"Когато аптека не разполага с предписано лекарство, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа."
Тук спор няма, това от години си стои в договора на Касата със всяка една аптека. Глупавото е другото - пациентът да няма право да не иска да закупи дадено лекарство, предвид на това, че има запаси от същото, още повече, че самата Каса така генерира сериозни икономии. Явно не са виждали близки на скороспоминал се пациент, с какви торби идват в аптеките или при личните лекари, с лекарства за месеци напред, вкл., и буквално чанти със скъпоструващи инсулини и помпи за астма, които пациента си ги взима на принципа - щом са безплатно и ми се полагат, що да не ги взема, и трупам в хладилника. Затова от много време, превантивно препоръчваме на такива пц-и още при личният лекар да казват какво имат в запас, за да не фигурират тези лекарства в рц-те. Но, все пак, става дума за болни възрастни хора, много от тях не са съвсем адекватни, доста от тях дори не знаят какво им е изписано, преди да видят опаковките пред себе си.
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
Фармацевтите - " . Дават пример със страдащи от хипертония, които през летните месеци не се нуждаят от изписваните им през останалата част на годината количества медикаменти и предпочитат да купят по-малко."
Ако знаеш каво главоболие е да се промени малко нагоре или надолу инсулин нямаше да пишеш за това! Всички диабетици в БГ получавт повече от необходимия инсулин за да си спестят време (те, личен лекар и ендокринолог) плюс за да се застраховат от евентуални липси в доставките ( за инсулините аз си спомням поне 5 такива случй в последните години)
Пиша за това, което съм виждал, рекорда бе 24 оп. х 10 писалки, и то от дефицитният Новорапид, при цена на една оп. плащана от Касата 150 лв., и всичко това отиде в "коша", да не говорим, че поне 1/3 бяха с изтекъл срок. Никой не говори за запас от една оп. или няколко писалки, за месец два напред, говорим за торби и торбища.
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
А днес говорих с щерката личен лекар по този въпрос -Тя като няма какво да прави с часове си говорим по телефона.. Каза ми няма страшно пиша по едно лекарство в рецепта, хем атеките са доволни, защото взимат стотинки като такса за рецепта от касата, хем и пациентът, ако има запас или му е скъпо може да прецени да не си взема, а много често има разлика в една аптека едно лекарство е по евтино, а друга другото и пациентът може да се оразходи малко за 4-5 лева разлика... Голяма бъркотия е стези рецептурни книжки..Аз обаче от миналият март по ковида един хап не съм купил...
Природа на войне, нам как родная мать
Но есть время хорониться, а есть время наступать
И вскоре объявились мы во вражьих городках
И стали всё крушить вокруг, разбили в пух и прах
Порвали на куски, измолотили в хлам
И, добивая, объясняли стонущим врагам:
Запомните загадочный тактический приём —
Когда мы отступаем – это мы вперед идем!
Вместе с холодами и лесами, впереди Сусанин
Просто нам завещана от Бога Русская Дорога
Русская Дорога, Русская Дорога, Русская Дорога…
Не си го виждал защото опаковките са по 5 писалки и ако е бил диабетик 30 - 40 години може и да достигне до 20 опаковки
Проблема е, че всяка промяна надолу и нагоре на дозата е загуба на поне седмица време и разкарване по комисии, личен лекар, ендокринолог, каса и разнасяне на една папка хартии (като, че ли има излекувал се от тип 1 диабет)
Другия вариант е да е завишена двойно дозата необходима за терапия
П.С. НЗОК ще спести доста пари ако позволи на ендокринолозите да предписват, колкото е необходимо без хилядите бюрократщини на НЗОК, защото сега абсолютно всички пациенти се презапасяват
Не знам, единият вариант, както посочваш е завишена доза, другият вариант е неправилно изчисляване и поставяне на дозата от самият пациент, което не изключва варианта, че когато същият има премного още от същото, да откаже да го закупи/вземе от аптеката. Между другото, от 3 дни в НЗИС при отпускане на система излиза задлщаващо съобщение, колко най-много единици инсулин може да полуи един пациент за месец. Това, в частност при инсулините, а говорейки за другите лекарства, пациентите, от една-две години са наплашени, и се изпозапасят, здраво, някои за 6-месеца напред, купуват си ги на свободно, и в един момент, решават, че не искат да трупат повече лекарства, или са закъсали финансово, и се отказват, но Касата им казва, че това не може да се случи, което е тъпо, за това става въпрос.
