
© WWF- България
Биоенергията формира 60% от крайната енергийна консумация в Европейския съюз. От този дял, 76% идва от дървесна и друга биомаса. В отоплителния сектор биомасата осигурява почти 90% от възобновяемата енергия.
WWF-България обяви днес, че започва изготвяне на анализ за устойчиво оползотворяване на биомасата в страната заради рискове от увеличено използване на дървесина за енергийни нужди. Според природозащитната организация това е неефективна практика, която е заплаха за климата и горите, както и за уязвимите местни общности, които зависят от опазването им.
Според официалната информация на Европейската комисия изгарянето на остатъчни продукти от биомаса, сред които основен източник е горската дървесина, дава 60% от "енергията от възобновяеми източници". В рамките на "Зелената сделка" на Европейския съюз и предстоящия програмен период 2021-2027г. предстои създаване на "нова система за класифициране и сертифициране на възобновяеми и нисковъглеродни горива".
Към момента, обаче, чрез изгаряне на продукти с растителен произход, от които 75% дървесина, се отчитат европейски постижения в прехода към по-екологични енергийни източници, с цел намаляване ползването на изкопаемите горива. В продължение на тази досегашна политика се съставят и национални планове за енергетиката в бъдещето в някои страни-членки, включително България, предупреждават редица анализи на дискутирания през последната година спорен проект за "Интегриран национален - план за енергетика и климат" - ИНПЕК (виж тук и тук).
Именно по повод опасността България да отчита все повече "зелена" енергия чрез изгаряне на дървесина от WWF започват анализ на практиката за "оползотворяване на биомаса" в страната. Организацията разяснява, че повишаване в дела на биоенергията в националните планове са целите за възобновяема енергия за 2020 и 2030 г. в директивите на ЕС за търговия с емисии (ETS) и за споделяне на усилията (ESD), които позволяват напредък да се отчита чрез изгаряне на тези продукти. Всъщност биомасата към момента осигурява почти 90% от възобновяемата енергия в съюза.
"Регионът на Централна и Източна Европа е под заплаха от плановете на правителствата да увеличат ползването на биомаса за топлинна и електрическа енергия, в резултат на очаквания енергиен преход, свързан с края на въглищата и постигането на по-амбициозни климатични цели за намаляване на емисиите до 2030 г. Много страни, сред които и България, все още разполагат с обширни горски територии, включително и с вековни гори, към които сега се гледа като на неразработен източник на енергия", коментира Георги Стефанов, ръководител на практика "Климат и енергетика" във WWF-България.
Тези планове за ползване на дървесина за производство на енергия се разработват на фона на все още дискутирани бъдещи европейски политики за горите и биоразнообразието, както и на мащабни усилия на институции и природозащитни организации за защита на вековните гори в България, които получиха и награда от Европейската комисия за добра практики.
Природозащитните организации "За Земята" и "Грийнпийс" от години предупреждават и за друга заплаха за природата, която произтича от стимулираното на европейско ниво изгаряне на биомаса като източник на енергия. Това е липсата на контрол върху продуктите, които се изгарят като "биомаса". В редица случаи разследвания за изгаряне на отпадък в топлоцентралите откриват, че то става с разрешителни за "оползотворяване на биомаса", като енергиен източник, помагащ за намаляване ползването на въглища.
Последният такъв случай беше решението от юли на Върховния административен съд да остави в сила разрешителното ТЕЦ Брикел да ползва като гориво "биомаса, RDF и/или нефтошисти", при което отпадъкът RDF и растителният отпадък се приемат като еднакво "екологични". За тях топлоцентралите не плащат разходи за квоти, а получават поощрения за "зелена енергия".
Yavor Raychev
Рейтинг: 290 НеутралноДа не повярваш - кюмбетата не са "еко". Можеха да питат някой, който живее до определени квартали в София и щеше да го каже по-рано
Костадин Иванов
Рейтинг: 3837 НеутралноДа се горят дърва и това да се обявява за "зелено" не ми харесва.
ЕретикВ същото време смятам за наложително да се кастрят дървета и храсти край къщи и пътища. Ако окастреното се превърне в пелети на нормални цени, сигурно е е добре. Труден ще е контролът какво томно попада в пелетите.
