Дневник" започна серия интервюто с районни кметове в Столична община за заварения проблем с частните имоти, които са предвидени за зелени площи от Общия устройствен план от 2009г., но все още не са изкупени от местната власт. Поводът е обнародваното миналата седмица решение на Конституционния съд, с което 15-годишният срок за отчуждаването на тези имоти се анулира, като общините в цялата страна вече ще имат от 5 до 10 години след приемането на устройствените си планове за изкупуването на земи за цели на зелените си системи.
С избрания през 2019г. за кмет на район "Лозенец" Константин Павлов (Да, България) обсъдихме зелените площи, предвидени за озеленяване в частни имоти между кварталите "Кръстова вада" и "Витоша", както и застрашените от по-нататъшно застрояване зелени площи в частни имоти край основните булеварди в района - "Джеймс Баучер" и "Св. Наум". Павлов изтъкна факта, че от приемането на Общия устройствен план досега собствениците на имоти продължават да плащат данъците им, докато чакат предложение за изкупуване от общината. С новото решение на Конституционния съд, което постанови също, че собствениците могат да обжалват общинските планове, той очаква много от предвижданите зелени площи не само да не бъдат изкупени, но и да бъдат в бъдеще предвидени за застрояване.
Константин Павлов разясни, че осъщественото до момента изкупуване на едва 100 имота с 18 млн. лева в период от 13 години за цялата зелена система на Столична община, е нищожно. Само предвиденият парк "Лозенец" между кварталите "Кръстова вада" и "Витоша" и Околовръстния път на столицата са от 800 декара и са на многократно по-висока стойност. Според районния кмет досега изкупуването на терени за озеленяване не е било приоритет на общината и тя не е имала намерение да осъществи планираната зелена система.
"Този процес е безкрайно закъснял. Той е закъснял не с 15 години, а с десетилетия", заяви Константин Павлов. Проблемът важи както за Лозенец, така и за другите райони с нови квартали край Околовръстния път. Както бъдещите зелени площи, така и улици и детски градини и площадки попадат в частни имоти, които трябва да се отчуждят. "Говорим за стотици милиони евро, суми, които са сравними с целия бюджет на Столична община" уточни районният кмет.
Според кмета на район "Лозенец" осъществяването на предвидените в ОУП зелени площи няма да може да се осъществи без създаването на нови финансови инструменти извън общинския бюджет. Варианти според него са заем или решение на правителствено ниво. "Това трябва да се адресира на ниво правителство, тъй като става въпрос за наистина огромни средства," заяви той.
Константин Павлов обясни, че отреждането на общински бюджет за изкупуване на зависи от районните администрации, а от Столичен общински съвет. Именно в следващите седмици ще бъде обсъждан годишният бюджет на Столична община за 2021г., в който за последно администрацията ще може да предвиди отчуждаване, чийто срок е изтекъл според последното решение на Конституционния съд.
Strymski
Рейтинг: 774 НеутралноКак се извършва оценката на тези имоти? На данъчна основа и на “пазарна”?
Stargate
Рейтинг: 1834 НеутралноКакво изкупуване!? Всички имоти, частни, държавни, попадащи в планировка за зелени площи, да са задължително със свободен достъп, да не може да се строи и да са озеленени! Толкова! За какво ще ги изкупувате, като след 4-5 години ще ги продадете на някой ортак за половината пари!
vasill
Рейтинг: 653 НеутралноИ аз мисля в посока, че ако по план не могат да се застрояват, то тогава и цената е съвсем друга. Също така придобитите с покупко-продажба - да се обезщетяват по декларирана цена на сделката. Може би е възможно да плаща по данъчна оценка..
svoboden
Рейтинг: 1559 НеутралноПаркове трябва да се правят на общински терени, безумие е да се платят милиарди за частни терени!
Маршалов
Рейтинг: 1182 НеутралноВече е ясно кой е подкупил ПП ОП(обикновените идиоти) за да предложат безконтролно строителство върху зелени площи.
мурзилкаdeaf
Рейтинг: 3277 ВеселоТрима от коментиращите по-горе са комунисти!
mihail_p
Рейтинг: 1576 Неутралноможе да ги заменят с общински
терени в зони за строителство.
така няма да има пари в схемата.
