
От близо седмица от някои билбордове по софийските улици се усмихва приветливо една жена, на заден план се вижда компостер. С тази усмивка Ирена Събева подхожда към повечето неща в живота си и явно това е печелившо. Билборд кампанията е наградата за Ирена и за всички от Асоциация за устойчиви практики "Нашият квартал" заради проекта им за квартално компостиране.
Общностната инициатива е национален победител на Европейската комисия в "Свят, който харесваш с климат, който харесваш". А на практика стъпките по него се правят вече четири поредни недели в квартал "Княжево".
Става дума предимно за здрав физически труд с лопата, мотика, гребло и градински ножици. В началото на седмицата трите деца на Ирена разпращат в съседските пощенски кутии учтива покана за включване в акциите.
Компост зона "Княжево"
На ъгъла на улица "Меча поляна" (близо до Панорамен път), на която живее, Ирена и шепа доброволци, съседи и техните деца, изграждат постепенно 40 кв компост зона за градински и кухненски растителни остатъци, която да ползват всички в квартала. Чудесен пример как с колективни усилия да предотвратяваме депонирането на биоразградимите отпадъци и да ги използваме за свои цели. А тези отпадъци са минимум 40% от общия "боклук", който е и една от причините за образуването на парникови газове.
"Тук всеки от нас има възможност да участва пряко в естествения процес на превръщане градинските отпадъци в екотор, с който да поддържаме зелените площи, а и ще има достатъчно за всеки, който има нужда от тор за градината си," обяснява ми Ирена с лъчезарната си усмивка. Разхождаме се на място. Откриваме, че прясно засадените преди ден пред компостера хортензии са прекършени. Чудим се кой може да е направил това. Дни след това Ирена е разбрала, че виновниците са козите, които обичайно преминават оттук. "Дано козарят ги поведе по други пътеки", пише ми тя без други коментари по случая.
Проектът им не е само за компост зона. Идеята е в близост до нея да се обособят приятни места, където хората да почиват, да се срещат, общуват, играят – помежду си и с природата. Затова и почистването на дерето с реката, която слиза от Витоша, облагородяването на зелените площи, възстановяването на малките горски пътеки и изграждането на безопасен горски детски кът с пясъчник в част от лесопарк "Княжевска гора" са другите важни неща, които се случват там постепенно. Докато ми разказва Ирена, по една от прочистените горски алеи доближава човек с куче и стига точно до пясъчника и до детелините, засадени във формата на сърце. Ахва одобрително от промяната наоколо.
Да заживеем заедно
Всичко е част от проекта "Живеем заедно", който разработва асоциацията и който е одобрен за изпълнение от Столичната община по програма "Зелена София" 2013. Името на проекта говори само за себе си и напомня за нещо същностно, което отдавна и силно липсва в нашите квартали.
На площ от 3 дка доброволците основно режат храсти, почистват от плевелна растителност и камъни, както и от купищата строителни отпадъци в дерето, голяма част от които "са засадени дълбоко в земята". С последното дори успяват да освободят естествения ход на реката. Прекопават и засаждат (според сезона) цветя и друга подходяща растителност. Вече има стотина засадени храста, а други 400 лалета, 200 нарциса, карамфили и маргарити, както и 180 храста ще оформят "коритото" на "Реката на цветята". Засега част от семената и разсада са на склад в двора на семейството на Ирена, която се е консултирала за цветния подбор с ландшафтен архитект. Общината финансира 90% от материалите и луковици за цветя, храсти, дървета, пергола и пейки, а трудът е доброволен.
По време на последната акция доброволците получават спонтанна подкрепа от собственика на склада, от който пазаруват материали за компост зоната. "След като разбра, че правим нещо доброволно, каза: "Не мога да повярвам, че някой прави такива неща. Тогава изработката на вратата на компостера ще е безплатно, искаме и ние да помогнем на доброто начинание." Хората спирали с колите и видимо се радвали на промяната, която виждали. Един мъж ги посъветвал да назначат охрана, за да пази "това хубаво нещо, защото тук живеят вандали".
Общината е обещала да достави и цветни контейнери за разделно изхвърляне. Смятат да си набавят и клонотрошачка, която влиза идеално в употреба в подобен тип квартал, разяснява ми Ирена до купчината с клони, която общината е обещала да извози.
Засега на мястото има две дървени пейки, сковани от паднало дърво, ще поставят и още. Около компост зоната е засаден вечно зелен жив плет от лигуструм, който ще спомага бързото разграждане на органичните отпадъци.
