
Вчера калифорнийските гласоподаватели отхвърлиха шумно дебатираната Поправка 23, която целеше да замрази щатския закон AB32 за свиване на парниковите емисии до нивата им от 1990 г. в следващите 10 години.
Предлаганото изменение трябваше да блокира изпълнението на АВ32, докато безработицата в щата не се задържи в рамките 5,5% за период от цели 12 месеца. Според противниците на Поправка 23 това би означавало отлагане на мерките срещу климатичните промени за неопределено време – Калифорния не е имала толкова ниска безработица почти никога през последните 20 години. Активистите в кампанията "Не на 23" твърдяха също, че поправката би се отразила пагубно на подкрепата за зеления бизнес, който генерира инвестиции от милиарди долари и създава милиони работни места в щата.
"AB 32 е стимул за икономически растеж и иновации", казва Том Уърнър, директор на калифорнийската компания за производство на слънчеви панели SunPower Corp, цитиран от "Ройтерс".
Поправката беше лансирана и подкрепена финансово главно от представители на петролния бизнес – сред най-големите й поддръжници бяха тексаските нефтени компании Valero и Tesero. Гласуването се превърна в сблъсък между Тексас и Калифорния, в който калифорнийците удържаха победа на повече от един фронт. Малко преди гласоподавателите да тръгнат към урните, бейзболният отбор Сан Франциско Джайънтс триумфира в Световните серии, като победи Тексас Рейнджърс на финала. Това стана повод губернаторът на Калифорния Арнолд Шварценегер да заяви: "Тази вечер Джайънтс победиха Тексас Рейнджърс точно както калифорнийските избиратели утре ще сразят опитите на мръсния тексаски нефтен бизнес да отмени законите ни за чиста енергия."
За кампанията "Не на 23" са похарчени 30 милиона долара - три пъти повече от средствата, вложени от петролните компании в подкрепа на поправката. Против нея публично се обявиха зелени бизнес лидери, природозащитници и холивудски звезди като Леонардо ди Каприо и режисьора на "Аватар" Джеймс Камерън.
Противниците на Поправка 23 посрещнаха с овации и избирането на демократа Джери Браун за нов губернатор на Калифорния във вторник. Една от неговите цели е щатът да произвежда 33% от електричеството си от слънцето и вятъра.
Привържениците на поправката твърдят, че климатичният закон АВ32 ще доведе до опасно покачване на цените на електроенергията в момент, в който пострадалият от рецесията щат най-малко може да си позволи това.