
© Ерол Еролов
Страхът в село Плетена, което се намира на около 30 километра от Гоце Делчев, заради активизирало се в началото на 2015 година свлачище все още не е преминал.
Пред "Дневник" местните разказаха, че се опасяват от факта, че свлачището продължава да работи и застрашава сериозно къщи и главната улица в селото. То вече е "изяло" на три четвърти от пътя, водещ до детската градина и училището. Около 200 души преминават ежедневно по него с реална опасност за живота им.
Каменни зидове вече са се наклонили опасно над най-засегнатата улица и има опасност всеки момент да паднат. А с тях ще повлекат и нови къщи. Настилката по улицата е нагъната като хармоника и продължава да се разрушава.
© Ерол Еролов
Най-засегната е къщата на семейството пенсионирани учители Руси и Руска Къдреви. Допреди около два месеца нещата при тях били що-годе спокойни, но след поредните дъждове свлачището отново се задействало и нанесло нови щети. Първо образувало голяма пукнатина в стената на жилището им, а след това и на стълбището им.
Няколко дни по-късно го разрушило изцяло и затова се принудили да си направят вход от другата страна на къщата. А пред входа й земята се е разцепила страховито. Това ги кара да прекрачват прага на къщата си всеки път със страх.

© Ерол Еролов
Oт съображения за сигурност служители на електроразпределителното дружество спрели електрозахранването в къщата. "Допреди известно време аз бях този, който успокояваше жена ми. Казвах й: "Държавата ще се погрижи." Износихме се и психически освен физически", каза пред "Дневник" Руси Къдрев. Той смята, че това е едно изпитание, чрез което ще се пречистят.
На няколко пъти в селото са идвали специалисти от "Геозащита" – Перник, и си отивали, а страхът за живота и здравето на хората оставал.
"Страшно е. Много страшно. Ние нямаме сили да започнем каквато и да е дейност по къщата. Нямаме нито физическа, нито психическа, нито парична възможност за това. Спасението ни е в държавата – да укрепят мястото", коментираха бившите учители. "Оставиха ни на произвола на съдбата", каза Руска Къдрева.
Собствениците на имоти са подписали декларации, че нямат никакви претенции, а от "Геозащита" обяснили, че укрепването трябва да започне от дерето. Засегнати са още две къщи.
© Ерол Еролов
От Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) казаха за Дневник", че към момента е преведена една част от договорените 1.4 милиона лева. Останалата част от парите ще бъде по сметките на общината веднага след като от администрацията в Сатовча предоставят договори за строително-мотажни работи (СМР), авторски надзор (АН) и строителен надзор (СН) и упражняване на контрол по изпълнените строително-монтажни работи. Допреди десетина дни такива нямало.
"Издаване на разрешение за строеж, откриване на строителна площадка, извършване на строително-монтажни работи на обекта, контрол при изпълнението на СМР, въвеждане в експлоатация на обекта са дейности, които се извършват по общия ред на ЗУТ и са от компетенциите на община Сатовча като възложител на обекта по смисъла на ЗУТ.
© Ерол Еролов
С подписаното споразумение община Сатовча се е задължила да използва целево предоставените средства за изпълнение на посочения обект и поема пълна отговорност за качественото и срочно завършване на строително-монтажните работи на обект "Укрепване свлачище в кв. 33 в с. Плетена, община Сатовча", пишат в отговора си до "Дневник" от МРРБ.
Само преди дни кметът на община Сатовча Арбен Мименов обеща в началото на месец май да стартират дейностите по укрепване на свлачището.
"Първите 300 хиляди лева вече са по сметките на общината и в началото на май започваме работа по укрепването. С МРРБ сме подписали договор за над 1 млн лв. за укрепване на свлачището с подпорни стени и специални пилоти. Това са едни железобетонни шишове, които се забиват в земята на голяма дълбочина", заяви общинският управник.
© Ерол Еролов
Той допълни, че за съжаление няма предвидени средства за ремонт на засегнатите къщи от отпуснатите от МРРБ пари, но общината няма да ги остави. Със средства от общинския бюджет и с доброволен труд на жителите на Плетена жилищата ще бъдат ремонтирани до края на есента. Освен укрепителните дейности в селото ще се изградят нова канализационна мрежа и отводнителни канали.