"Нашият квартал" се разхубавява
"Нашият квартал" се разхубавява с общите доброволни усилия на всички ни, пише в една от последните си покани към съседи и приятели Ирена, а на въпроса защо да правим всичко това казва: "Искаме да създадем нещо красиво, с осезаем ефект за подобряване на живота ни в общността и да приложим на практика по-добро отношение към природата около нас. Вярваме, че това ще ни помогне да се научим отново да живеем заедно."
Този уикенд се разходихме с моите деца в прочистената гора. След дълга игра в пясъчника, слязохме и до рекичката. С усмивка открихме следа от доброволците - малко мостче с отпечатъци от ръцете на всички участници.
Подробности и снимки за проекта за компостиране четете в блога Храна за Земята.
Асоциация за устойчиви практики "Нашият квартал" в момента търси финансиране за продължаване на проекта "Храна на земята", за да го реализира и в други квартали на София.
MyTwoCents
Рейтинг: 734 НеутралноАз пък си имам компостер в градината. Но откакто си взех декоративни кокошчици, количеството на компостируемите отпадъци от домакинството рязко намаля.
@)----,--'--boby1945
Рейтинг: 851 ВеселоБраво ва ентусиастите!!!
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Лелка
Рейтинг: 1165 ЛюбопитноХубавите и стойностни неща са простички и лесни.Браво,пазите природата и обогатявате себе си.
shileto
Рейтинг: 1094 НеутралноБраво , но да попитам компостиране как е на бългаски
Nach
Рейтинг: 591 НеутралноАко човек не си го направи сам, няма кой да му го направи друг!
Angelina
Рейтинг: 497 НеутралноБраво на тези хора, ентусиазмът им е достоен за възхищение.
human_fly
Рейтинг: 0 НеутралноТака е, ние трябва сами да се грижим за тези неща, а не да чакаме някой да дойде и да ни направи. Същото се отнася и за държавата.
pentuer
Рейтинг: 660 НеутралноМного хубаво, да си направим мястото около което живеем по-красиво и зелено,изисква се толкова малко....
Нефертити
Рейтинг: 1601 НеутралноБраво на тези хора!
Предразсъдъците са за ограничените.corelli
Рейтинг: 497 ЛюбопитноВ световен мащаб темата компост е твърде актуална. Жителите на женевския квартал Cressy дори се отопляват изцяло с компост!
vestonosec
Рейтинг: 565 НеутралноБраво,ето нещо градивно,а не постоянно мрънкане и снимки от рода:" Гледайте,не ми почистиха нааканото"
TAC
Рейтинг: 672 НеутралноДано направеното от тези ентусиасти се съхрани!
rock n' roll is king!izabell
Рейтинг: 1312 НеутралноИдеята е хубава сега трябва да убеждава съседите и да се проевява постоянство
Успех.
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 714 НеутралноХубавите неща стават с желание.. Браво..
Xumpomo name
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#4] от "shileto":
Birds of a feather flock together.идва от латински "compositus" - съставен
практикат е описана още от древноримски времена, но е силно модернизирана през последния век с разпространяването на "био" земеделието
shileto
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#15] от "rldkfl": Благодаря , ама аз питам за българската дума
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1366 НеутралноПоложителна и практическа идея.
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Xumpomo name
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#16] от "shileto":
%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8B
Birds of a feather flock together.Ами компост си е термин... ето дори любимите ни братушки не са го превели във Википедията
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0
corelli
Рейтинг: 497 ЛюбопитноДо коментар [#18] от "rldkfl":
Думата има латински произход – „componere“ означава „събирам заедно“.
Компостиране е контролирано разграждане на биологични отпадъци, в резултат на което се получава хумосоподобна смес, наричана още биотор.
corelli
Рейтинг: 497 ЛюбопитноPetar Pountchev
Рейтинг: 442 НеутралноНяма друга дума на български, освен компост, компостиране. Добре е, че толкова горещо подкрепихме тези хора. Редно и ние, на нашето си място, да свършим малко работа. Не се ограничавайте само с похвалите...
Smelata Ovca
Рейтинг: 5 НеутралноБраво за инициатива, бих кръстила съоръжението - торна база или нещо подобно, компост и на фр. и на англ. означава - тор (така се използва именно за тази цел)! всъщност най-лесното нещо е човек сам да си направи домашна тор, става дори и в чекмедже, а "построяването" на такова съоръжение в собствен двор е елементарно. веднага сядам да напиша как и да дам скици за желаещите тук: http://smelata-ovca.blogspot.fr