
© Валентин Златев, БДЗП
София е градът, в който има най-много места без врабчета. Това е едно от заключенията от второто по ред преброяване на врабчетата в страната. В столицата са 40% от всички места, в които не са отчетени представители на вида по време на наблюдението в събота, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците.
Най-висок среден брой врабчета в една точка – 17-19 птици на точка, са регистрирани в Бургас, Пловдив и Свищов. А най-нисък среден брой врабчета в една точка на наблюдение (6-7 птици на точка) са отчетени в София и Варна.
Тези резултати са доказателство, че тези дребни птици, постоянни обитатели на градската среда от много години, избягват по-големите градове и особено
най-шумните места в тях
като категорично предпочитат и избират както за себе си, така и за потомството си тихи, спокойни паркове или къщи с дворове, селски улици и площади.
В 21% от местата за броене не са установени врабчета, като това са с 5% повече локации без врабчета в сравнение с миналата година.
© Теди Иванова, БДЗП
Общо 4071 врабчета в 90 населени места в страната са преброили доброволците, които се включиха във второто издание на кампанията "Ние броим врабчетата 2" на 12 май.
Запазва се закономерността от миналогодишното преброяване, което беше първото за България, най-много от регистрираните врабчета да са домашни (66%), като през 2017 г. те са били 70 на сто от преброените птици. Следва полското врабче, което тази година почти запазва относителния си брой – 29% от всички преброени врабчета са полски.
На много повече локации за наблюдение на врабчета са забелязани и отчетени испански врабчета на 12 май. В миналогодишната кампания испанските врабчета са съставлявали 3% от регистрираните птици, а в тазгодишното преброяване те достигат 5%. Това, разбира се, има своето обяснение. Второто издание на кампанията "Ние броим врабчетата 2" се проведе с месец по-късно от първото, като за този период испанското врабче се завърна от по-южните страни у нас. Това е единственият мигриращ вид от врабчетата, срещащи се в страната ни.
Кампанията "Ние броим врабчетата 2" на база анализ на насъбраните данни има за цел да разкрие закономерностите в разпространението на трите вида врабчета, както и предпочитаните от тях места и условия за хранене и размножаване, но не и да отчита точния броя на врабчетата в страната ни.
Наблюденията на 12 май са извършени в 331 локации в 90 населени места. В първото издание на кампанията хората, които доброволно излязоха и броиха врабчета, направиха това в 130 селища с 580 точки за наблюдения в тях. Друга отчетена тенденция в "Ние броим врабчетата 2" е, преобладаващото включване на хора, живеещи в по-големите градове в страната, и това са София със 126 места за наблюдение, Варна (22), Русе (11) и Пловдив (8).
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6108 НеутралноНо пък София е градът, където има най-много кифли!!!
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 5436 ВеселоДо коментар [#1] от "Незнайко в Слънчевия град":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !......и тикви !
Нефертити
Рейтинг: 1836 Неутрално... и мръсотия
Предразсъдъците са за ограничените.КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3603 НеутралноДа попитаме фандъкоа, нено и началникът им какво стана с картата на шума в София И какви са предприетите мерки в последнит 10 години ?
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Гугъл дали им е казал че шумът УБИВА !!!
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3603 НеутралноДо коментар [#3] от "Нефертити":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Софиянецът е много як !
Живее в шум и прахоляк !!!
Stanko
Рейтинг: 257 НеутралноТова все едно английските учени са го писали. Важното е грантовете да вървят. Чакам догодина проект за броене на светулки.
balgariez
Рейтинг: 1766 НеутралноПълно е в София, обаче, с грамадните сиво-черни гарвани (нямащи общо с доста по-малките черни гарги), каквито не помня да е имало в детството ми...
Доброто е, че има доста пойни птички (сутрин рано концерта е особено впечатляващ) в кварталите с повече зеленина (Лозенец), както и лястовички, каквито също не изобилстваха на времето.
Индиана
Рейтинг: 1026 НеутралноИзводът е - купувайте си имот за живеене, където има много врабчета.
chepokalipsis
Рейтинг: 546 НеутралноВъв Варна има малки градинки до нас, но въпреки това съм забелязал, че щурци няма... За връбчетата как да е, пълно е с по-големи птици, които ги гонят на места, но да не спиш на фона на щурци е панелна мизерия...
znayko84
Рейтинг: 658 НеутралноЕ то районните архитекти се стараят да не остане едно дърво в града, така че е нормално врабчетата да се махнат.