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
Дъщеря ти е дори по-зле от теб, толкова глупости си изплякал, че ако има такива джипита като нея, това е трагикомично.
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
Инсулин в България не можешда купиш свободно, а по правилата на касата е по голям проблем да не вземеш отколкото да изхвърлиш, което наистина е тъпо.
Съвестните хора обикновено дават част от излишъка на ендокринолога за да дава на нови пациенти ( с риска, че лекаря няма сигурност дали е съхраняван правилно инсулина)
П.С. За инсулина дозировката може да варира доста в зависимост от моментното ти здравословно състояние, диета и физическа активност ( точно за въпросния новоРапид)
Всички пациенти получават точно колкото им трябват лекарства за тримесечие , никъде по света няма такава опция пациента да губи времето на лекаря си с постоянно изписване и промяна на лекарства , но тук е възможно пациентите да влизат в месеца 3 пъти за три различни рецепти ,защото достъпа им е безплатен или най много левче .Затова лекарите искат нормална потребителска такса ,за да може всеки да си планира правилно посещенията и да не се стига до едно безкрайно и глупаво писане на глупости с часове , заради 1 лев намаление на някой пенсионер и лекаря да не се занимава с писане ,а с лечение и прегледи .
Големия зор на аптекарите е ,че НЗОК изисква вече регистрация на всяко продадено лекарство в НЗИС ,което остава електронен отпечатък на името на даден пациент точно какво лекарство е продадено и дали то е разрешено от дипломиран лекар ,както е навсякъде по света .Така нещата в България си идват на местата и не аптекаря ще лекува в аптеката си по собствено усмотрение и ще раздава каквото е заредил под тезгяха и му е на далавера ,а лечението ще се провежда от дипломиран лекар ,който е учил точно за това и вече системата ще може да контролира какво и колко се продава точно и дори на кого .Така ще излязат и реалните обороти и далавери на масата аптекари ,които свикнаха ,че са безнаказани и не случайно цените на лекарствата в България са вече в пъти по скъпи от останалите страни не само около нас ,а и в останалия свят ,това търгашество трябва да се спре ,а на българина да му се отреже свододния достъп до самолечение ,защото се пълнят болниците със запуснати и умиращи хора след което са недоволни от медиците ,а не от това ,че са се самолекували .
Навсякъде по света инсулин се изписва за 2-3 месеца напред според прдполагаемите нужди на пациента, като се подържа и някъкъв резерв за екстремни случай. Така, че веднъж се изписва повече и след това колкото е консумирал пациента за предишния период (ако не се налагат корекции)
Тъпотията с разкарването на пациенти всеки месец си е лекарска измислица на колегитеви управляващи НЗОК! никъде по света не се отнасят толкова безотговорно и пренебрижително към времето на пациентите!!!!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
hamiltonf
Рейтинг: 4368 Неутрално"Когато аптека не разполага с предписано лекарство, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа."
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Тук спор няма, това от години си стои в договора на Касата със всяка една аптека. Глупавото е другото - пациентът да няма право да не иска да закупи дадено лекарство, предвид на това, че има запаси от същото, още повече, че самата Каса така генерира сериозни икономии. Явно не са виждали близки на скороспоминал се пациент, с какви торби идват в аптеките или при личните лекари, с лекарства за месеци напред, вкл., и буквално чанти със скъпоструващи инсулини и помпи за астма, които пациента си ги взима на принципа - щом са безплатно и ми се полагат, що да не ги взема, и трупам в хладилника. Затова от много време, превантивно препоръчваме на такива пц-и още при личният лекар да казват какво имат в запас, за да не фигурират тези лекарства в рц-те. Но, все пак, става дума за болни възрастни хора, много от тях не са съвсем адекватни, доста от тях дори не знаят какво им е изписано, преди да видят опаковките пред себе си.
star bastun
Рейтинг: 1586 НеутралноФармацевтите - " . Дават пример със страдащи от хипертония, които през летните месеци не се нуждаят от изписваните им през останалата част на годината количества медикаменти и предпочитат да купят по-малко."
