
© hangglide, Creative Commons
Регионът, освен че е богат на залежи на газ, има и най-висок потенциал за развитие на възобновяема енергия.
Икономическия растеж на Азия и повишаването на енергийното търсене в региона са основни фактори, които ще променят световната карта на енергийната търговия в следващите пет години. Регионът, освен че е богат на залежи на газ, има и най-висок потенциал за развитие на възобновяема енергия, се казва в последните изследвания на Международната агенция по енергетика.
Търсенето се измества на изток, докато производството нараства на запад. Увеличаващият се добив на петрол и газ в Северна и Южна Америка заради използването на неконвенционални методи дава пълна свобода на доставките за Азия. Освен това изместването на изток хвърля светлина върху потенциални проблеми в азиатския регион, които засягат разпространението и ценообразуването на енергията.
"Сътрудничеството с частния сектор между регионалните участници и заинтересованите страни, а също и в световен мащаб - между нововъзникващи и развити икономики, ще бъде необходимо условие за устойчив отговор на нарастващото търсене на енергия и в осигуряването на доставките", заявява изпълнителният директор на МАЕ Мария ван дер Ховер.
Висок потенциал за възобновяема енергия
Азия не е регион, богат само на газ, има висок потенциал за произвеждане на енергия от възобновяеми източници. Някои държави вече са развили значителни водноелектрически централи, най-вече в азиатската част на Тихия океан.
Според изчисления на МАЕ Югоизточна Азия може да разчита на геотермална енергия, за да осигури 15% намаляване на емисиите на CO2, за да може регионът да отговори на условията за поддържане повишаването на средната глобална температура до 2°C.
Икономия от мащаба е намаляването на разходите за производството
на единица продукция в резултат на
увеличаване на производството.
Това намаляване на
разходите се постига, като постоянните
разходи се разпределят между по-голям
брой единици продукция, а променливите разходи могат да бъдат намалени
допълнително чрез закупуване на суровини и материали на едро.
Чест пример за икономии от мащаба са сливанията между големи компании.
"Само Китай държи почти 40% от ръста на световното производство на възобновяема енергия", посочва Ван дер Ховен. "Други развиващи се азиатски икономики като Индия и Тайланд също играят важна роля. Новите възможности за разгръщане на технологии за възобновяема енергия увеличават икономиите от мащаба, създавайки благоприятен цикъл за подобряване на глобалната конкурентоспособност и намаляване на цените", добавя тя.
Положителното въздействие на реформата на енергийния сектор в Индия се вижда най-вече от това, че страната е най-големият износител на рафинирани продукти в Азия и има един от най-модерните инсталирани рафиниращи комплекси, които я поставят в близка конкуренция със Сингапур.
Заради Националния план за действие срещу климатичните промени Индия прилага Национална мисия за повишаване на енергийната ефективност, чиято главна програма се нарича "Изпълнявай, постигай и търгувай". Тази система има за цел да създаде пазарен механизъм за подобряване на енергийната ефективност в енергоемките индустрии чрез продажби на сертифицирани енергоспестявания.
Първият терминал за внос на втечнен природен газ в Сингапур ще се открие следващата година.
Китай все повече се обвързва с международния пазар на петрол, газ, въглища и възобновяема енергия. Вътрешните и международните инвестиции в доставката на петрол се увеличават наравно с търсенето. Китайските производители на оборудване за възобновяема енергия бързо се увеличиха, за да обслужват вътрешни и задгранични пазари, намалявайки разходите в световен мащаб, подчертава се и в последния доклад на МАЕ за възобновяемите енергийни пазари.
Реформи
Според Мария ван дер Ховен Азия трябва да осъществи реформи за либерализиране на пазарите си и да мобилизира капитал за инвестиции, за да се адаптира устойчиво и сигурно в световната енергийна карта.
ijj
Рейтинг: 1078 НеутралноТова си е естествено развитие.
Има теории, че след постигането на известно икономическо равнище, по-нататъшното нарастване на БВП може да се постига и без увеличение на енергопотреблението. Дори се смята, че страни като Китай и Индия няма да повторят буквално развитието на Западна Европа и Северна Америка, след като могат да ползват новите постижения в областта на енергийната ефективност и ВЕИ. Може и така да е, но при сегашния ръст на енергопотреблението в Азия тези страни просто се приближават до нивата на специфично енергопотребление в н.
Интересно кога ще дойде време да се наблюдава подобно развитие и в Африка.
ijj
Рейтинг: 1078 НеутралноИзвинявам се - в предния коментар недовършеното изречение е:
Може и така да е, но при сегашния ръст на енергопотреблението в Азия тези страни просто се приближават до нивата на специфично енергопотребление в най-развитите страни.
eurogi
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#1] от "ijj": бяват повече енергия.Когато достигнат едно определено ниво на развитие,забогатяващото население предизвиква изпреварващо нарастване на сектора на услугите,който,естествено, е потребява толкова енергия,колкото индустрията.И затова БВП продължава да расте-а енергопотреблението дори е възможно да намалее,доколкото индустриалните мощности пък започват да се модернизират и да стават по ефективни,а хората започват да живеят в по-енергоефективни жилища.
Това не са теории,а са си абсолютни факти.То е и логично-в по-началните фази на развитието си икономиките са индустриализирани,т.е.потр
ijj
Рейтинг: 1078 НеутралноДо коментар [#3] от "eurogi":
Факт е, наистина, но в малко на брой страни и намалението на специфичното енергопотребление (отнесено към единица БВП) е сравнително малко.
Причините са много:
1) Услугите също могат да са свързани с голямо енергопотребление - например транспортните услуги.
2) Не всички нови сгради са енергоефективни. Например напоследък е модерно да се слагат много прозорци и дори остъклени фасади. А и при най-добрия прозорец топлинните загуби са около 4 пъти по-големи в сравнение със стена със средни топлоизолационни характеристики.
3) Ако в индустрията съществуващият капацитет се използва частично, това влияе отрицателно на енергийната ефективност.
4) Когато хората са по-богати, те пътуват повече, имат по-добър топлинен комфорт и т.н.
Най-точните данни в тази област са когато специфичното енергопотребление бъде отнесено към натурални показатели, а не към БВП. Тези данни се отнасят за конкретни сектори, разбира се, но в някои случаи са показателни и за общите тенденции.
kardinalat
Рейтинг: 909 ЛюбопитноТези факти е добре да ги знаем,за да няма после 'изненадани' от напредъка на Азия.
и най-умният си е малко прост....kalitopalova
Рейтинг: 458 ВеселоЕ и от тях ли трябва да сме зависими. Китайските стоки лично на мен ми стигат. Но пък трябва да вземем пример за трудолюбие и желание за прогрес. Трябва да си развием икономиката малко и след това да станем като германците и да си намерим държави, които да ни обслужват