пустиняк
Рейтинг: 1569 НеутралноНе е лошо да познаваме материята, която коментираме. В България върви смазваща русификация! Чайка - вожд и учител на Цацаров.
lol
Рейтинг: 1561 ВеселоДо коментар [#6] от "Stanko":
К** за руслямският халифат и емира ал Джуджани!Ми некой освен да си броите ракиите и то до третата за друго не ставате. Завистта е порок.
The Island
Рейтинг: 586 НеутралноЗатова пък е пълно с крави от провинцията :-)
zabejko
Рейтинг: 653 Неутралногълъбите и гаргите гонят врабчетата
veni vidi fugivava
Рейтинг: 435 НеутралноВрабчетата могат да си го позволят. На повечето софиянци сигурно също им се иска да се махнат...
balgariez
Рейтинг: 1766 НеутралноДо коментар [#11] от "пустиняк":
'Ми стани орнитолог- една почтенна професия.
инж. Ганев - малцинство от 5.87%
Рейтинг: 902 НеутралноПтичоците са доста издръжливи и се опитват да се задържат на дадено местообитание дори и при малко зеленина.
Обикновено не ги чуваме поради шума.
А поне половината шумово замърсяване в нашите градове се създава напълно излишно от мутри "бързащи за работа", тунинг-смачканяци и мото-келеши ....
Руският посланик : 80% русофили. Проф. Иво Христов : 80% дебили. Корелация, нали?
ръпончо
Рейтинг: 1613 НеутралноНа моята тераса идват две врабчета и един гълъб.
Много народ тук се е взел насериозно! :)Гълъбът гони други гълъби, но не и врабчетата...
Скакауец
Рейтинг: 1231 НеутралноДо коментар [#3] от "Нефертити":
Европейски ценности: слушкаш Шорош, папкаш грантове! (наръчник на българските либерални медии)...и селяндурщина
ikar_01
Рейтинг: 1093 НеутралноДо коментар [#7] от "balgariez":
Не съм виждала отдавна лястовички в София, но в центъра има бързолети, които приличат на лястовички, но са по-едри и чуруликат по друг начин. При нас н зентъра има и дроздове, които сега правят серенади на мътещите майки, както и врабчета и скорци, които цяла зима хранех на перваза на прозореца. Вярно, че няма толкова врамчета както по времето когато бях малка и зимно време окичваха дърветата около Света Неделя, а от чуруликането им не можехме да си чуем приказката, но все пак по мои наблюдения, има доста повече врабчета отпреди. А около Пиротска и Княз Борис Първи гнездят гугутки. Не съм чувала наоколо други гугутки.
Роси
Рейтинг: 9510 НеутралноЗа сметка на това, хората живеели по-дълго.
10 стинки
Рейтинг: 579 НеутралноДо коментар [#21] от "Роси":
Една шепа хора останахме, колкото средно китайско градче, а не можем да се справим на тая богата земя... Колко да сме смотани!И мъчително
хм
Рейтинг: 1380 НеутралноДо коментар [#7] от "balgariez":
това са врани, гарваните са по-едри и клюнът им е изкривен.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3603 НеутралноДа не пренебрегваме и софийските гларуси. Вече доста се срещат в центъра.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!deaf
Рейтинг: 3691 НеутралноДо коментар [#21] от "Роси":
Май не е така. Времето е много,много объркана категория. Вероятно врабчето за един ден ПРЕЖИВЯВА толкова,колкото човек за една година,примерно. Както и една кучешка година се смята за седем човешки.
Може би всички животни има еднаква продължителност на живота. Дори и еднодневката.
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 715 НеутралноМани шума, сигурно не могат да дишат.
Г.Е.М.
Рейтинг: 1146 ВеселоВ малкото градче, от което съм, няма нищо по-хубаво за слушане от трелите, които се разнасят по цял ден и цяла нощ, особено на разсъмване, а врабчетата живеят на големи рояци и е много е яко чуруликането им, особено, когато се карат за нещо, накацали в храсталаците...
Зафлавието на статията е убиец, точно като от научно изследване. Иначе съм впечатлен от лекия ръст на испанските врабчета. Те се разпознават по това, че не реагират на "къш, да ти ..."
penetrating
Рейтинг: 12866 Неутрално"Ние врабчетата"...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertРадичков отдавна ги е преброил :)
babyroo
Рейтинг: 802 НеутралноСамо да питам #кой ги брои и срещу какви "волни пожертвувания"? Демек откъде и колко са "кинтите"? Щото според тях, може да се преброят различни "резултати"... А заглавието е..., това е..., ЕБАТИ!!! Справка Хиподил - Ицо Петрофф...
rookumcho___valcho
Рейтинг: 1066 НеутралноДо коментар [#30] от "babyroo":
Ами представи си, няма кинти.
