
© Николай Дойчинов
Европейският енергиен сектор може да бъде напълно декарбонизиран преди поставените в Парижките споразумения цели за 2050 г. чрез интензивно електрифициране на ключови икономически сектори. Това се посочва във втората част на проучването Eurelectric "Decarbonisation Pathways", което е представено от Института за енергиен мениджмънт /EMI/, който е пълноправен член на Eurelectric. От март 2014 г. EMI е представител за България на най-голямата браншова асоциация на електроенергийната индустрия в Европа – Eurelectric, съобщи БТА.
Според посочения доклад на Eurelectric ще са необходими по-големи инвестиции във възобновяеми енергийни източници и мрежи, но общите разходи за намаляване на въглеродните емисии ще бъдат по-ниски от очакваното, благодарение на по-конкурентните разходи за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Втората част от проучването представя конкретни подходи за постигане на индустриалната визия на Eurelectric за пълната декарбонизация на европейския енергиен сектор още преди средата на века, така че да се постигнат целите на Парижката спогодба.
Според констатациите от проучването, икономически ефективният път за декарбонизация до 2045 г. ще зависи от четири ключови елемента - на първо място електроснабдяването, базирано на над 80% възобновяеми източници. На следващо място трябва да се постигне диверсификация на източниците на енергия, за да се гарантира надеждността и гъвкавостта на системата.
На трето място е нужно да има промяна на ролята на конвенционалното производство, която ще бъде ограничена до осигуряване на резервна енергия, като постепенно ще бъде преустановено. На последно място в доклада на Eurelectric е посочено, че трябва "зрялост на технологиите за компенсиране на CO2".
Според първата част от доклада "Decarbonisation Pathways" са необходими повече инвестиции в енергията от възобновяеми източници и в инфраструктурата, за да се постигне пълна декарбонизация, като едновременно с това се постигне по-голямо търсене на електроенергия, резултат от повишената електрификация.
Освен това най-малко 60% от икономиката на ЕС трябва да бъде електрифицирана до 2050 г., за да се достигне 95 на сто намаление на емисиите на парникови газове спрямо 1990 г. Прогнозите са, че са нужни средни годишни инвестиции от 89-111 милиарда евро, за да се декарбонизират енергийният сектор и други сегменти на икономиката на ЕС като транспорт, строителство и промишленост. Ще бъдат необходими също така инвестиции за укрепване на междусистемните връзки на електроенергийната мрежа в цяла Европа и за укрепване на електроразпределителните мрежи.
Изследването показва, че въпреки масираното увеличаване на инвестициите, общите разходи за доставките на електроенергия в напълно декарбонизирана система са по-ниски от очакваните поради бързата тенденция за намаляване на разходите на възобновяемите технологии. До 2045 г. цените на електроенергията на едро се очаква да достигнат 70-75 евро на MWh, което е значително по-ниско от другите съществуващи прогнози, като например оценката на Европейската комисия от 105 евро за MWh.
Увеличаващият се дял на възобновяемите енергийни източници в електропроизводствения микс на ЕС ще изисква по-голяма гъвкавост на системата и изграждане на междусистемни електропроводи, укрепване и цифровизация на електроразпределителните мрежи, както и увеличаване на мащабите на системите за съхранение на енергия и услугите, свързани с управление на търсенето. Освен това, все още ще е необходим значителен запас от конвенционални резервни мощности за осигуряване на надеждност в по-променливата електроенергийна система.
Ускоряването на енергийния преход изисква нови форми на сътрудничество, ускоряване на електрификацията на други сектори и по-активното им ангажиране в балансирането на системата. Освен това, ангажирането на институциите и клиентите е от ключово значение за стимулиране на търсенето и приемане от обществото на нискоемисионни решения.
Изследването показва, че всяка европейска страна има свои собствени подходи и инвестиционни изисквания, за да достигне пълна декарбонизация, поради различните си съществуващи електроенергийни миксове и наличните ресурси. Ще бъде необходимо наличието на ключови технологии за преход и целенасочено специално финансиране от ЕС, за да се гарантира справедлив енергиен преход в онези държави-членки, които са изправени пред по-трудно начало.
"С тази скорост и мащаб трансформацията ще изисква безпрецедентно междусекторно сътрудничество, обществено приемане и ангажиране на потребителите", казва генералният секретар на Eurelectric Кристиан Руби, цитиран от Института за енергиен мениджмънт. "Трябва също така да обърнем дължимото внимание на различните изходни точки на различните държави-членки и да гарантираме справедлив преход, в който никой регион в Европа не изостава", добавя още Кристиан Руби.
zhivko6461
Рейтинг: 1378 НеутралноАмбициозни дългосрочни планове. Звучащи атрактивно, интригуващо. Аргументирани с общи приказки. Не се посочват конкретни мерки, чрез които в близките години ще се постигне определено намаляване на вредните емисии.
Дали осъществяването на тези планове е технически и икономически възможно?
Докладът предизвиква асоциации със стила на решения и планове, приемани на партийни конгреси и други форуми от преди 1989 г. Например на ХХ конгрес на КПСС през 1960 г. е обявено, че в СССР ще бъде построен комунизма през 1980 г. В началото на 80-те години на ХХ век започва разпадането на "Союз нерушимый". Не е необходимо човек да е живял в този период за да открие информация за стила на тези решения и планове.
Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.
Рейтинг: 636 НеутралноА каква е сметката и кой ще я плати.... Европа отговаря за 10% от световното производство на СО² а колко от световните екологични разходи се плащат от Стария Континент!
АМАН ОТ НЕКАДЪРНИ ОБНОВЛЕНИЯЕвропейците започнаха да реагират и с право - в Индонезия преди няколко години в резултат на пожари причинени от хора с цел разчистване на нови земеделски земи на ден се отделяше толкова СО² колкото Европа отделя за година .... Някакви последствия?
Индия и Бангладеш са едно огромно сметище и екология там звучи нелепо. Цяла Африка е потънала в мръсотия , осрали са си кочината и се оглеждат за нова.
Ама ние дайте да ДАДЕМ. Щото сме добрички.
За Китай да не говорим, там поне има идея за започване на някаква промяна.
Адекватно мислещ
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#2] от "Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.":
"Европа отговаря за 10% от световното производство на СО² "
Не е точно така. Първо, процентът е 17%, а не 10%. Второ, популацията на Европа е 11% от световната, което значи, че на човек произвеждаме повече от почти всички.
А сега сметни и от 1800 г. насам Европа колко СО² е отделила (щото тоя диоксид още си стои в атмосферата, не е изчезнал магически), после се сети, че Индонезия е почнала да отделя има-няма 200 г. по-късно и тогава се върни да поговорим.
Естествено, това важи главно за големите индустриални държави в Европа, а не за България, Естония и Малта, примерно. Но след като искаме да сме европейци, не виждам защо да не се държим и като такива, пък било то и малко по-скъпо за нас. А и главната цена я плащат индустриалните държави, а не ние.
Адекватно мислещ
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#2] от "Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.":
А относно Китай... Там не просто има идея, там става революция. Китай инвестира 30 милиарда долара в зелени технологии в периода 2017-2020 г. Това е сума, които в САЩ и Европа могат само да мечтаят. Тръмпти-Дъмпти се заинати за 3 милиарда годишно по Парижкото споразумение. Та защо го правят? Не защото са някакви фанатични моралисти и им пука за природата, въпреки че и това го има донякъде, защото там въздухът е ужасен, хората умират, а сметките за лечение са огромни. Но главното, което личи от партийните комюникета е, че виждат потенциала на технологията. Ерата на въглищата приключи, тази на петрола си отива. Газът ще остане за още максимум стотина години. Но дотам. Цялата планета ще се движи от зелена енергия вероятно до края на това столетие, максимум до края на следващото. И Китай иска да е на първа в надпреварата за за тази енергия, а не последна, както при ползването на изкопаемите горива.
https://www.nytimes.com/2017/01/05/world/asia/china-renewable-energy-investment.html
Адекватно мислещ
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#2] от "Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.":
Извинявай, 360 милиарда, не 30. Изпуснал съм шестичката.
Адекватно мислещ
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#3] от "Адекватно мислещ":
И това е само правителството. Частните инвестиции дори не ги броим...
penetrating
Рейтинг: 5618 ВеселоДо Коледа?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertSS
Рейтинг: 2863 ВеселоВай , сега трябва да мислим как да помагаме и на Ковачки ...
tvr18355030
Рейтинг: 426 Неутрално"Зелената" енергия вече е по-евтина и от АЕЦ и от въглища. До 4-5 години ще е по-евтина и от газта. И тогава червената енергийна мафия ще плаче много!
realguru
Рейтинг: 2611 НеутралноСпоко Ковачки и Доган няма да останат без ляб. То си го пише в доклада.
"Освен това, все още ще е необходим значителен запас от конвенционални резервни мощности за осигуряване на надеждност в по-променливата електроенергийна система."
За всяка зелена мощност ще трябва заместваща. Щото се случва сняг да вали, вятър да не духа и често баш кога ти трябва най-много ток - той не може да бъде генериран от ВЕИ. Сещаш се как минали години в студа требеше да се включи няква мощност на Ковачки и въглищата му бяха замръзнали. Така че ляб за тях щя има, въпросът е ние да не стоим на тъмно и студено. :)
nikolalala
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#1] от "zhivko6461":
Просто не четеш достатъчно. Факт е, че в статията не са описани конкретни мерки и планове, но пък и заглавието не го предполага.
За твоя информация можеш да прочетеш за електрическите конектори, които се изграждат с пълна сила, с цел обединяване на европейския енергиен пазар. Миналата седмица тестваха нова връзка от Англия до Белгия, която позволява движението на излишна електроенергия, генерирана главно от морски вятърни ферми.
Първо чети, после пиши.
realguru
Рейтинг: 2611 НеутралноДо коментар [#4] от "Адекватно мислещ":
Виж сега, САЩ/ООН обявяват война на болестта Рак през 1970 год. Това са близо 50 год назад. Изхарчени са милиарди държавни и частни пари. И лек няма.
