
© Юлия Лазарова
За публичен избор на петчленния състав на Върховния административен съд, който ще вземе окончателното решение за Пирин, настояват от коалицията "За да остане природа в България". Еколозите се обръщат за тази прозрачна процедура към Висшия съдебен съвет (ВСС) и председателя на Върховния административен съд (ВАС), става известно от съобщението на коалицията до медиите в последния ден от законовия 14-дневен срок, който решението на съда може да бъде обжалвано.
Най-вероятно петчленният състав на Върховния административен съд ще решава дали тричленен състав на същия съд правилно е отменил правителственото решение от декември 2017 г. за национален парк Пирин. Между коледните и новогодишните празници кабинетът одобри спорни поправки в действащия план за управление на Пирин, с които се дава зелена светлина на сечи и строителство в масивни площи от територията на парка.
Мотивите на еколозите
В изявления в медиите представители на правителството открито заявиха, че са сигурни, че 5-членен състав на ВАС ще отмени решението на 3-членния му състав за отмяна на поправките в плана на Пирин. Към днешна дата не се знае със сигурност, че правителството ще обжалва, но изявленията на негови представители са в такава посока, обясняват от екокоалицията.
Еколозите припомнят, че разпределението на делата и преписките в органите на съдебната власт се извършва на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение, съобразно поредността на постъпването им (според чл. 9 (1) от Закона за съдебната власт). В приетата от ВСС "единна методика по приложението на принципа за случайно разпределение на делата" правомощието за разпределение на делата обаче е предоставено на административните ръководители на съдилищата, без да е предвиден публичен контрол върху осъществяването. Така често се твърди, че съставите са манипулирани, посочват от "За да остане природа в България".
Коалицията настоява да не бъде поставено под съмнение случайното разпределение на това дело, към което има висок обществен интерес, за да не бъде нарушено правото на справедлив съдебен процес на двете страни. "Затова отправяме искане до ВСС и председателя на ВАС да организират публично разпределение на делото, като всички членове на състава да бъдат определени на случаен принцип в присъствието на журналисти и IT експерти", пишат еколозите в съобщение до медиите.
Природозащитниците припомнят, че решението за подобна мярка няма да бъде прецедент. Подобно бе взето по едно от делата срещу Цветан Цветанов за отказано използване на специални разузнавателни средства, за което на две инстанции той получи ефективни присъди.
hodounski
Рейтинг: 3079 НеутралноДа видим как ще мине спасяването на редник Цеко
silverman
Рейтинг: 781 НеутралноАко искат еколозите направо да посочат удобните на тях съдии!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Darulio
Рейтинг: 1005 НеутралноДо коментар [#2] от "Anfil":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКА"Еколозите" искат петчленката да не бъде посочена поименно от Чолаков, или да не бъдат джуркани имена, докато дойдат правилните, ами всичко да се случи пред журналисти и експерти. Дори не искат те да присъсртват.
Пише си го в текста по-горе, ама гърбавите не четат статии, а четат опорките в пощата си. Браво, заработи 1 стотинка народна пара от спонсора си.
danvan
Рейтинг: 658 НеутралноПодкрепям искането. КЗЦ!
Българите са малък, но изключително прост народ. Sapienti Satdanvan
Рейтинг: 658 ВеселоТова го има само в твоята глава ... Група съветЦки учени може и да споделят мнението ти :) Българите са малък, но изключително прост народ. Sapienti Sat
Боби Бобев
Рейтинг: 258 НеутралноОбикновени изнудвачи.
hamiltonf
Рейтинг: 3953 НеутралноТакъв натиск трябва да има при всички по-важни дела за държавата
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Лелка
Рейтинг: 1215 НеутралноУдобните съдии се спускат от "горе". Еколозите не са ни ВСС, ни административен шеф на ВАС, ни изпращачи на СМС. Те са граждани, настояващи за прозрачност при спазване на процедурите.
stedim
Рейтинг: 2238 НеутралноКогато се избираше тричленния състав и той взе известното решение, нямаше такива искания. "Еколозите" прекаляват с изнудването .
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноЕколозите искат прозрачност, която вече е прилагана по други дела.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНа гербавите това явно им е проблем.
bnb39573998
Рейтинг: 229 НеутралноНе мога да си обясня защо тези от зелената мафия се считат за изключителни, че специално заради тях да се правели изключения от методиката на избиране на състав. Защо за тях да се прави изключение, а за всеки друг не? С какво са специални?