или да им се дават опции за строителство
или квадратура, както е в щатите и гърция.
mitko11
Рейтинг: 1898 ВеселоДо коментар [#7] от "mihail_p":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!И ще тръгнат заменките "гора в Родопите срещу плаж"...
mihail_p
Рейтинг: 1576 Неутралнов юрисдикцията на столична община.
3biri
Рейтинг: 721 НеутралноДо коментар [#7] от "mihail_p":
Аз що си мисля, че в закона пише в реални граници, дори и само по показания на (кошаревски) свидетели.
Kephy
Рейтинг: 831 НеутралноВ тоя смисъл предложението на Бонев по време на кампанията собствениците да се обезщетят с терени и така да се насърчи строителството в северната част, беше като че ли най-рационално. Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem
bruno__dante
Рейтинг: 661 Неутралнотоя е голем некадърник
3biri
Рейтинг: 721 НеутралноДо коментар [#11] от "Kephy":
Нали знаеш какво имаше в северната част?
m17
Рейтинг: 2523 НеутралноДо коментар [#11] от "Kephy":
Няма как да изментим собствениците да си заменят "златните" имоти за пущинаци на майната си. Не само е неморално но е незаконно. Единствения начин е равностойна като ПАЗАРНА стойност замяна.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1466 НеутралноДо коментар [#4] от "svoboden":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUА когато общинска и държавна земя е реституирана или изкупена със съмнителни схеми, какво правим? Паркове се правят там, където има нужда от тях. В София има нужда от паркове, а не от нови сгради.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1466 НеутралноИзключително лоша работа за озвучаването на клипа. Кметът не се чува.
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUm17
Рейтинг: 2523 НеутралноОчевидно идва време за плащане. Още преди 15 години беше ясно че всички частни терени трябва да се изкупят рано или късно по пазарни цени но понеже на гражданите все още им е свеж спомена за соца, на никои не му стискаше да започне. И всички заблуждаваха "гражданите" че някак си ще им се размине и хем ще имат паркове и инфраструктура, хем ще плашат по 100лв данък. Е не, няма как да стане това.
3biri
Рейтинг: 721 ВеселоДо коментар [#14] от "m17":
Особено пък след като една голяма част от тях в Драгалевци, Панчарево и Студентски град са собвтвеност на Еленка.
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноДо коментар [#3] от "vasill":
Когато бях малка, баща ми купи парцел от 500 квадрата да строи къща. После го отчуждиха да строят училище, а ние с парите си купихме...един телевизор. Така правеха комунистите.
валентин николов
Рейтинг: 1168 НеутралноТози беше избран от БСП/ДБ. Нека заблудените му съкварталци изпият горчивата чаша до дъно. По-голям неграмотник и некадърник не може да се намери.
kapitan_laino
Рейтинг: 800 НеутралноЗащо изобщо "Кръстова вада" е квартал? Кой е взел решението там да се строи високо при положение, че общината не притежава инфраструктурата и стигаме до абсурди като "частни улици"?
mihail_p
Рейтинг: 1576 НеутралноДо коментар [#21] от "kapitan_laino":
ми тея, които приеха общия устройствен план
2009та.
deutscher._
Рейтинг: 889 НеутралноХайде-е-е нови термини , нови 20 , кой може да определи точно какво означава "зелена площ " ? ?
Дали това са тревисти ливади или са горски площи или дори може да са планински пасбища или резервати в планините , а може да се смятат паркове и градини в градовете ?
Ей хора , езика ни е много богат , уточнявайте ! !
svoboden
Рейтинг: 1559 НеутралноДо коментар [#15] от "Пипера е много лют":
Какво означава има нужда!? Готови ли сме като граждани да плащаме в пъти по-високи данъци след като имаме нужда!? То иначе и аз имам нужда от яхта, ако някой друг ще я плаща.
осмоъ
Рейтинг: 446 Неутралноподкрепям, трябва да се пазят и развиват парковете в софия, да се пребори селския манталитет, че парка е пищинак лъдето винаги можеш да си изхвърлиш строителните отпадъци
m17
Рейтинг: 2523 НеутралноДо коментар [#21] от "kapitan_laino":
Кръстова Вада като село го има сигурно от стотици години а като квартал на София поне от 70-80.