
© Стефан Аврамов, Българска фондация Биоразнообразие
Глухарят е една от най-емблематичните птици, чиито местообитания се защитават от зоната "Рила буфер". Други видове, обитаващи тази зона, можете да видите тук.
2086,5 хектара (20 865 декара) гори в Рила са получили този месец официална защита като "гори във фаза на старост". Защитата е част от утвърден в България защитен режим за зоните от европейската мрежа "Натура 2000" и се прие благодарение на обявяването през миналата година след над 11 години закъснение на последната зона от "Натура 2000" за страната - зоната "Рила буфер".
Ниската част на Рила и буферната защита около националния парк
Двете защитени зони в ниската част на Рила за опазване на птиците и на ценни местообитания бяха окончателно утвърдени през 2019 г. Обявяването на тази двойна защита от европейската мрежа "Натура 2000" на буферната зона около национален парк "Рила" бе отлагано дълго от правителството въпреки наказателна процедура от Европейската комисия. След осъдителна присъда от Европейския съд от 2018 г. съветът по биоразнообразие към екоминистерството обсъди документите на зоната, подадени още през 2007 г. Предполага се, че основен фактор за забавянето са интересите на строителното лоби за нови лифтове и разрастване на курорта Боровец през подстъпите на Мусала и на Паничище по посока на Рилските езера. Последното се осъществи и вече води до негативи за националния парк (виж тук).
След финално решение на правителството от март 2019 г. буферните зони около националния парк (т.нар. "Рила буфер") са две - една по Директивата за опазване на птиците и една по Директивата за опазване на видовете и местообитанията. И за двете зони са били изготвени детайлни предложения от Българското дружество за защита на птиците и Националния природонаучен музей-София към Българската академия на науките още през 2007 г. Те обаче са приети едва през 2019 г., като площта на зоната за местообитанията е намалена наполовина от предлаганата от НПМ-БАН и изключва местностите Паничище, Бодрост, Трещеник и язовир "Яденица".
Ниските части на Рила са дом на редки и защитени видове - кафява мечка, глухар, врабчова кукумявка, трипръст кълвач, дива коза (повече вижте във фотогалерията на тези видове тук). По-голямата част от "Рила буфер" е заета от вековни гори от смърч, бук, ела, бял бор и бяла мура, както се вижда и от самата заповед за защитата им, като досега те не бяха забранени за сеч.
Защитата на старите гори в България
Регламентът за горите в "Натура 2000", който защитава от сеч 10% от тях, е разработен в партньорство от Асоциацията на парковете в България и Изпълнителната агенция по горите с експертизата на лесовъди от академичната общност. Картирането и предлагането на конкретни ценни гори за "гори във фаза на старост" се извършваше през последните години от множество неправителствени организации и получи официалната им защита от страна на властите през 2016 г. Тогава със заповед на Министерството на земеделието и храните 109 000 ха бяха защитени като "гори във фаза на старост", като те са само гори държавна собственост. През последната година благодарение на усилия на WWF-България този статут бе даден и на общински гори от местните власти на Ботевград, Севлиево, Кюстендил и Харманли.
Единствена по рода си в Европа, тази партньорска инициатива на неправителствени и правителствени организации за защита на горите в "Натура 2000" получи преди месец подкрепата на над 11 000 европейски граждани за престижната награда за природозащита на Европейската комисия. Повече за статута и законодателната защита на старите гори в България можете да прочетете тук.
charlesdegaulle
Рейтинг: 1463 НеутралноНа това бих се радвал много!!
Тиква загубена
Рейтинг: 0 НеутралноСимеон Сакскобургготски не харесва тази новина!
Приживе на всички в устата ви срах, серете и вие на гроба ми без страх, че мъртвец от гроба не може да се вдигне, серящия гъз с хуй да достигне!Бланш
Рейтинг: 2781 НеутралноХак да им е, на алчните самоковци. Царя разбира се, си взе своето.
selqnin
Рейтинг: 1990 НеутралноМного добре!
Дано да има ефективен контрол!
realguru
Рейтинг: 2603 НеутралноПроблемът е, че тези гори ако не се "изважда" стария материал, той съхне и след време става лесно запалим. И по някое време Майката Природа обикновено го регулира с някой голям пожар.
Дано не става де, че после възстановяването ще е трудно.
edin drugii
Рейтинг: 2356 НеутралноВ Бългрария има много фирми за лесодобив ,дето шефовите им са за затвора или разтрел ,никакви буферни зони не оправят нещата
anonim440
Рейтинг: 2247 НеутралноСега един "случаен" пожар и отидоха защитените от сеч гори...
В България горските са... То ако си честен горски в България или те пребиват от бой докато не "клекнеш", или те уволняват.
Silvia Blagoeva
Рейтинг: 239 НеутралноХайде, дано! Повече такива новини да четем!
scott
Рейтинг: 652 Неутралноточно там ше се сече!
нагло, по мутренски. дъйрветата даун
Мърмор
Рейтинг: 1160 Неутрално2 хиляди хектара - защитени. Добре, а в колко хиляди хектара може да сечем здраво?
Роси
Рейтинг: 7912 НеутралноТова, че са го обявили, не значи, че ще се случи. То и по морето имаше много защитени, ама къде са сега.
nedevbs
Рейтинг: 44 РазстроеноСлед като изсякоха всички дървета, спряха защото дървета не останаха.
Корки
Рейтинг: 2461 НеутралноВ щатите си имат горски пожарникари и те установили, че ако в дадена местност се натрупат много игличли и изсъхнали клони, то при възникване на пожар изгаря всичко, без да може да се загаси. Затова сега основната им дейност е да предизвикват малки пожари в подходящо време. Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
Julian Mall
Рейтинг: 2236 ЛюбопитноДобре че Симеон не си пада по лова като дедо си Фердинанд иначе тоя глухар от снимката можеше да украсява царската колекция от ловни трофеи на двореца в Бистрица!
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоJulian Mall
Рейтинг: 2236 ЛюбопитноДобре че Симеон не си пада по лова като дедо си Фердинанд иначе тоя глухар от снимката можеше да украсява царската колекция от ловни трофеи на двореца в Бистрица!
По-добре миг свобода отколкото живот в робство