
© Дневник
Архив
Пчелари от Шумен, Варна, Силистра, Разград и Търговище излизат на протест днес, съобщи БНТ. Причина за това е решението на България да се въздържи от гласуване на забраната за използване на опасните неоникотиноидни пестициди при отглеждане на посевите. Демонстрация по този повод ще има и в София на 22 април - Международния ден на Земята.
В началото на година Брюксел обсъди вариант страните - членки на ЕС, да наложат забрана за употребата им при слънчогледа, рапицата, царевицата и памука. В крайна сметка обаче ЕК обаче предложи двегодишно отлагане на забраната. Това се случва, след като Европейска служба за безопасност за храните определи за неприемлив риск използването на неоникотиноиди. Големите държави, в това число и Великобритания и Германия, не подкрепиха идеята за забраната му при гласуването
Около 200 хиляди пчели са измрели през 2012 година в България при капацитет за отглеждане за над 1 милион. Това са около 20% от българските пчели. Масовото изчезване на насекомите застрашава не просто реколтата, но и самото съществуване на природата и хората във вида, в който ги познаваме, предупреждават еколози и фермери.
Измирането на пчелите е световен проблем. Затова страни като Италия и Испания вече са въвели забрана за използването на вредните пестициди. Сериозни мерки за употребата им обмислят и други европейски държави, след като данните на експертите сочат, че те са причина за 64% от смъртността на пчелните семейства.
Три от най-широко използваните отровни пестицида се произвеждат от големи американски, швейцарски и германски концерни.
Пипера е много лют
Рейтинг: 701 Веселотия ако изкарат 10 кошера на Орлов мост, дали няма да е веселба, а?
седеньето го зголемува задникотjori
Рейтинг: 434 Неутралноподкрепям!
Пипера е много лют
Рейтинг: 701 Неутралноа иначе сериозно - измирането на пчелите е огромен проблем, който предшества измирането на другите видове, вкл. и хората.
седеньето го зголемува задникотgroznik90
Рейтинг: 650 НеутралноАбе малко хора разбират колко са важни пчелите. Те се грижат за биоразнообразието, а с тези генномодифицирани глупости има реална опасност за пчелите. Надявам се, че някой наистина ще се вслуша в исканията на тези хора.
herbaltea
Рейтинг: 823 НеутралноГоляма борба на лобита ще падне тук. Сега Брюкселските бюрократи ще се нагушат с подаръци.
Long One
Рейтинг: 594 ЛюбопитноГледах по телевизията как в Китай опрашват дървета на ръка, защото в някой райони пчелите измрели. Със стълбички и четчици.
"We dance like marionettes, Swaying to the symphony... Of destruction"the_flea
Рейтинг: 1224 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "Subcomandante Carlos":
Истината НЕ Е въпрос на гледна точка! Истината е истинна! А е А!Не, няма да е веселба. Ще е загуба и на тези 10 кошера. Между другото, захващал ли си кошер, полагал ли си поне грижи някакви за пчелно семейство? Щото ако си, няма да ти е до сеир....
Gopeто
Рейтинг: 2296 ВеселоДо коментар [#6] от "Long One":Той българина само това и чака. Да го викнат да опрашва и целия свят да разбере това. Една от бай-ганьовските ни гордости.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровА всъщност проблема с пчелите наистина е много сериозен. С ГМО и с пестицидите също. Вижда се, че тук парите не могат да бъдат помръднати все още.
Пипера е много лют
Рейтинг: 701 Неутралнодядо ми имаше кошери, знам доста добре каква грижа е
седеньето го зголемува задникотEuronymous
Рейтинг: 861 НеутралноПак протести
From the depths of Norway , take out your crop pain and feel the true evil !Публикувано през m.dnevnik.bg
nemisemisli
Рейтинг: 488 НеутралноНаистина проблемът е сериозен. Не мога д аразбера след като има алтернативи на тези препарати защо земеделците не ги използват, за да не вредят на пчелите, които опрашват реколтата им без пари (в западна Европа е прието да се плаща за опрашването като услуга от арендатора на пчеларя на брой кошер), а вместо това ги тровят....Все едно да храниш кравата си с отрови и да искаш да развиваш бизнес с нея.
