
© Красимир Юскеселиев
Китай предприема най-големия поход за възобновяема енергия, който светът някога е виждал, пише британската медиа ВВС, цитирана от Капитал Дейли.
Амбицията е през следващите шест години страната поне да удвои броя на вятърните си турбини.
Китай вече е най-големият производител на вятърна енергия, но целта й е да надмине собствените си рекорди: от сегашния инсталиран капацитет от 75 гигавата целта е да достигне 200 гигавата до 2020 г. Всички членки на ЕС заедно имат малко над 90 гигавата.
Западната провинция Синджиан е една от седемте области, които са определени за развиване на вятърната енергия, и тук сред пустинния пейзаж ежедневно се поставят нови турбини. "Преди седем години можехме само да слагаме по една турбина за два дни. А сега поставяме две за един ден", обяснява пред ВВС инженерът Джиан Бо.
И все пак има редица пречки. Най-ветровитите региони като Синджиан са много отдалечени от големите градове, които най-много се нуждаят от електричество. И построяването на вятърните ферми често изпреварва строежа на необходимите връзки за включване на турбините в електропреносната мрежа.
Самите мрежи, пригодени за предвидимите мощности на електростанции, изгарящи въглища, срещат трудности с неустойчивия ток от вятър. Резултатът е, че на някои вятърни ферми бива наредено да затворят дори във ветровити дни. Миналата година около 20-30% от турбините в Китай са били бездействащи в определен период от време, но представители на индустрията казват, че проблемът вече е решен.
По-големият въпрос е вероятният принос на вятърната енергия за нестабилното китайско енергийно търсене. Данни от 2012 г. показват, че вятърът генерира 2% от електричеството в страната, докато въглищата осигуряват 75%. И все пак, тъй като населението на страната е повече от това на целия ЕС, процентът всъщност е значителен.
"Два процента звучи малко, но всъщност не е, когато се вземе под внимание цялото електричество на Китай. Всъщност миналата година вятърът надмина ядрената енергия и стана третият по големина източник след въглищата и хидроенергията. И има още много потенциал", казва пред ВВС Лимин Киао, директор на китайския клон на Global Wind Energy Council (GWEC).
Разширяващият се пазар на вятърна енергия окуражи масовото производство, което намали цените и донесе иновации. Доскоро китайците правеха турбините по лицензиран западен образец, но сега започват свое производство.
Според Паоло Франкъл от Международната агенция по енергетика това ще намали цените в глобален мащаб. "Както и във всички други области, това, което Китай прави, има влияние върху целия свят и Китай допринася за намаляване на разходите за вятърна енергия по два начина. Първият е, защото е най-важният пазар с огромен потенциал. И, второ, защото има много активен производителен капацитет", обяснява Франкъл пред ВВС. Той очаква намалените цени да направят китайските турбини по-желани от чужди купувачи.
Китайското правителство превърна възобновяемата енергия в свой стратегически приоритет, но все още остава отворен въпросът дали цената на вятъра може да бъде смъкната под тази на въглищата. Много анализатори днес са на мнение, че в бъдеще, когато изкопаемите горива ще бъдат оскъдни и подложени на въглеродни такси заради замърсяването, цената на вятърната енергия може да падне, подпомагана от техническите иновации.
Къти
Рейтинг: 627 НеутралноТова е истината, а не смъртоносните АЕЦ!
Всичко, за пресъпленията на ядрената мафия единствено и само тук: http://gikotev.blog.bgmediator37
Рейтинг: 515 Неутралномалко избързват
Има ли живот след демокрацията ?comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2327 Неутрално[quote#1:"Къти"]Това е истината, а не смъртоносните АЕЦ! [/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich peopleТи добре ли си? Посочи къде е точно истината ?
Знаеш ли колко перки са 200 гигавата, това е приблизително 200 000 перки х1 мегават високи 120мерта / 100мерта диаметър на площ колкото половин България ?
Това ще е най-тоталното @сир@не на природа което света е виждал!