Все си мисля ,че лекар назначава терапията.
citoyen
Рейтинг: 1540 НеутралноСамо това липсва на цялата ни оправия! А може би някой иска да ''поразреди'' и без това стопяващото се население?
Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 РазстроеноДо коментар [#1] от "hamiltonf":
Ако знаеш каво главоболие е да се промени малко нагоре или надолу инсулин нямаше да пишеш за това! Всички диабетици в БГ получавт повече от необходимия инсулин за да си спестят време (те, личен лекар и ендокринолог) плюс за да се застраховат от евентуални липси в доставките ( за инсулините аз си спомням поне 5 такива случй в последните години)
hamiltonf
Рейтинг: 4368 НеутралноДо коментар [#4] от "Quo Vadis?":
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Пиша за това, което съм виждал, рекорда бе 24 оп. х 10 писалки, и то от дефицитният Новорапид, при цена на една оп. плащана от Касата 150 лв., и всичко това отиде в "коша", да не говорим, че поне 1/3 бяха с изтекъл срок. Никой не говори за запас от една оп. или няколко писалки, за месец два напред, говорим за торби и торбища.
Йосиф Давыдович
Рейтинг: 1001 НеутралноА днес говорих с щерката личен лекар по този въпрос -Тя като няма какво да прави с часове си говорим по телефона.. Каза ми няма страшно пиша по едно лекарство в рецепта, хем атеките са доволни, защото взимат стотинки като такса за рецепта от касата, хем и пациентът, ако има запас или му е скъпо може да прецени да не си взема, а много често има разлика в една аптека едно лекарство е по евтино, а друга другото и пациентът може да се оразходи малко за 4-5 лева разлика... Голяма бъркотия е стези рецептурни книжки..Аз обаче от миналият март по ковида един хап не съм купил...
Природа на войне, нам как родная мать Но есть время хорониться, а есть время наступать И вскоре объявились мы во вражьих городках И стали всё крушить вокруг, разбили в пух и прах Порвали на куски, измолотили в хлам И, добивая, объясняли стонущим врагам: Запомните загадочный тактический приём — Когда мы отступаем – это мы вперед идем! Вместе с холодами и лесами, впереди Сусанин Просто нам завещана от Бога Русская Дорога Русская Дорога, Русская Дорога, Русская Дорога…Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 НеутралноДо коментар [#5] от "hamiltonf":
Не си го виждал защото опаковките са по 5 писалки и ако е бил диабетик 30 - 40 години може и да достигне до 20 опаковки
Проблема е, че всяка промяна надолу и нагоре на дозата е загуба на поне седмица време и разкарване по комисии, личен лекар, ендокринолог, каса и разнасяне на една папка хартии (като, че ли има излекувал се от тип 1 диабет)
Другия вариант е да е завишена двойно дозата необходима за терапия
Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 НеутралноДо коментар [#7] от "Quo Vadis?":
П.С. НЗОК ще спести доста пари ако позволи на ендокринолозите да предписват, колкото е необходимо без хилядите бюрократщини на НЗОК, защото сега абсолютно всички пациенти се презапасяват
hamiltonf
Рейтинг: 4368 НеутралноДо коментар [#7] от "Quo Vadis?":
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Не знам, единият вариант, както посочваш е завишена доза, другият вариант е неправилно изчисляване и поставяне на дозата от самият пациент, което не изключва варианта, че когато същият има премного още от същото, да откаже да го закупи/вземе от аптеката. Между другото, от 3 дни в НЗИС при отпускане на система излиза задлщаващо съобщение, колко най-много единици инсулин може да полуи един пациент за месец.