"Коалицията настоява да не бъде поставено под съмнение случайното разпределение на това дело, към което има висок обществен интерес"
И къде е този висок обществен интерес? Ако под това се разбират петимата представители на 10-те НПО-та, които се занимават с професионално обжалване ОК.
samoedin
Рейтинг: 3559 НеутралноЕколозите не знаят ли кому служат съдийте от ВАС - та нали там е най - прогнилото кадруване в цялата ни съдебна система ....По - добре е да се готвят за продължаване на войната, защото " има война, която води към мир", а не да се надяват на олигархично милосърдие .....
хм
Рейтинг: 1051 Неутралнодокато няма народен натиск срещу текущото ОПГ на власт, държавата винаги и всячески ще защитава не народа, а редник цеко, редник киро, редник ковачки, редник пееф и т.н.
gobay
Рейтинг: 1032 НеутралноДобре!Да искат!
Кои са личностите,представляващи тези еколози ,говорещи от името на всички?Всички еколози искат.Колективно искане, колективна безотговорност.
Darulio
Рейтинг: 1005 ВеселоДо коментар [#13] от "bnb39573998":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКАНе бе, човек, Чолаков може да си посочи петчленката поименно без да разпределя със софтуера и никой не може да му кажа копче. Смяташ, че ВСС, което го избра, ще почне дисциплинарка срещу него ли?
Точно от това се опасяват тия зелени, щото се е случвало и преди (особено при Колев, който сам самичък решаваше кои дела да гледа) и затова искат всичко да стане публично.
Какъв е проблемът с прозрачността?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#13] от "bnb39573998":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККолко ли трябва да си неадекватен, за да си мислиш, че спазването на законите в една страна е специал о заради 10 човека.
Бе не ви е лесно...
buzanka
Рейтинг: 526 НеутралноПросто те се стараят да правят спънки - винаги и за всичко. Обичам да слушам само себе си
svoboden
Рейтинг: 1621 НеутралноОтново не се посочва, чия собственост е организацията, която има претенции конкретни съдии да решават дела, по които е заинтересована!
bnb39573998
Рейтинг: 229 НеутралноНе съм казал, че спазването на законите е за 10 човека. От така наречената "екокоалиция" претендират, че имало висок обществен интерес, което е лъжа. На базата на тази лъжа те искат да им се организира тържествено церемониално избиране на състав, сякаш са по-различни от всеки друг обикновен човек, който има дело пред ВАС. Ами не са. И няма обществен интерес. Или ще отречеш, че на 99% от българите не им пука за това дело или поне не им пука дотолкова, че да го следят и да са готови да оказват обществен натиск върху правителството по темата? Приемете, че сте маргинална групичка и спрете да се превъзнасяте. Нелепо е.
Darulio
Рейтинг: 1005 ВеселоДо коментар [#20] от "svoboden":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКААми и ние това питаме от години: чия собственост е Юлен, ама после се оказва, че цялата държавна администрация с все политическото ѝ ръководство не знае.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#20] от "svoboden":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКОрганизация, собственост?
Ми... милиционери, сър...
marianapopska
Рейтинг: 274 НеутралноУтре зелените могат да поискат и цялата власт и ще им я дадем ли?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
SaveBG
Рейтинг: 546 НеутралноЕдно от лицата на гнусния и безогледен лобизъм Валери Симеонов обяви, че рибите под Бургаският мост щели да останат гладни, защото си били подготвили нещата. Това доказва, че са си опекли работата и са сигурни в "правилните" съдии, които ще отсъдят "правилно" за редник Цеко. Това е нагло и фашизоидно отношение на самозабравили се социопати към собствения им народ и земя. Това е война на мутрифицираната политическа класа към избирателите. Задължително прозрачен избор на съдии.
izbiram
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#22] от "Darulio":
Каква собственост е Юлен знаем всички! Разбираш ли! Знаем всички. Искам да кажа да измислиш друг въпрос. Знаем също така, че Юлен не е например на Прокопиев.Не е и на т.нар. еколози. Чакай малкоооо - да не би това да е проблема?
Храбър
Рейтинг: 3501 НеутралноНека накараме управляващите поне един път в живота си да постъпят честно и почтено. Да не позволяваме дирижиран от мафията избор!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"realguru
Рейтинг: 2878 НеутралноПубличен избор значи те да ги изберат аз така го разбирам :)
Щото ако някой им е неудобен те ще почнат да реват срещу тях. :)
Аз па предлагам жителите на Банско да изберат съдиите. :)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Храбър
Рейтинг: 3501 ЛюбопитноНа теб собствеността на тази организация ли ти пречи или това, че желае открит и честен избор на съдии?
