
© Мария Карабаджакова, Лчен архив
Концесионерът на централния плаж в Созопол започнал подготовка за защита на пясъка от морските вълни през зимните месеци. "Дейностите по защита и предпазване на пясъчната ивица в Созопол, извършвани от концесионера "Ауто фактор" ЕООД, целят единствено опазване целостта на плажа", се казва в изпратено до медиите съобщение. Вчера граждани сигнализираха до "Дневник", че плажът на Созопол отново се разорава за "защита" от морето.
"Дейностите по опазване на ивицата категорично не включват изкопни работи, не се изравя пясък, а представляват метод, с който се изтегля пясък в по-задната й част. Това депониране и разстилане на пясъка по-навътре върху ивицата представлява образуване на контраборд, който да отнема енергията на ударната морска вълна. Този метод е надежден за съхраняването и предпазването на ивицата и по никакъв начин не засяга Черно море и не нарушава Закона за водите, Закона за биологичното разнообразие, Закона за околната среда", уверява дружеството.
То пояснява, че издигането на пясъчни диги е практика, която се прилага в най-големите курорти в цял свят за опазването на пясъчната инфраструктура. "В случая обаче диги не се изграждат", пише в съобщението.
В него се отбелязва и, че преди започването на работата с официални писма са уведомени Министерството на туризма, Басейнова дирекция, Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите.
Концесионерът твърди, че досега не е допускал нарушения в задълженията си по концесионните договори. "Искаме да успокоим всички жители на град Созопол, че тревогите им са безпочвени и гарантираме, че методът, който се прилага за опазване на ивицата, по никакъв начин няма да навреди на екологията", пише в съобщението.
Миналата година обаче след протести построената от концесионера плажна дига беше съборена, а Министерството на туризма обеща той да бъде глобен.
Миналогодишният министър на туризма Николина Ангелкова, цитирана от Би Ти Ви, заяви, че глобата ще бъде не по-малко от 6900 лева. Едновременно с това тя каза обаче, че само изземането на пясък от плажа е нарушение, докато дигите са важни за опазването на плажната инфраструктура.
По-късно проверка на Басейнова дирекция "Черноморски регион" показа, че подобни пясъчни диги са изградени по цялото Черноморие, а на места и по протежение на целите плажни ивици. Такива "защитни" стени от изровен пясък са били установени на 5 плажа край Варна и по цялото протежение на плажната ивица в курорта Златни пясъци. Няколко диги са изградени и на централния плаж в с. Кранево, край плаж "Академика" в Равда, на територията на община Несебър по протежение на цялата плажна ивица в курорта Слънчев бряг, както на два от плажовете в Поморие и на плажа в защитената местност Икантълъка край Каварна.
От Басейновата дирекция уточняват, че не са наложили санкции, защото нито една от проверките не е констатирала изкопни работи в морската акватория, което би представлявало нарушение на Закона за водите.
Строежът на пясъчни диги е регулярна практика на концесионерите на плажовете през зимата, за да защитят от нахлуване на морските вълни своите "временни" постройки.
Иван K
Рейтинг: 2884 ВеселоПясъкът трябва да се опази от замръзване през зимата.
подписtacheaux
Рейтинг: 3883 НеутралноКонцесионерът на плажа в Созопол разоравал, не за да защити пясъка, защото той няма от какво да се защитава , а да защити незаконните си постройки на плажа от щормови вълни. Това е ясно за всички. Вижда се , че мафиотската държава не само търпи незаконните постройки , но позволява този , който ги е построил да ги защити като разорава, копае пясъка и прави незаконни пясъчни диги, което е вид самоуправство.
Stargate
Рейтинг: 1758 НеутралноДо коментар [#2] от "tacheaux":
Не говорете глупости! Дори по комунизма, всяка зима така обработваха варненския плаж. Причината е, че през зимата морето взема пясъка от плажа. През последните 30 години, никой не го прави това, и резултата е, че варненския плаж вече е с 50 % по-малка площ. Това нормална практика за защита на пясъка от вълните. Нищо няма да му стане на пясъка. НИЩО! Това е ПЯСЪК, не нещо уникално! Аман от разбирачи и природозащитници. По-големи католици и от папата излязоха.
SS
Рейтинг: 3013 ВеселоРазоравал - разорал !
Ама да беше и засял !!!
Sinergy
Рейтинг: 564 НеутралноДо коментар [#3] от "Stargate":
Чета и се чудя след като морето всяка година взема от пясъка как изобщо са се образували тези плажове или може би по комунизма освен заводи са строили и плажове с речен пясък?
Тиква загубена
Рейтинг: 0 НеутралноГерберски номера.
Приживе на всички в устата ви срах, серете и вие на гроба ми без страх, че мъртвец от гроба не може да се вдигне, серящия гъз с хуй да достигне!Stargate
Рейтинг: 1758 НеутралноДо коментар [#5] от "Sinergy":
Ами чудете се! Повечето градски плажове са насипвани изкуствено. За варненския плаж, морето взема от север и трупа пясъка на южния плаж. От рибарския нататък всички буни и плажове са ИЗКУСТВЕНИ.
Борис
Рейтинг: 1370 ЛюбопитноА дали не намалява количеството на пясъка?
karabastun
Рейтинг: 8517 ВеселоДо коментар [#3] от "Stargate":
[email protected]Ми и аз писах вчера :
''Стига глупости, бе - да не искате през зимата, морето да прибере плажната ивица ???''
Ама отнесох експертни минуси и подигравки ...:)
Веселин Дечев
Рейтинг: 2083 ЛюбопитноАми във Варна на втора буна пред тимаджийския бар енапавена дога. Днес минах от там.
В Русия съм! В Русия съм!George Svinarov
Рейтинг: 814 НеутралноПреди 100 години как са се опазвали тези плажове да не ги вземе морето - да се чуди човек. Изкуствени били.... Вие изкуствен плаж явно през плет не сте виждали.