След като премине определен праг свътртността много пчелари ще се откажат от този бизнес и тогава арендаторите на въпросните растения ще трябва да КУПУВАТ феромони за опрашване, вместо да се възползват от безплатният труд на пчелите, за чието здраве не се изискват толкова усилия.
Alice in Chains
Рейтинг: 541 НеутралноСамо те не бяха излизали на протест!
Майндърбайндър
Рейтинг: 1555 ВеселоНе разбирам от пчеларство,но тези числа ми се струват сбъркани.Мисля,че 1 милион пчели са около 50-60 кошера.Ще излезе,че избирателите в България са 7 пъти повече от пчелите.
СЛЕД ГЕРБ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА.Скиорски
Рейтинг: 488 Неутрално"Около 200 хиляди пчели са измрели през 2012 година...."
Само да вметна че само в един кошер през зимата е нормално да има около 15 000-30 000 пчели, а лятото достигат до 80 000. Може би в статията става въпрос за брой пчелни семейства?
Peacock
Рейтинг: 1092 Любопитно[quote#13:"Майндърбайндър" ]Мисля,че 1 милион пчели са около 50-60 кошера.[/quote]
-
Има се в предвид, пчелни семейства! Това е жаргон който се ползва от пчеларите и журналистите не са обърнали внимание!
--------------------------------------------------
www.serama.bg
Скиорски
Рейтинг: 488 НеутралноОсвен пестицидите голям проблем са и посевите с рапица - пчелите се "задръстват" от рапицата и умират.
Най-сериозната причина обаче си остава прекомерното "ограбване" на пчелите от хората. В момента е нормално от един кошер да се вземе 20 - 40 кг мед и това се налага за да е рентабилно пчеларството. После пчелите се тъпчат със захар и други идиотщини. Това ако се направи 2-3 години под ред и кошерът си отива.... Максимумът трябва да 10 кг(макар и това да е много). Просто трябва да сме много благодарни на тези същества че ни помагат в изхранването ни и да не им бутаме меда изобщо!
Любомир Сирков
Рейтинг: 488 НеутралноПроблемът с пчелите не е толкова прост – никак не е лесно да се определи от какво точно се предизвиква повишената смъртност при пчелите. Напълно възможно е една от причините да са именно тези неоникотиноидни препарати (които са повод за настоящия протест - и които, впрочем, нямат нищо общо с никакво ГМО) – но напълно възможно е и след като те бъдат ограничени или забранени, смъртността при пчелите да продължи да си бъде все така повишена (просто защото е трудно да се определи една причина като единствена и решаваща - например, доста хора пък твърдят, че и вълните от мрежите за мобилни телефони също увреждат пчелите).
Peacock
Рейтинг: 1092 Неутрално[quote#16:"Скиорски"]Най-се риозната причина обаче си остава прекомерното "ограбване" на пчелите от хората. [/quote]
Това обаче изобщо не е вярно! Човекът е помогнал на пчелите живеейки в удобни кошери да бъдат много по-силни, да събират много повече мед и затова тази част от този мед която е в магазините е за консумация от човека! За презимуване на пчелите се остават долните големи пити, където освен това се снасят и яйцата от майката и се създават новите пчели! Напролет пчелите се подхранват със захарен сироп за да се създадат повече работнички които да съберат повече мед!
---------------------------
www.serama.bg
Любомир Сирков
Рейтинг: 488 НеутралноРазбираемо е желанието (и на пчеларите, и на обикновените граждани) всичко в природата да си остане такова, каквото и било от векове - но живеем в свят, който е сложен, и не винаги можеш всичко да изпроконтролираш от начало до край. В случая - дори и да бъде наложена съответната забрана (за една категория инсектициди), не е ясно как и доколко тя ще се спазва. Кой ще изконтролира всичко това? В един момент контролът ще стане по-сложен, отколкото самата дейност.
