
© Грийнпийс
В Закона за мерките по време на извънредното положениe, приет вчера, окончателно беше прието спешно изгаряне на пестициди без обществена поръчка. Тази спешна мярка беше предложена от Министъра на околната среда и водите Емил Димитров - Ревизоро преди седмица. От природозащитната коалиция "За да остане природа в България" днес заявиха в отворено писмо до екоминистъра, че това е опит да се прокара изключително опасната практика, в момент, в който вниманието на обществото е насочено изцяло в друга посока.
Според съобщение до медиите на сдружение "За Земята", което е член на природозащитната коалиция, няма аргументи какво налага да се разрешава прескачане на обществените поръчки, нито защо това става точно сега. Те предполагат, че се използва спешното приемане на закон в контекста на пандемията на COVID-19, за да се прикрият спорни разрешения за изгаряне на отпадъци в промишлената зона на Девня. Тези документи са издадени в миналото от регионалната дирекция на екоминистерството РИОСВ-Варна и облагодетелстват две конкретни фирми, добавя прессъобщението.
В писмото си до екоминистерството природозащитните организации заявяват, че България не разполага с инсталации за обезвреждане на залежали пестициди, гарантиращи спазване изискванията на приложимото законодателство. Те добавят, че публичният регистър на лицата, притежаващи документи за извършване на дейности с отпадъци, показва, че двете фирми имат разрешения за изгаряне на пестициди, издадени от РИОСВ-Варна, въпреки че описанията на технологичния процес в тях са непълни и неточни.
Природозащитниците предупреждават, че от техническа гледна точка и не може да се заключи ясно и еднозначно, че при проектирането и изграждането на съоръженията са спазени нормативните изисквания. Според екокоалицията и двете разрешителни са за камерни пещи с периодично действие, които не са подходящи за изгаряне на опасни отпадъци, към които спадат и пестицидите. Заради съмненията в двете разрешителни съществуват множество рискове от разрешението за изгяране на отпадъци в близост до Девня от двете фирми - има опасност от непълно изгаряне, както и от замърсяване на въздуха с устойчиви органични замърсители, които да влошат здравната обстановка във варненско.
Природозащитните организации очакват отговор от ведомството на министър Димитров по няколко въпроса: защо се прекратява износът на пестицидите за обезвреждане; каква е извънредната необходимост, която налага пестицидите да бъдат обезвредени в страната, за да бъде това част от закон за извънредното положение; каква е извънредната необходимост обезвреждането на пестициди да се прави без обществена поръчка; защо е разрешено изгарянето на опасни пестициди на по-малко от един километър от последните къщи на град Девня.
В интервю за Би Ти Ви тази вечер министърът коментира, че пестициди нямало да се горят на територията на страната, и това било "голяма тиражирана лъжа". Той каза, че определени количества пестициди са събрани от селата на една площадка и постоянно се издават нотификации за износ за чужбина, но засега никой не проявявал интерес. "А някой си помисли, че ще горим вредни отпадъци тук, в България, непременно, бомби, мини...", коментира той. Димитров добави, че не е редно събраните количества да бъдат връщани по селата, за да не се притеснява населението. но в цяла Европа инсинераторите били затворени.