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноТрябва да се мисли, преди да се изсече гората и да се оголят баирите. Сега е късно.
balgariez
Рейтинг: 363 НеутралноЧетох някъде, че най-вече подпочвени води за причина за катастрофата, отчасти и теч от водопровод.
Не може да няма решение, стига да са останали в България все още няколко читави спецове по въпроса, както и нЕкой лев от кесията за природни бедствия.
А въпроса за достъпни (цена, обхват) застраховки имот все си стои-и-и ...
valtoro
Рейтинг: 982 НеутралноКакво ги интересува управляващите проблемите на хората, имат по важни
приоритети !!!
Антоанета Йотова
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#2] от "balgariez":
Цените на застраховките за имот - къща, апартамент и пр., започват от 30 (основно покритие)-45 (основно+допълнителни покрития) лв. за година, което би следвало да е достъпно и за пенсионери. В конкретния случай, обаче, имотите в действащо свлачище не подлежат на застраховане, тъй като рискът е много голям.
vassilun
Рейтинг: 4641 НеутралноВместо саниране да бяха помогнали на тези хора!
Чичо Ваньо
Рейтинг: 527 НеутралноДори договорът да е сключен преди свлачището да се активира,не е сигурно че ще получите помощ.Тъй като свлачище няма да бъде изрично упоменато в застрахователния договор,застрахователя най-вероятно ще ви предложи студена вода вместо компенсация. Подобен казус имаше с градушките. "Проблемът на света е,че глупавите са самоуверени,а умните се колебаят."Бъртранд Ръсел
Антоанета Йотова
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#6] от "Чичо Ваньо":
Обсъждането на застраховките за имот не е пряко по темата на публикацията, която коментираме тук, но да отбележа все пак: 1/ ако покритието на риск от свлачище не е изрично упоменато в застрахователния договор (полица), застрахователят няма основание за компенсация на щетите; 2/ ако пък е упоменато, изисква се документ (декларация), че имотът не попада в зона на регистрирано - към момента на сключване на договора, свлачище и тогава при настъпване на такова събите застрахователят изплаща договореното обезщетение.
bretschneider
Рейтинг: 985 НеутралноСвлачище тръгне ли, няма спиане!
(стара геоложка поговорка) :) :)
Bramasole
Рейтинг: 3839 НеутралноСелото се намира на около 1 км от пътя Гоце Делчев - Сатовча /общ. център/. Разположено е на висок хълм. Жителите са изключително трудолюбиви и добронамерени към всички хора, отишли да разгледат Плетена. Ще е жалко държ. администрация да ги остави сами да се справят, защото това е невъзможно. Трябва да се действа бързо, а не да се прикрива бездействието с бюрокрация и разни документи.
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис КоулНали уж отново се отчита бюджетен излишък?
Peni Nikol
Рейтинг: 7495 НеутралноЛоша работа, която и да искат хората не биха могли да оправят. Тук ще трябва и държавата да се намеси с материали и други средства.
zhivko6461
Рейтинг: 1849 НеутралноСпоред мен тези хора нямат никаква вина за активиране на свлачището. Държавата би трябвало да им помогне. Ако технически не е възможно теренът да бъде надеждно укрепен да им предостави друго жилище.
penetrating
Рейтинг: 5938 НеутралноИмало ли е свлачище? Било ли е укрепено преди? Има ли други причини освен природни?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВ зависимост от отговорите може да се окаже, че ремонтите трябва да се поемат от държавата/общината...
Judjuk
Рейтинг: 3449 НеутралноМи то като гледам снимките, не е кой-знае какво свлачище. Дреболия. Ако това беше в Швейцария, щяха да намерят багерче, за два часа щяха да го оправят и никой нямаше да разбере. Тук всички викат неволята.
nsa17624486
Рейтинг: 2378 НеутралноТова да не е Иван Костов да помага? Справка, едно от четирите наводнения в с. Равнец!