Един Българин
Рейтинг: 636 НеутралноКакто е споменато по-горе трябва да се обърне сериозно внимание на контролът по опазването на природата ни от ГМО. Не само у нас, но и у съседите.
Един БългаринПчелари се оплакват че по Дунав пчели вече няма заради ГМО слънчоглед в Румъния. Всеки се прави на голям тарикат, но накрая всички си го ..... !!! Трябва да внесем и отстояваме предложение в ЕС за допълнително ограничаване на ГМО, пестициди и прочие.
На 22 ри Софиянци (и околията) трябва да подкрепим пчеларите, защото от ГМО, пестициди и липса на пчели всички ще измрем (не само няма да живеем добре).
Любомир Сирков
Рейтинг: 488 НеутралноИ освен "забрана" (защото и у нас напоследък стана много модно всички проблеми да се "решават" чрез забрани), има и други начини за въздействие. Например, организации във Великобритания провеждат разяснителни кампании сред фермерите, в които им обясняват, че за самите фермери не е толкова добре да разчитат за всичко само на определен тип пестициди - на практика много по-ефективно е борбата с вредителите по посевите да се води чрез по-разнообразни и комплексни мерки : eet6.pdf
Ето например брошурата на една британска организация:
"What could farmers do to rely less on neonicotinoids?"
http://bees.pan-uk.org/assets/downloads/Bee_factsh
murttle
Рейтинг: 925 НеутралноЕто един пример до какво ни води така лелеяният "прогрес" и как всички сме заложници на интересите на корпорациите. Когато се стигне до катастрофа, интересно ми е, за какво ще им бъдат всичките пари и власт, които имат?
rio
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#13] от "Майндърбайндър":
номика/Земеделие/Над-200-000-п елни-семейства-са-измрели- рез-зимата-в-България.html
Малко над 600 000 са пчелните семейства в България. Повече от 1/3 от пчелите в България не са преживели тежката зима.
http://www.bulgariaoggi.com/bg/201208211365/Ико
BSRD
Рейтинг: 694 НеутралноДо коментар [#20] от "Един Българин":
Ако в София има такъв протест на 22.04 ще се сключа. Може ли малко повече инфо това , за да се популяризира
Schliwobeatz
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#6] от "Long One":
Те, викаш, ги опрашват на ръка, ама откъде толкова дървета в Китай?
Sofia Markarian
Рейтинг: 541 НеутралноСвидетел съм на това, че пчелите наистина "изчезват"..., или измират, дано не съм права. Това е изключително тревожно и никакви корпоративни интереси на производители на отровни пестициди не могат да бъдат фактор при взимане на решение за забраната на тези вещества.
... така де, освен ако не сме решили да се самоунищожим.
Любомир Сирков
Рейтинг: 488 НеутралноИма ситуации, в които "забраната" е трудна за прилагане. Например, този конкретен тип пестициди (неоникотиноидните) не се пръскат отгоре (от въздуха). Т.е. те не се прилагат по начин, по който всеки може го да види и евентуално да сигнализира на контролните органи, че има нарушение.
С тези пестициди се третират семената на рапицата, слънчогледа и царевицата ПРЕДИ сеитба - т.е. ти няма как сам да забележиш, дали дадени семена са третирани, или не, с тези пестициди. Така че в случая забраната на тези пестициди е възможна само при наличието на много строг контрол върху самите семена (върху всички семена!) - което е на практика неосъществимо.