Все още не са ясни повечето вредни ефекти за природата от перките но е сигурно ,че са вредни за пчелите , прелетните птици ,хората и предизвикват необратима ерозия в почвите когато се инсталират на хълмове!
Освен това няма нищо зелено в тях за направата им са нужни милиони тонове стомана ,полимери и редки метали за турбинните генератори , изразходваната енергия за тях е толкова голяма ,че няма какво да го коментираме!
ugi
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#1] от "Къти":
Всъщност най-смъртоности са въглищните централи, макар и по по-заобиколен и бавен начин. Но замърсяването предизвикано от тях (най-вече фините прахови частици, серните и азотни газове) са основна причина основна причина за повишената заболяваемост от астма, ХОББ и различни алергии, които са скъпи за лечение и увеличават смъртността драстично. Докато поне за момента от аварии в АЕЦ жертвите са ограничени като брой, макар и много явни, защото ефектът е пряк.
~*~
Рейтинг: 1243 НеутралноПо-скоро всички останали закъсняват, и аз смятам, че вятърната и слънчевата енергия са бъдещето. Убедена съм в това от скромен личен опит.
ugi
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#3] от "comandante":
Това понеже горивните пръти и въглищата просто извират в реакторите/ пещите на АЕЦ/ ТЕЦ, а самите централи се строят от кирпичени тухли сушени на слънце, на място. Много е лесно да сравняваш въглеродния отпечатък за производството на турбините само с въглеродния диоксид отделян от централите, но като сложиш и въглеродния отпечатък за строежа и производството на самите централи и това за производството и доставката на горивото им и сметката съвсем няма да излезе. Да, може би една турбина има по-голям въглероден отпечатък за мегават мощност от съответна друга централа, но след това има нулев отпечатък при работа. Така че точно вятърните централи са тези, които имат най-голям потенциал във ВЕИ. Е, за птиците си прав, но и там има решения, дори първото такова е българска патентована разработка и е въпрос на желание и регулация да принудят тези с перките да инсталират съответните съоръжения.
ASTYLE
Рейтинг: 684 НеутралноАма разбира се, че това е бъдещето. Няма миньори да умират под земята. Няма замърсяване на въздуха, водите и почвата. Няма монопол при доставките на горива и ресурси. Защо "големите" толкова дълго крият тази истина и пречат на световното развитие в тази насока? Толкова ли ги плаши независмостта от природните ресурси?
EU now have 1 GB empty spaceqwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#5] от "~*~":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?По-скоро всички останали закъсняват, и аз смятам, че вятърната и слънчевата енергия са бъдещето. Убедена съм в това от скромен личен опит.
--------------------
Глупости на търкалета.
Докато не се реши въпроса с неустойчивото производство/складиране на енергия точно тия две технологии ще са само екзотика, тикана по политически причини.
ВЕЦ долу-горе става, но инсталациите на биогаз са на първо място - както по предвидимо константно производство 7/24 като на конвенционалните централи, така и по разполагане в близост до потребителя.
В България такива има инсталирани 7 ( седем)...
Иво
Рейтинг: 4455 НеутралноБраво на китайците... бъдещето на енергетиката е във ВЕИ!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Публикувано през m.dnevnik.bg
Еколог
Рейтинг: 688 Неутрално[quote#3:"comandante"]перки х1 мегават високи 120мерта[/quote]
Път без препятствия не води до никъде.май при вас в Куба много не залягате над ученето. Перки х 1 мегават? 120 метра? Я се ограмоти малко!
Еколог
Рейтинг: 688 Неутрално[quote#8:"qwertqwert"]инсталациите на биогаз са на първо място - както по предвидимо константно производство 7/24 като на конвенционалните централи, така и по разполагане в близост до потребителя.
Път без препятствия не води до никъде.В България такива има инсталирани 7 ( седем)...
[/quote]
Подкрепям! Само кои са седемте, аз знам за три - една в София на пречиствателната станция, и две в североизточна България.