Какво значение е чия собственост е (даже въпросът ти е тъп) при положение че иска нещо напълно законно? "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
obektiven_new
Рейтинг: 516 НеутралноЗащо за част от коментиращите е нередно да има гаранции за прозрачност на избора на съдии? Какво ви притеснява?
Храбър
Рейтинг: 3501 ЛюбопитноПирин да не е на Банско бе? "Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
realguru
Рейтинг: 2878 НеутралноЕ те па да не искат да застрояват целия Пирин. Искат още един лифт да си построят там на един баир. Не си ли го виждал колчав баир е.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноИнтересно, с какви мотиви петчленният състав би отхвърлил решението на тричленния.
|Y|
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#35] от "patrokalche":
Да емигрират! Сган като цековата не ни трябва!
Утре и пеев-ага и доган-гяур и боко шенгенски ще вземат да оправдават краденето си по райони с тоя довод - ние поминък правим...
А то в края на живота си ще се обърнат и ще видят че по-добре да не бяха се раждалуи!!!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#36] от "realguru":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККой иска да строи лифт, и защо не го строи, след като няма пречки?
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#34] от "Храбър":
Бил е, но комунизма е ограбил на хората горите и сега вие си мислите, че е ваш! Истината е че колкото е ваш толкова е и на банскалии! Пирин е в община Банско ако имаш претенции, правиш си постоянна адресна регистрация в Банско и ходиш да протестираш пред кметството!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#35] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК1. Алтернативи има.
2. Не виждам някой да е против тъпкането на тревата
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#42] от "Darth Plagueis":
Питай Тома Белев!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#27] от "izbiram":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКАз не знам чия е собствеността на Юлен. Ще ми кажеш ли?
Lazar Petrov
Рейтинг: 925 Неутралноцяла сутрин по централните телевизии, коментират отровената от Асарел Медет река Малък Искър, но в Дневник няма и ред написан. Зелените също ги няма. Само около лифта на Банско се въртят. Надушили са кръв и не пускат.
|Y|
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#45] от "Lazar Petrov":
Ти кво свърши по въпроса, че на другите да спретваш задачки?
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#42] от "Darth Plagueis":
Каква е алтернативата, бодлива тел около парка?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#41] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКАз имам собственост в Обидим. Са Пирин мой ли е?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#43] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККакво общо има Тома Белев? Ако не бъркам, въпросният господин не заема каквато и да била държавна или контролна длъжност, и казуса зависи от него толкова, колкото и от всеки друг.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#47] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКИмаш туризъм с 8 силни дни в годината, и ме питаш каква е алтернативата? Раздаваш го тук като некъв защитник на интереса на банскалии, а нямаш идея за ресурсите на Пирин и Банско в частност?'
Ти у ред ли си бе?
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноАз пък искам да знам КОЙ плати в края на 90те за 34 % Натура 2000? Кой и как определи защитните територии, кой ощети българските граждани?
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноТака опазихте природата, че хора не останаха в държавата да и де радват! Аааа да, вие не сте виновни, милите!
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#50] от "Darth Plagueis":
Ха, та жалбите в съда са главно негови!
Darulio
Рейтинг: 1005 ВеселоДо коментар [#45] от "Lazar Petrov":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКААйде, тоя пък си измисли замърсяване от Асарел Медет. Тактика за отклоняване на вниманието чрез създаване на нов "проблем". Тоя път не мина. ;)
"По сигнал за оцветяване на река Малък Искър край село Джурово, община Правец екип от експерти на РИОСВ – София, БД „Дунавски район“ и Централната лаборатория към ИАОС, извърши проверка на място.
Измерените показатели отговарят на състояние „добро“ за водното тяло съгласно Наредба H-4/14.09.2012 за характеризиране на повърхностните води. Измерените показатели на място са активна реакция pH, електропроводимост, температура на водата, разтворен кислород (mg/l) и наситеност на кислород (%)."