Затова е за предпочитане усилията да се насочат към убеждаване на фермерите, че има и други, по-комплексни и като цяло дори по-ефективни (от елементарното третиране на семената с пестициди) подходи за растителна защита.
vesko19
Рейтинг: 723 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "Long One":
и аз го гледах
и затова трябва да си зададем въпроса дали искаме след 20-30 години и ние така да правим
да не говорим че тва дребно насекомо е от изключителна важност за живия свят
volarok
Рейтинг: 2405 Неутрално[quote#8:"Gopeто"]А всъщност проблема с пчелите наистина е много сериозен. С ГМО и с пестицидите също. Вижда се, че тук парите не могат да бъдат помръднати все още. [/quote]
Проблемът е повече от сериозен. Изчезнат ли от Земята пчелите и чесновият лук, пиши ни бегали. Пчелите също се влияят и предавателите на мобилните оператори.
volarok
Рейтинг: 2405 Неутрално[quote#29:"emils"]се влияят и предавателите [/quote]
се влияят от предавателите.
Скиорски
Рейтинг: 488 НеутралноДо коментар [#18] от "Peacock":
И как точно разбрахте че кошерите са удобни за пчелите? Кошерите са удобни за хората! Не случайно когато пчелите се роят и пчеларят ги "изтърве" те бягат - не отиват да се заселят в някой празен кошер.....
Храненето със захар не само че оказва влияние върху качествата на меда в последствие, но и съкращава живота на пчелите, особено при неопитни пчелари.
Например Вие бихте ли яли трева и слама ако работите извънредно за да изкарвате повече пари? Или пък бихте ли си съкратили отпуската наполовина?
nemisemisli
Рейтинг: 488 НеутралноДо коментар [#17] от "Любомир Сирков":
Не, Франция е забранила тези препарати още преди 10 години - сега нямат такъв проблем със смъртността - препоръчвам на всички които се интересуват малко от темата да погледнат филма - More than honey / Повече от мед - беше програмата на София Филм Фест, за разберат хората че пчелите са "добитък" като всеки другако се грижиш за него и той се отплаща - във филма едаден паралел между пчеларството в Швейцария и САЩ.
nemisemisli
Рейтинг: 488 Неутралноhttp://www.youtube.com/watch?v=Gw8dweb1_NQ
Стак
Рейтинг: 434 НеутралноПак объркаха цифрите. 200 000 пчели са горе долу 10 кошера. Пчеличките не се броят на брой, а на кошер. Това насекомо е толкова важно за нашия живот, че е недопустимо да не вземем мерки да го запазим! Умните хора казват, че ако ние, хората, изчезнем след половин час, планетата хич няма да го почувства, но ако насекомите изчезнат след половин час, в следващиите две седмици или месеца следваме и ние...Така че въпросът не опира само до медеца, а до много по сериозни неща. И ако затрием пчеличките лошо ни се пише.
subsonic
Рейтинг: 657 НеутралноНе само корпоративни интереси.
Много "фермери" прекаляват с химията за да си ганарантират добивите.
Ако попътувате из страната ще видите, че насякъде масово се пръскат хербициди и пестициди из полето в момента - самолети, веротлите, трактори с пръскачки.
Любомир Сирков
Рейтинг: 488 НеутралноДо коментар [#32] от "smart":
Именно, „smart”, пчелите също са „добитък” – само че малко по-различен.
Цялата история около този вид пестициди наистина илюстрира редица парадокси в развитието на селското стопанство (и на научните постижения).
Всъщност, отдавна е било известно, че никотиноидните вещества могат да се използват в селското стопанство като средства за борба с вредните насекоми – проблемът е бил обаче, че никотиноидните вещества се оказвали дори по-опасни за бозайниците (кравите и овцете), отколкото за насекомите. Именно затова учените са се напънали и са изобретили НЕОникотиноидите, които са вече вещества, много по-опасни конкретно за насекомите. И при това НЕОникотиноидите са вещества, които могат да се прилагат в многократно ПО-НИСКИ дози, в сравнение с останалите досега известни пестициди (това само по себе си е добре, защото по принцип в колкото по-големи дози са се прилагали предишните пестициди, толкова по-вероятно става веществото да „прелее” и да отиде в съседната територия и да наруши нещо там)
И наистина НЕОникотиноидите днес по принцип се прилагат в много ниски дози: по около 6 гр. (да, ГРАМА – не „килограма”, а ГРАМА!) на ХЕКТАР (не на декар – а на ХЕКТАР!
