
© Николай Дойчинов
Отговорните институции скоро ще включат към официалните данни за мръсния въздух и доброволно събираните от граждани измервания. Тази интегрирана информация за запрашаването ще се публикува на лесно достъпно място в сайта на Столичната община, както и на картата на гражданскaта платформата AIRBG.INFO, която има 200 частни станции за измерване на фините прахови частици в столицата и над 500 – в цялата страна.
Целта на проекта, който няма да струва нищо на държавата и ще е готов до половин година, е да се добие по-пълна картина за замърсяването на въздуха, както и да се установи кои са конкретните източници на замърсяване в отделните райони на София.
Идеята е такива интегрирани данни да има в цялата страна, където има измервателни уреди, обеща министър Нено Димов, който е инициирал срещата във ведомството. На нея страните са обсъдили технологичните възможности за връзката между различните системи за измерване качеството на въздуха.
"Задачата, с която ще се заемат сега учени, е да интегрират мрежата, която гражданите на София доброволно създадоха и поддържат, в общата информационна система", обясни на пресконференция в МОСВ проф. д-р Христомир Брънзов, директор на Национален институт по метеорология и хидрология – БАН, и член на новосъздадения Съвета на учените към министъра на околната среда и водите.
© МОСВ
Така ще бъдат обобщени данните от два типа устройства – петте, които са на Изпълнителната агенция по околна среда, и над 200 станции, които гражданите на София са изградили със собствени средства. За да могат тези 200 станции да се използват пълноценно, трябва да бъде оценен процентът на тяхната грешка и тя да бъде коригирана. Това ще стане, като в рамките на следващите 6 месеца учени и експерти ще направят калибриране на измервателната техника на AIRBG.INFO и изпълнителната агенция. Към всяко устройство на ИАОС ще бъде монтиран уред от платформата.
"За нас е от изключителна важност информираността на гражданите, от една страна, а от друга – причините за замърсяването. Защото информацията за източниците на замърсяване е нужна при разработването на мерките за подобряване качеството на въздуха", каза и кметът Фандъкова. Тя припомни, че предстои Столичната община да пусне и своя измервателна система с още 20 мониторингови станции. Така в бъдеще ще бъдат интегрирани системата на екоинспекцията, гражданската платформа и общинската измервателна система.
Стефан Димитров от гражданската мрежа за независимо измерване на замърсяването на въздуха изрази надежда, че след тази победа очаква и бързи и трайни решения, които да помогнат за справяне с проблема. Той обясни, че мрежата им за измерване отчита замърсяването само с фини прахови частици, които са най-сериозният проблем за здравето на хората, и струва под 40 хиляди лева на доброволците, които са се включили в нея, и нула лева на бюджета.
Министър Нено Димов посочи, че идеята е да има максимално ясна картина за състоянието на въздуха в София и да се разшири достъпът до информация.
От отговор на въпрос дали ще има законодателни промени, които да позволят проверки по домовете и контрол на това, което частни лица горят, Димов подчерта, че МОСВ и Столичната община са насочили усилията си срещу изгарянето не в домовете, а най-вече в автосервизи в момента. "Насочили сме съвместните си усилия към източника, към пазара на горивата, а не към тези, които купуват."
Във връзка с готвения за 8 февруари протест срещу смога в "Красна поляна", където основен проблем е нерегламентирано горене на опасни отпадъци, Нено Димов каза само: "Протестът е натиск, който е демократично средство, което изразява волята на гражданите. Очаквам да има протести. Нека има протести, живял съм във време, в което не можеше да има такива."
Yotce
Рейтинг: 1320 НеутралноЕъринфо е хубава инициатива, но в интерес на истината, няма как да се ползва като достоверен източник на информация.
Достатъчно е да се погледне, какви данни за температурата подават станциите - например, в момента според тези измервания около нас е между -3 и +12 градуса... Едва ли данните за финни прахови частици са по-достоверни. Явно всеки слага станцията, където му падне - кой на подходящо място, някои вероятно ги слагат в стаята...
tucker case
Рейтинг: 1834 Веселона картата най-лилавите шестоъгълничета са у орландовци, левски, враждебна, казичене, горубляне, елин пелин... кат земем наум мерките, де общината ше зима да чисти въздухо, мое се напари извод, че туй са високоетажни грацки центрове с наситен автомобилен трафик и посоянни задръствания :)
Now what's a few miles between the beauty and the beast...stedim
Рейтинг: 2794 НеутралноВсе пак тези пребори на гражданите трябва да минат през метрологичен контрол , да бъдат пломбирани да се установят места, където трябва да се поставят. Иначе могат да мерят и зад ауспуха на някоя кола.
korc
Рейтинг: 2613 НеутралноИмало смисъл министъра на МОСВ да е физик, разширява хоризонта на ведомството и обществото, вместо да заклеймява любителите. Понаятието измерване е генетично свързано с понаятието грешка. Има теория на грешките и има много алгоритми за намаляване влиянието им.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.gobay
Рейтинг: 1056 НеутралноАз само да попитам.Всичката апаратура турната на най различни места ще направи ли въздухът по чист?Щото работата малко като онзи дето казал на доктора,че откакто му дали термометъра се чувствал много добре.
ludiakolio
Рейтинг: 511 НеутралноКво има толкова да му мислят къде е мръсен въздуха? Онази вечер около летище София беше мъгла от смрад на гума и боклуци. Лампите правят силует, а на гърлото люти, като останеш дълго време навън почва главоболие и сълзене. Големи мислители пък и не знаят от къде идва...
Петър
Рейтинг: 985 НеутралноЩе е интересно да се види ако се поставят една сертифицирана и една гражданска станция заедно как се движат показанията им. Така лесно ще разберем колко точно е грешката на евтините оптични датчици спрямо доста по-комплексните и ще знаем как да четем данните. Наистина голяма победа за гражданското общество.
Petko Popov
Рейтинг: 366 НеутралноДокога ще е ьаблуждаваме с меренето на праха, той е тук той трябва да се премахне. Виновни за това са на пъро място отоплителните печки на тбърдо гориво, мръсните улици,вдигане на прах от превозните средства,както и те като такъв изтоник. Нито зелени билети ,нито чифт или тек номера ще обликчат въздуха. Най-важното горивата, колкото по-бързо се газифицират градовете ,толкава по-добре.Защо трябва да купуваме чужда газ, а нашите источници стоят запиатани?Сигурен съм е той ще е по-евтен от руския или кой да е купен,но без уастието на Иван Иванов - мошеника! Как е възможно в Англия да се контролира горивата и ака искаш да ползваш камина трябва да имаш специално разришени което не се получава току -така.В Ч ехия се контролират печките котлите и комините от коминочистаи ежегодно, но не формано,защото носи отговорност и не ще да си загуби хляба Има градове където изобщо обществения транспорт е бесплатен,но това са държави коитя милеят за народа си , не като тези които имат Чернобил!!!
waldmeister
Рейтинг: 285 НеутралноМинистър Димов трябва много да внимава от тези усилия, които е насочил насам и натам, да не прегрее!
waldmeister