Darulio
Рейтинг: 1005 ВеселоДо коментар [#52] от "patrokalche":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКА"българсКИ граждани". Не членувай. Моят интерес е защитен от 34% Натура 2000. ;)
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#54] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНе виждам проблем в жалбите. Първо, те не спират действието на законите, докато съдът не ги приеме, и второ, ако съдът ги приеме, проблемът е в тоя,дето е нарушил закона, а не в обжалването.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#53] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКХората си тръгват, щото управляват милиционерите.
patrokalche
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#40] от "Darth Plagueis":
4 кабинкови лифта има в България. На фона на цели 1300 в Австрия мисля че са ни достатъчни. И за тези, които ще кажат, че Алпите не са Пирин, да така е, но в Алпите има 15 000км ски писти, в Пирин макс 80км.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#52] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНекой е платил за Натура? 😂😂😂
Само да те светна, че за всеки с два грама мозък, Натура 2 000 е възможност, а не проблем.
Моа Преател Тайпи
Рейтинг: 0 НеутралноДо коментар [#43] от "patrokalche":
яж бахурИ какъв ти е проблемът с Тома Белев?
Darth Plagueis
Рейтинг: 1462 НеутралноДо коментар [#59] от "patrokalche":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКВ идиотски сравнения на несравними планини няма да вляза. Пак питам, като е нужен лифта що не го строите? Няма никаква пречка за това, имате нужната промяна вече 8 месеца. Няма дори проект за лифт. Що?
ЗиленЗадколисенОлегархСпуредГусинДайнов
Рейтинг: 264 РазстроеноНе мога да разбера хората, които наричат малцината, които защитават природата от унищожение "зелена мафия" ( само междудругото терминът идва от пропагандната машина на Пеевски). Ако тази страховита "мафия" е така хванала държавата в хватката си, трябваше цяла България да е в гори, зеленина и да няма грам постройка по Черноморието. Уви гледката е съвсем различна.
Стигнахме до там, че когато някой поиска прозрачност и справедливост, хората да му се нахвърлят, защото го смятат вече за нещо НЕнормално.
А за всички, които имат време да пишат безсмислени коментари под статията, но не намират такова да напишат в някоя търсачка Коалиция «За да остане ПРИРОДА в България» и да разгледат интернет страницата им, ето кои са членовете на тази коалиция. Изобщо не са тайни за разлика от собственика на Юлен АД.
http://forthenature.org/members
Моля, няма нужда от благодарности.
А да и няма да му е лек снегът на Боян, който направи предложение и беше арогантно отхвърлено.
хм
Рейтинг: 1051 НеутралноДо коментар [#35] от "patrokalche":
никой нормален българин не приема решения в полза на неизвестен кипърски мангал, добрал се с подкупи до сладка концесия за без пари.
против ясни правила вият само цековите проксита.
happymimi
Рейтинг: 511 НеутралноЕколозите винаги искат нещо, за да се отлагат нещата във времето и нищо да не се върши. И така ще минат още 10 години във връщане на решението, зор за 150 екооценки, публичност и кво ли не. И ще си тъпчем на едно място. Туй то. Просто защото са се запънали като магаре на мост.
|Y|
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#65] от "happymimi":
Айде по-конкретно, за какво точно са се запънали?
Не за друго, ми може в конкретиката сам да си опровергаеш абстрактното мнение с общи приказки ;)
qke05665501
Рейтинг: 284 Гневномдаа, прозрачност е желателна, особено в държави, където "корупцията убива".
lz2
Рейтинг: 2516 НеутралноНе знам защо на тия търгаши с природата им викат "еколози"?! Това са най-обикновени талибани, лепнали една кауза за да печелят пари!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Kamen Iliev
Рейтинг: 68 НеутралноПредизборната кампания на Демократична България под мантрата, че Пирин е застрашена от един лифт продължава. Само не знам защо си мислят, че така ще съберат някакви симпатии.
|Y|
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#68] от "lz2":
Я дай една твоя кауза, кога за последно дари времето и силите си да помогнеш на някой/нещо дето е за благото на родината и не чака да ти се плати?
Някога случвало ли се е?
|Y|
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#69] от "Kamen Iliev":
Ако това е така, значи са много умни. Ти за кипърския просяк ли размиташ тук?
ali_ibn_isa
Рейтинг: 775 ЛюбопитноУауу!
Ама, Пирин на Банско ли е?
Или Банско е собственост на 'Юлен'?
Осветли ни?
lz2
Рейтинг: 2516 НеутралноБезброй пъти, за разлика от екоталибаните, които НИЩИЧКО ДОБРО не са направили! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
|Y|
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#73] от "lz2":
Може ли по-конкретно?
Общите приказки тежат 0.
ЗиленЗадколисенОлегархСпуредГусинДайнов
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#68] от "lz2":
На кой да викат еколози? На шофьорите на бетоновози или на хората с резачките в гората?