
© null, Reuters
"Разчистване" на земя за садене на земеделски култури и отглеждане на добитък в Бразилия. Фотографията е архивна.
Общата площ на унищожените от пламъците гори в Амазония през 2019 г., възлиза на 43 753 км². Това е ръст със 150 % на годишна база, според съобщение на Световния фонд за дива природа (World Wildlife Fund - WWF).
Само през август 2019 г. и само в джунглата на територията на Бразилия са изпепелени 24,944 км² гори. Тази площ е повече от четири пъти по-голяма от унищожената през цялата минала година.
WWF напомнят по случай Световния ден за защита на Амазония (виж информация на английски език тук), че опустошителните пожари в южноамериканските тропически гори заплашват 265 вида, които са със статут на застрашени от изчезване. Това са 85 растителни и 180 застрашени животински вида, а 2/3 от тях не се срещат никъде другаде по света. За някои застрашени видове като гигантския броненосец, белобърнестото пекари и гигантския мравояд пожарите са основен риск пред оцеляването им.
Въпреки че пламъците най-пряко заплашват живота на сухоземните видове, водните животни също са засегнати. Огънят променя качеството на водата, което е в пряка зависимост от крайречните гори. В дългосрочен план унищожаването на дървесната растителност ще доведе до ерозия на почвата и затлачване на реката. С най-големия речен басейн в света, Амазонка пази много видове риба. Те са не само редки и ценни за световното биоразнообразие, но и основната хранителна база и източник на доходи за стотици крайбрежни общности.
Амазонските тропически гори са жизненоважни за здравето на планетата, напомнят природозащитниците. Освен че приютяват повече от половината от всички сухоземните видове в света, те са дом и на 30 000 растения – 30 % от всички растителни видове в Южна Америка. А с абсорбирането на огромно количество въглероден диоксид, джунглите на Амазония също така са отговорни за смекчаването на климатичната криза.
Цайко
Рейтинг: 1044 НеутралноНормално, едни видове изчезват - други излизат на сцената. Тез хубави хора май отричат еволюцията.
kcq33617839
Рейтинг: 30 НеутралноАман от глупости. Изчезвали видове. Ще се появят нови. Ама ако знаете как се трогнах за туземците... пОснах сАлза.
.
Рейтинг: 1445 НеутралноДо коментар [#2] от "kcq33617839":
Тия неща водят до глобална промяна на климата на планетата и непредсказуеми последствия.
Ето например пожарите в Иркутска област водят до глобален катаклизъм на хиляди километри от пожара - река Лена пресъхва
https://www.youtube.com/watch?v=tZwNquO1Tws
tacheaux
Рейтинг: 4155 НеутралноВдигат шум за пожарите в Амазония , а забравиха за още по-големите пожари в Сибир. Нима там не са заплашени животински видове?
Така наречените природозащитници подхождат различно към еднакви по своя размер пожари според това в кои държави се намират тези пожари и дали съответните държави се управляват от "крайно десни" политици или не. Преценката им за щетите от тези пожари е политически мотивирана , което ги прави фалшиви и лицемерни защитници на природата.
amelanchier
Рейтинг: 8 НеутралноДо №2 и 4: Милиционерите сте отвратителни същества!
Халдип Исйолов
Рейтинг: 8 НеутралноКакто и нашите орки ходят по горите да берат дърва и никой не може да ги пипне, така и бразилиерос пали джунглата да може да отглежда соя, тръстика, памук и кафе. 70% от БВП на Бразилия идва от агробизнеса, така че им дреме за застрашените видове.
Не си заслужава да се напрягаш безплатно.султана глаушева
Рейтинг: 340 НеутралноПриятелчетата на концерните чат-пат се обаждат дежурно. Като снощния студент на лекции, дето се унася в дрямка, като се събуди, апелира към професора “по-високо, ако обичате” и пак си заспива. Лека нощ, WWF! До следващото събуждане!
Мърфи е оптимист!Митко Палаузофф
Рейтинг: 656 НеутралноКво сигнализирате само - направете нещо!
pet_fire
Рейтинг: 5509 НеутралноДо коментар [#4] от "tacheaux":
В Сибир поне животни не са останали,руските "природозащитници" са ги изтребили.
penetrating
Рейтинг: 5743 НеутралноВ хаоса около нас си заминават достав видове всеки ден. Заминаваме си и ние...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert