
© Надежда Чипева, Капитал
Повече от половината от родителите на недоносени деца, или 58%, казват, че децата им никога не са преминавали комплексна оценка на развитието от екип от специалисти. 46,4% от родителите не са получили информация и график за необходимите прегледи на детето след изписване в периода на първата му година, а цели 84,7% не са получили информация за нуждата от проследяване през втората година на детето. Това сочат данни от проучване на фондация "Нашите недоносени деца" от февруари 2019 г., проведено сред 812 родители от цялата страна.
За да се създадат правила за проследяване на недоносените деца, към които да се придържат всички специалисти и до родителите да достигат съществени информации, от фондацията настояват да се изработи Национална програма за проследяване на преждевременно родени деца до 7-годишна възраст. Днес организацията внесе и проект за такъв документ в здравното министерство.
Проектът е подкрепен от Българската асоциация по неонатология, от офиса на Световната здравна организация (СЗО) в България, от Националната мрежа за децата, от Мрежата за съвременна родилна грижа, както е и съгласуван с Вера Рангелова - директор "Програми за ранно детско развитие", УНИЦЕФ - България. Препоръките в проекта са базирани на най-съвременните Европейски стандарти за грижа за здравето на новороденото, създадени по инициатива на Европейската фондация за грижа за новородените EFCNI съвместно с повече от 220 здравни експерти от различни области на детското здраве и развитие.
Всяка година в България се раждат повече от 6000 недоносени деца. За тяхното пълноценно развитие и възстановяване е необходима не само висококачествена неонатологична грижа в периода на болничния им престой, но и добре функционираща система за комплексно проследяване на развитието им от медицински и развитийни специалисти след изписването, отбелязват от фондацията.
Роси
Рейтинг: 7286 НеутралноИначе медицинските кадри все има за какво да протестират.
hope
Рейтинг: 3423 НеутралноПолитиката на ЕС е да купуваме немска техника, а не да плащаме на докторите да ни лекуват.
Любовта ще спаси света!!!PavelCZ
Рейтинг: 1617 НеутралноТия пак ще преокриват колелото. Всички медицински специалности вече имат издадени стандарти - за САЩ и за ЕС. Едни са стандартите за лечение, други, макар и свързани с тях са тези за диспенсаризация.
E PLVRIBVS VNVMДругите страни, в съответствие със здравната си система, приемат или американските, или европейските стандарти, които иначе в мноого отношения са едни и същи.
Значи няма какво да се пънат, ами да приемат актуалния стандарт - за България, струва ми се, като част от ЕС, европейската норма е по-адекватна.
Но каквото и да приемат - главното е да го спазват, а не да си фантазират, че като гледам как спазват онкоологичните стандарти в България, косите ми се изправят.