"Общо 4071 врабчета в 90 населени места в страната са преброили доброволците, които се включиха във второто издание на кампанията "Ние броим врабчетата 2" на 12 май."
https://vrabcheta.bg/
''zms15783''
Рейтинг: 12187 НеутралноИмаме си врабчета. Градът изобщо не чувства липса на пернатите.
2.5
Рейтинг: 2742 НеутралноОтдавна селяните изместиха врабците - по-добре се адаптират и са по-нагли...
I Want To Believebabyroo
Рейтинг: 802 НеутралноКамък ми падна... за безплатното броене. На времето и дивите зайци ги боихме, се различен резултат излизаше... А, как се предпазвате от повторно преброяване на едно врабче? Маркирате ли ги? За 10 мин. може да се преброят по 10 пъти? Излитат, кацат? И на някое място един гарван е достатъчен да срине преброените до нула? Що не премитате детски площадки?
roonevermindme
Рейтинг: 353 Неутралнострашна работа, загиваме!
glaxo11
Рейтинг: 641 НеутралноДо коментар [#7] от "balgariez":
++++++++Не съм компетентен в орнитологията, но последните 10-тина година врабчетата драстично намаляха- преди ме чакаха на балкона за трохи и чирикаха по десетина, а долу в храстите се боричкаха и вдигана гюрултия стотина, а сега няма нито едно. Явно и градската среда се е променила, но наистина същото се случи и с гугутките, които бяха прогонени от нахалните гълъби. А сега наистина има много странни пришълци, но пък биологичното разнообразие е доста голямо.
миро родозов
Рейтинг: 384 НеутралноСофия е и градът в който има най-много места и без дървета предполагам
Храбър
Рейтинг: 4634 РазстроеноЛоша новина!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Това е един от индикаторите колко много сме се отдалечили от природата и природосъобразния начин на живот.
ahasver
Рейтинг: 1829 НеутралноНа кухненския си балкон имам широк перваз на който подхранвах пилета. Купувах насипно жито от пазара. Двойка гугутки идваха понякога, но се бояха от гълъбите. Ято врабчета чакаше в клоните на дърветата. Когато гълъбите си отиваха, сипвах на врабците. Идваха шумно, клъвваха по няколко зрънца и отлитаха. Гугутките изчезнаха отдавна. Врабците - след тях. Сега кацат само гълъби. Веднаж, на връщане от пазара, седнах на пейка пред Централната баня. Мъж наблизо хвърли трохи на врабчета. Те кацнаха и закълваха. Аз хвърлих малко жито. Те погледаха, почудиха се и не клъвнаха! Градски жители.
Четох,че в цяла Европа врабците намалели. В резултат на честото косене на тревните площи, еднообразното затревяване с райграс, пръскането с химикали против кърлежи и комари. Врабците обичали разнообразна трева който цъфти и дава семена, крие бръмбари и насекоми. Стандартизиране на градската среда. Няма място за сантименти.
balgariez
Рейтинг: 1766 НеутралноДо коментар [#20] от "ikar_01":
Благодаря за инфото за бързолетите. Днес ги гледах от балкона, май и коремчетата им не са бели, а при лястовичките са.
Това може би обяснява и защо не намирам лястовичи гнезда по стрехи/балкони из квартала- бързолетите навярно и гнездят другояче...
balgariez
Рейтинг: 1766 НеутралноДо коментар [#36] от "glaxo11":
Много пойни птички има, обаче. Често чувам и кълвачи (Южен парк и околност). Сойки също има повече от преди по дърветата извън парка, а свраките ("крадливите" ;) ), които също изобилстват в квартала, заравят редовно жълъди (и друга плячка) в саксиите на жена ми- на два пъти пуснаха кълнове !
glaxo11
Рейтинг: 641 НеутралноДо коментар [#41] от "balgariez":
++++++ Същи са и моите наблюдения! Аз живея в централната градска част, където е по-оскъдно откъм зелени площи и по-шумно, но даже и в градината зад Двореца и около Руската църква, а и по вътрешните дворове на каретата под и над "Дондуков" има разнообразни и много повече от преди 10-15 г. пернати.