
© Надежда Чипева, Капитал
Когато аптека не разполага с предписано лекарство, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Позицията на НЗОК е по повод днешното съобщение от Българския фармацевтичен съюз (БФС), в което се посочва, че заради нови предложения на НЗОК е възможно от 1 април да бъде затруднен достъпът на пациентите до напълно или частично платени от НЗОК лекарства, съобщава БТА.
От съсловната организация искат аптеките да имат възможност да отпускат по-малко количество от предписаните от лекаря медикаменти, тъй като е възможно аптеката да не разполага с необходимото количество медикаменти или пациентът да не пожелае да купи цялото му изписано количество.
От НЗОК посочиха, че задължението за осигуряване на липсващ медикамент в срок до 24 часа е нормативен текст от Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствените продукти, както и част от индивидуалните договори с аптеките.
При отпускане в аптеката на предписаните от лекаря лекарствени продукти е необходимо да се спазва лекарското предписание от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия, тъй като само така ще се гарантира провеждане на назначената терапевтична схема в пълния й вид и обем, допълниха от НЗОК.
"Капитал" съобщи и че по време на неуспешни за момента преговори между касата и фармацевтите касата е настояла, когато дадена аптека не разполага с всички медикаменти, изписани на един пациент и плащани от нея, то пациентът да търси друга, в която ги има всичките. Същото става и когато от един от медикаментите е наличен, но в по-малка доза. Ако текстът бъде наложен от здравната каса, пациентите ще трябва да обикалят аптеките, докато намерят някъде всички медикаменти накуп, посочва изданието.
От фармацевтичния съюз посочиха по-рано днес, че друг проблем за тях е настояването на касата да задължи търговците на дребно с лекарствени продукти да подават верификационни данни и към нея, след като същите данни вече са й предоставени от Българската организация за верификация на лекарствата.
Според касата чрез въвеждането на този контрол ще се постигне проследимост при отпускането на лекарствените продукти до пациента, като се гарантира произхода им и че те са отпуснати на конкретен пациент. По този начин ще се предотвратят евентуални злоупотреби при отпускането и заплащането на лекарствените продукти, допълниха от НЗОК, цитирани от БТА.