Това е толкова малко (колкото една чаена лъжичка), че най-вероятно всички проблеми около прилагането на тези пестициди произтичат по-скоро от неволно предозиране (отколкото от някаква изначална висока токсичност на съответния препарат).
А когато говорим за страните, в които има въведени някакъв вид забрани (Франция, Германия, Италия, Словения) - навсякъде забраните са частични : за определен тип използване (или за определени култури) - никъде няма въведена пълна (абсолютна) забрана на неоникотиноиди.
melchett
Рейтинг: 594 ЛюбопитноТова с протестите добре се получи. Харесва ми тенденцията.
murttle
Рейтинг: 925 НеутралноДо коментар [#31] от "Скиорски":
Често се заселват и в кошер. Само трябва да го харесат
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1341 Неутрално"Масовото изчезване на насекомите застрашава не просто реколтата, но и самото съществуване на природата и хората във вида, в който ги познаваме, предупреждават еколози и фермери."
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.komutator
Рейтинг: 594 НеутралноНякои от неоникотиноидни пестициди са до 3000 пъти по-токсични от ДДТ! Има един-два които са по-отровни дори от бойни отровни вещества използвани през ПСВ! На всичкото отгоре определени вредители са развили резистентност към тези които се използват най-отдавна. Има случаи на отравяния на фермери в САЩ и Япония. Но са много евтини за производство. И проклетите концерни продължават да ги произвеждат. И на никой не му пука, че след пчелите сме ние -хората. А освен всичко друго тази гадост не се разгражда напълно след карантинния си период и има ясно изразен кумулативен и канцерогенен ефект. Справка: няколко много интересни научни статии.
yanev_1961
Рейтинг: 488 Весело"
Около 200 хиляди пчели са измрели през 2012 година в България при капацитет за отглеждане за над 1 милион. "
Браво на журналиста. Ако тази беше действителната бройка, то това са около два кошера.
Явно неграмотността и неосведомеността по материалите за които се пише придобива застрашителни размери сред гилдията на журналистите.
Хайде малко да ги светнем. Става дума за 200 хиляди пчелни семейства и за капацитет от един милион, които могат да се отглеждат на територията на страната. А това е вече плашещо.
vestonosec
Рейтинг: 552 НеутралноСещам се,че това беше едно от предсказанията на Ванга....чак е плашещо
kamenof
Рейтинг: 352 Неутрално[quote#41:"yanev_1961"]Около 200 хиляди пчели са измрели през 2012 година в България при капацитет за отглеждане за над 1 милион. "
Браво на журналиста. Ако тази беше действителната бройка, то това са около два кошера.
Явно неграмотността и неосведомеността по материалите за които се пише придобива застрашителни размери сред гилдията на журналистите.
Хайде малко да ги светнем. Става дума за 200 хиляди пчелни семейства и за капацитет от един милион, които могат да се отглеждат на територията на страната. А това е вече плашещо.[/quote]
Хахаха, точно това си мислех, един силен кошер в пика на сезона стига до 100 000 пчели... а и доста трудно ще хванат бройката на умрелите, тъй като средната продължителност на живота на пчелата е 30-40 дена
Мишелов
Рейтинг: 221 РазстроеноАйнщайн : "Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му останат само четири години живот"
soldierism
Рейтинг: 474 НеутралноДо коментар [#44] от "Революционер":
"Градските кошери се различават от другите, които са в селата. Там растат много култури, използват се хeрбициди. Затова и в тези райони пчелите все по-често умират. Най-хубавото при пчелите е, че където са те, там винаги нещо цъфти, коментират австрийците."