
© "Запазете Бедечка"
Мораториум върху строителството в градски паркове и градини. За това настояха група от граждански и природозащитни организации, които от години се борят поотделно с неправомерното застрояване на зелените площи в големите градове на страната като София, Пловдив, Варна и Стара Загора, а сега са решили да обединят усилията си в съвместна кампания за опазването им.
В петък граждаснките организации обявиха създаването и на първата по рода си обща инициатива на групи за опазване на зелените площи в София, Варна, Пловдив, Стара Загора и други градове на страната. Повод за обединението са натиска за строителство и бездействието на властта на мстно ниво в Морската градина във Варна, в парк "Бедечка" в Стара Загора, на зелените площи на Бунарджика и новия гребен канал на Пловдив, в Борисовата градина и Южния парк в София.
Моратириум трябва да бъде наложен спешно и да действа докато не бъдат приети промени в Закона за устройство на територията, с които да се регламентира съхраняването на градските зелени площи, обясни Любомир Константинов от коалиция "За да остане природа в България" на пресконференция в петък. Според него най-сериозният проблем е липсата на прозрачност и гражданско участие при вземането на решения от страна на местната власт при процедурата за вземане на разрешителни и одобрение на строежи върху тези площи. " Липсата на гражданско участие в тези процеси, липсата на прозрачност, липсата на яснота, това е системният проблем, и така системно губим и градската ни среда и зелените площи."
В момента междублоковите пространства, кварталните градинки и големи паркове на книга се водят "строителни петна". "Ние искаме спешен мораториум върху всякакво строителство. Този мораториум е нужен, защото очевидно законът влиза вече в противоречие с обществения интерес и със справедливостта", заяви Първан Симеонов от "Запазете Бедечка" в Стара Загора.
От неправителствените организации са се обединили и са подготвили пакет от предложения за законодателни промени. Едно от най-важните неща е именно да се даде точна дефиниция какво е зелена площ.
"В България гражданските организации могат да обжалват решение на Министерски съвет, както ние направихме преди една седмица, но не могат да обжалват решение на главния архитект и на местната власт," обясни още Константинов и определи този факт като абсурд.
Така организациите обясниха и нуждата от много спешни законодателни промени.
Като първа промяна трябва да дава повече прозрачност. Хората трябва да имат гарантиран достъп до информация, когато се касае за въпроси за устройство на територията, както и достъп до правосъдие. Системен проблем е, че хората разбират за строителството в кварталната градинка, на дюните или в планините, когато багерите вече са на терена, добави Костантинов и припомни случаят от преди два месеца, когато на местността Мечи Чал на Витоша големи строителни машини разораха и унищовиха местност с млади фиданки и морени.
До края на март организациите ще прецизират предложенията си за промени в закона и ще ги изпратят на всички парламентрано представени партии и отговорни институции. Идеята им е да търсят диалог и решение на проблема.
pro_bono
Рейтинг: 213 НеутралноТвърдо за!Не може да се диша в тази бетонна джунгла!
kiki57
Рейтинг: 213 НеутралноИ аз съм за мораториум.Честните капиталисти застроиха парковете и междублоковите пространства и превърнаха площадите в паркинги.Освинването на градовете продължава със съучастието на общинските съвети и главните архитекти на населените места.Няма сини,няма червени,няма зелени ,няма пенбени...Всички са в кюпа!
aha
Рейтинг: 455 РазстроеноНевероятно е в 21 век в европейска държава да няма ясни и достъпни данни за кадастъра, бъдещото строителството и общестените зони във всеки от големите градове. Един Гугъл да заредите и цялата простотия излиза за секунди. Но главни архитектчета, общински съветчета и кметчета лъжат и мажат всеки ден особенно след изборна победа. Всеки град в България се тресе от просташки изпълнения с общестено значими сгради и паркове.
els_g
Рейтинг: 521 НеутралноДай шанс на живота - опази дърво!