Така че това че Китай щял да инвестира 360 милиарда долара нищо не значи. Може като свършат парите да не сме мръднали кой знае колко напред.
Същото е и с батериите за телефони. Първия Айфон вече е над 10 год. А проблемът с батериите се търси още преди него. 10-15 год вече са похарчени милиарди пари. Има напредък в технологията - не е като да няма. Но няма технологичен пробив и нови технологии. Има подобрения в старата технология.
Иван K
Рейтинг: 2713 НеутралноДо коментар [#1] от "zhivko6461":
подпис"Не се посочват конкретни мерки, чрез които в близките години ще се постигне определено намаляване на вредните емисии."
Напротив -посочени са конкретни мерки:
- ВЕИ, за които твърдят, че вече били по-ефтини. (А за себестойността на ВЕИ вярвам на инженертине науки). Няма как в тази институция да не се опират на наукага;
- балансиращи мощности (въглища, газ) и прехвърляна на енергия от място (или
време) където има излишък към места където в момента има дефицит;
- съхраняване например в батериите на автомобилите и във водно електрически каскади като нашата каскада Белмекен Сестримо.
------
За повече подробности да пишат експертите. Аз само цитирам грубо, това което се знае от инженерна гледна точка
Не бива горчивият ни опит с далаверите във ВЕИ да се противопоставя на науката
Иван K
Рейтинг: 2713 НеутралноДо коментар [#2] от "Цъкльо ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ ДИЗАЙН.":
подпис"Индия и Бангладеш са едно огромно сметище и екология там звучи нелепо. Цяла Африка е потънала в мръсотия , осрали са си кочината и се оглеждат за нова.
Ама ние дайте да ДАДЕМ. Щото сме добрички."
Те ще пострадат преди нас, защото при тях цапането върви заедно с пренаселеността.
Не е страшто ако Евпрота стане зелена. Страшно е ако Езропа се пренасели от мигратни, а на всяка територия зелените източници да лимитирани от природата. Няма как да грее повече слътце или да духа повече вятър защото сме приютили още 500 млн
Иван K
Рейтинг: 2713 НеутралноОт много години пише, че Симент създава електропроводи с напрежение един милион волта с постоятен ток, което позволява до 2% загуби на 1000 км.
подписdow_jones
Рейтинг: 583 НеутралноДневник, шошковци такива :) Сбъркали сте заглавието. Трябвало да напишете "Европа каца на бай Путин по-рано от планирането, сочи доклад". Защото както показва челният немски опит, зелените и зелените политики са първи приятели на Газпром.
zhivko6461
Рейтинг: 1378 НеутралноПретендирате ли, че имате необходимия минимум знания за да сте толкова уверен?
zhivko6461
Рейтинг: 1378 НеутралноНе чета ненаписаното. Прочел съм общите фрази. Вие сигурно четете много. Ако разбирате прочетеното може би ще се съгласите, че ентусиазмът е леко пресилен. Каква е мощността на морските вятърни ферми? Колко електроенергия биха могли да произведат за определен период, примерно 1 година?
simChо
Рейтинг: 2112 НеутралноВъзможно е и то съвсем лесно!
Почваме, да годим РДФ навред и сме шес!
Зелени технологии!
Спасяваме планетата!
Грета Тунберг се стиска да не ака, във "Факултета" горят найлони .. всеки нещо прави!
"Алтернатива на депонирането е използването на нерециклируемите отпадъци като гориво в циментовата индустрия. Такъв пример в България е заводът Девня Цимент. Голямо количество от отпадъците на Варненска област, биват оползотворени именно там, което значително намалява процента на депониране в региона.Производството на цимент изисква нагряване на суровините в специална пещ до над 1400°C. Високата температура и продължителността на престой в пещта гарантират пълното разпадане на органичните съединения. Дори остатъчната пепел остава свързана в циментовия клинкер, без обаче да влияе на качеството му.Усвояването на нерециклируеми отпадъци като алтернативно гориво става възможно след инвестиция от 320 милиона лева през 2014 за изграждане на нова инсталация за производство, което печели на компанията редица награди като „Инвеститор на годината“, „Сграда на годината„ и „Най-зелена компания“ в категория тежка индустрия, заради приноса на проекта към устойчивото развитие на местно и национално ниво."
"Девня Цимент" .. най-зелената компания!
Така се прави!
Ей вижте и сайта на Девня Цимент
https://www.devnyacement.bg/bg/alternative-fuels
"По пътя си към устойчиво развитие идентифицираме седем ключови приоритета по околна среда, които целят непрекъснато подобряване ефективността в следните области:
Намаляване на изменението на климата чрез намаляване на емисиите на въглероден диоксид (СО2)
Отговорно използване на изкопаеми горива и суровини и заместване с алтернативни източници
Намаляване на потреблението на вода и поддържане на нейното качество
Управление на отпадъците
Намаляване на местните въздействия върху земята и общностите
Намаляване на емисиите, свързани с процесите
Иновации в разработването на продукт.."
Седем ключови приоритета!
Къде отиваш?!
А на който зелената политика не му се нрави - чемодан, вокзал, Масква ..