Това, в частност при инсулините, а говорейки за другите лекарства, пациентите, от една-две години са наплашени, и се изпозапасят, здраво, някои за 6-месеца напред, купуват си ги на свободно, и в един момент, решават, че не искат да трупат повече лекарства, или са закъсали финансово, и се отказват, но Касата им казва, че това не може да се случи, което е тъпо, за това става въпрос.
hamiltonf
Рейтинг: 4368 ВеселоДо коментар [#6] от "Йосиф Давыдович":
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Дъщеря ти е дори по-зле от теб, толкова глупости си изплякал, че ако има такива джипита като нея, това е трагикомично.
Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 НеутралноДо коментар [#9] от "hamiltonf":
Инсулин в България не можешда купиш свободно, а по правилата на касата е по голям проблем да не вземеш отколкото да изхвърлиш, което наистина е тъпо.
Съвестните хора обикновено дават част от излишъка на ендокринолога за да дава на нови пациенти ( с риска, че лекаря няма сигурност дали е съхраняван правилно инсулина)
Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 НеутралноДо коментар [#11] от "Quo Vadis?":
П.С. За инсулина дозировката може да варира доста в зависимост от моментното ти здравословно състояние, диета и физическа активност ( точно за въпросния новоРапид)
Associazione Calcio MilanBMGB
Рейтинг: 1603 НеутралноДо коментар [#6] от "Йосиф Давыдович":
Ac Milan and Borussia Verein für Leibesübungen 1900 e.V. liege Mir gang am henzenЗа да притежаваш рецептора книжка какво трябва да притежаваш...някаква болест ли?
mso351112049
Рейтинг: 431 НеутралноДо коментар [#4] от "Quo Vadis?":
Всички пациенти получават точно колкото им трябват лекарства за тримесечие , никъде по света няма такава опция пациента да губи времето на лекаря си с постоянно изписване и промяна на лекарства , но тук е възможно пациентите да влизат в месеца 3 пъти за три различни рецепти ,защото достъпа им е безплатен или най много левче .Затова лекарите искат нормална потребителска такса ,за да може всеки да си планира правилно посещенията и да не се стига до едно безкрайно и глупаво писане на глупости с часове , заради 1 лев намаление на някой пенсионер и лекаря да не се занимава с писане ,а с лечение и прегледи .
mso351112049
Рейтинг: 431 НеутралноГолемия зор на аптекарите е ,че НЗОК изисква вече регистрация на всяко продадено лекарство в НЗИС ,което остава електронен отпечатък на името на даден пациент точно какво лекарство е продадено и дали то е разрешено от дипломиран лекар ,както е навсякъде по света .Така нещата в България си идват на местата и не аптекаря ще лекува в аптеката си по собствено усмотрение и ще раздава каквото е заредил под тезгяха и му е на далавера ,а лечението ще се провежда от дипломиран лекар ,който е учил точно за това и вече системата ще може да контролира какво и колко се продава точно и дори на кого .Така ще излязат и реалните обороти и далавери на масата аптекари ,които свикнаха ,че са безнаказани и не случайно цените на лекарствата в България са вече в пъти по скъпи от останалите страни не само около нас ,а и в останалия свят ,това търгашество трябва да се спре ,а на българина да му се отреже свододния достъп до самолечение ,защото се пълнят болниците със запуснати и умиращи хора след което са недоволни от медиците ,а не от това ,че са се самолекували .
Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 НеутралноДо коментар [#14] от "mso351112049":
Навсякъде по света инсулин се изписва за 2-3 месеца напред според прдполагаемите нужди на пациента, като се подържа и някъкъв резерв за екстремни случай. Така, че веднъж се изписва повече и след това колкото е консумирал пациента за предишния период (ако не се налагат корекции)
Quo Vadis?
Рейтинг: 1332 НеутралноДо коментар [#14] от "mso351112049":
Тъпотията с разкарването на пациенти всеки месец си е лекарска измислица на колегитеви управляващи НЗОК! никъде по света не се отнасят толкова безотговорно и пренебрижително към времето на пациентите!!!!