Отрицанието не може да дефинира истината, но е работен инструмент за ограничаване зоната на търсенето й.els_g
Рейтинг: 521 НеутралноМоже и още един лозунг: "Неправомерното застрояване - криминално престъпление!"
Отрицанието не може да дефинира истината, но е работен инструмент за ограничаване зоната на търсенето й.дедо Андро
Рейтинг: 395 НеутралноСъвсем правилно! Но е правилно да се помисли също така кой ще поддържа впоследствие опазените зелени зони, като това трябва да намери своето място в законотворчеството.
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.полувишис
Рейтинг: 264 Неутралностига с тези мораториуми. те не решават най-големия проблем - погазването на закона от мафията и постоянната защита, която държавната администрация предоставя на мафията.
http://labs.capital.bg/201601/agentite-dnesтрябва да се прилага закона!
и трябва мафиотите да си лежат на топло.
и е крайно време да има интегрирани кадастър, имотен регистър, търговски регистър и т.н. работещо електронно правителство.
m_todorov
Рейтинг: 620 НеутралноПодкрепям. И за промени в актовете - не е нормално да се правят блокове на 10 метра един от друг.
Judjuk
Рейтинг: 3345 Неутрално"....опазване на зелените площи в София, Варна, Пловдив, Стара Загора ...."
Бургас го няма. Щото зелените площи в него вече са усвоени. Изключение прави само морската градина.
aralambi
Рейтинг: 712 НеутралноИма две искания на природозащитниците, които си противоречат. Първо -искат да може да си опъват палатките и да си паркират каравани и кемпери където си искат. Второ - да се забрани строителство в зелените площи в населени места. Второто ми харесва, но не се връзва с първото. Мога ли да опъна палатка или да паркирам кемпер в квартална градинка, и после да оставя след мен купища боклук? Защото свободното къмпиране навсякъде би трябвало да важи и за градските зелени площи.
zheravna
Рейтинг: 379 НеутралноЗа !! Поддържам с две ръце
extraCACA
Рейтинг: 2003 НеутралноЗА, и трябва не само мораториум, а и присъди... да припомня на Първан Симеонов че Тодоров се появи от нищото с обещания за съд на Светлин Танчев и ко, а Бедечка е само един от многото им подвизи
tacheaux
Рейтинг: 3201 Неутрално[quote#7:"полувишис"]стига с тези мораториуми. те не решават най-големия проблем - погазването на закона от мафията и постоянната защита, която държавната администрация предоставя на мафията.
трябва да се прилага закона! [/quote]
Точно! Статията е некомпетентно написана. В ЗУТ има текстове които категорично забраняват строителство на терени , които в Общия градоустройствен план са посочени като зелени, а това са парковете и градините. Ако до сега се е допускало такова строителство , това е било в нарушение на ЗУТ. Всичко се свежда до корупция и неспазване на законите. Да се иска мораториум за строителството в зелени площи е все едно да искаме мораториум на корупцията , което е смешно. Трябва да се борим срещу мафията , защото в една мафиотска държава законите не важат. Както и за правосъдна система, която да работи , защото тези , които са разрешили незаконното строителство трябва да са в затвора, а не безнаказано още да работят като главни архитекти.
Петърчо
Рейтинг: 547 НеутралноПодкрепям!
Роси
Рейтинг: 8150 НеутралноЗабраната трябва да е валидна за всеки български град.Не остана цял парк,детска площадка или градинка,в която някой да не иска да постои я грозна барака,я хотел,я паркинг.
dokoro
Рейтинг: 609 НеутралноДо коментар [#13] от "tacheaux":
В статията се споменават междублоковите пространства.
Там е големия проблем, защото ЗУТ не признава междублоковите пространства за зелени площи и на практика те не са защитени от закона.
Имаше граждански инициативи в тази посока, но това не се случи, естествено.
Драга
Рейтинг: 334 НеутралноОх, дано да бъдат чути! Градовете се задъхват от липса на зеленина.
Ако животът ти поднесе лимон, се огледай на кого да го изцъркаш в очите.