на цената от 500 лв.
Как и дали ще излязат разчетите на касата, здравното и финансовото министерство с това увеличение и с допълнителните бюджетни пари за общинските болници за момента не е коментирано.
За пореден път от министерството възнамеряват да се опитат да преструктурират тези болници. "Съвместно със сдружението на общинските болници Министерството на здравеопазването ще работи и по преструктурирането на общински болници с цел повишаване ефективността им. През следващите седмици предстои да бъдат решени чисто технологични и организационни въпроси, които в момента възпрепятстват общинските лечебни заведения при изпълнението на дейността им", посочи днес Ананиев.
драган
Рейтинг: 781 НеутралноПроблемът не се нарича Общински болници. Проблемът се нарича частни болници , които лекуват само по печеливши клинични пътека и изсмукват ресурса на касата.
Tru Soulja
Рейтинг: 861 НеутралноДо коментар [#1] от "драган":
Каква е разликата между Запада и България?На запад тези с анцунзите работят за костюмара , а при нас е обратното.Да не би касата да плаща различно за едно и също нещо според това дали болницата е частна или държавна?
boevbisser
Рейтинг: 4111 НеутралноДо коментар [#1] от "драган":
ама ти си вярно ли го мислиш това, кой според теб им е дал лицензи на частните болници? не е луд този, който яде зелника.
и впрочем, аз съм против държавните субсидии на общинските болници. Ако една община иска да има собствена болница, да си я субсидира със собствения бюджет, а не от държавния, така е честно и правилно.
PisnaMi
Рейтинг: 2689 НеутралноБоко § сие не разбраха, че само с пари не става. Трябва и пипе!
Трябва управление на всяко едно здравно заведение и на системата като цяло. Както никой не би сложил топ мениджър да оперира, така и не трябва да има лекари в управлението на системата. Национални консултанти-лекари - да, директори на болници и поликлиники-лекари - не.
Лелка
Рейтинг: 1726 НеутралноИ нито дума за електронно здравно досие за всеки пациент. Което ще реши и по-голямата част от ТЕЛК проблемите.
Явно купуването на гласове има много и различни скъпоплатени способи.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 2385 НеутралноПърво - болниците станаха търговски дружества. Тоест, започна търговия със здравето на хората. Второ - бяха прехвърлени към областните и общински центрове. Трето- оставиха заплатите много ниски. Четвърто - няма единна концепция, за развитие на здравеопазването. Всичко това, доведе до бягство на медицински персонал в чужбина и в частните болници с по- добро заплащане. Получи се тотален срив, заради поредица неграмотни здравни министри.
Dr_Doolittle
Рейтинг: 2267 НеутралноНе смяна на системата , а комунистически дотации в стила на бюджетното социалистическо 'здравеопазване' на правешкия цървул ТодАр. Бравос, другари. А трудът на медицинския персонал ще продължава да бъде неостойностен, неначислен и незаплатен. Пак като в 1980г. Ако някой приписка даваме някакви подаяния , колкото мизерията да не е на преден план. И те така.
http://www.flickr.com/photos/39768558@N04/3712408729/Dr_Doolittle
Рейтинг: 2267 НеутралноДо коментар [#1] от "драган":
http://www.flickr.com/photos/39768558@N04/3712408729/Няма такова нещо 'ресурса на касата' . Това е ресурса на платците на здравни вноски и те решават дали ще си го използват и ходят в частна ,държавна или общинска болница. Айде стига с класовия подход и борбата с частника от 1952 г. Никой в нормалната Европа не прави разделение на субектите по типа собственост. Това даже е наказуемо.