Да не бъдем сектанти.
Julian Mall
Рейтинг: 2465 Любопитно".... и нефтошисти "
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоТези нефтошисти откъде се взеха? Ако не е някаква грешка в терминологията това са си изкопаеми горива като въглищата и нефта!
zhivko6461
Рейтинг: 1933 НеутралноИ още една потенциална пречка. Санитарната сеч и кастренето на дървета и храсти биха могли да се използват като суровина за производство на пелети. Но разходите по рязането и кастренето, транспорта и предаването на производителите на пелети ще трябва да се калкулират в ценообразуването. Получените цени дали ще бъдат приети за нормални?
svoboden
Рейтинг: 1607 НеутралноКои са собствениците на WWF и защо трябва да се интересуваме от техните бизнес интереси!?
hamiltonf
Рейтинг: 4428 НеутралноА пък вчера ,"Зелените" в Германия спряха съдебно строежа на Гигафабриката на Тесла заради нарушения зимен сън на змии и гущери...
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Костадин Иванов
Рейтинг: 3837 НеутралноДо коментар [#4] от "zhivko6461":
Еретик"Но разходите по рязането и кастренето, транспорта и предаването на производителите на пелети ще трябва да се калкулират в ценообразуването. "
===============
Някои неща просто трябва да бъдат направени. Дори челиите, както по турски им викаме, да бъдат харизвани на фирмите за пелети, пак е добре. Инак, все едно, трябва да се карат до сметища да гният.
simChо
Рейтинг: 2805 Неутрално"Последният такъв случай беше решението от юли на Върховния административен съд да остави в сила разрешителното ТЕЦ Брикел да ползва като гориво "биомаса, RDF и/или нефтошисти", при което отпадъкът RDF и растителният отпадък се приемат като еднакво "екологични". За тях топлоцентралите не плащат разходи за квоти, а получават поощрения за "зелена енергия".
-------------------
Абсолютно вярно!
Даже всичките зеленисти се радвахме на горенето на все повече стари гуми, балирани отпадъци и биомаси..
Грета Тунберг форевър!
Намали въглероден отпечатък!
https://www.dnevnik.bg/zelen/2019/05/09/3536574_bulgariia_e_sred_liderite_v_es_po_spad_na_vuglerodnite/ България е сред лидерите в ЕС по спад на въглеродните емисии през 2018 г.
Иначе ТОВА Е ЗЕЛЕНАТА СДЕЛКА , ТОВА СА ЗЕЛЕНИТЕ ПОЛИТИКИ И НЯМА НЕ ИСКАМ, НЯМА НЕДЕЙ!
Твърдите битови отпадъци, като се изгорят - и намаляват с милиони тонове вредните парникови емисии..
.."Waste-to-energy (WtE) could prevent the production of up to 50 million tons of CO2 emissions that would otherwise be generated by burning fossil fuels.
Yet, support for a largedeployment of WtE plants is not universal ..."
Удри, Малко Грете!
Удряйте, Гретени .. 50 милиона тона СО2 ПО-МАЛКО.. Европа ще става въглеродно неутрална!
Добра новина за природата!
Добра новина за белите ни дробове !
-------------------
"Енергийно оползотворяване на отпадъчни автомобилни гуми – решение с доказан
успех през годините . Поради високата си калоричност гумите заместват успешно
част от традиционните изкопаеми горива (напр. въглища) . . Гумите съдържат голямо количество органичен въглерод (около 27%) , който е въглеродно неутрален и затова при употребата им CO2 емисиите са по-ниски, отколкото ако се използваха адиционни
горива"
-----------------------
Стари гуми - ВЕИ и въглеродно-неутрални.. !
За унижените и оскърбените!
Вземи огън - запали ги. Направи ги пепел !
dzq17576652
Рейтинг: 61 НеутралноПроблемът с изсичането на горите в България е колосален и разбира се ние сме намерили начин и това да отговаря на европейските изисквания. Та сега съвсем законно и явно "екологично" се изсичат Странджа, Родопите, Стара Планина, дори и равнините
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2481 Неутралночрез изгаряне на продукти с растителен произход, от които 75% дървесина, се отчитат европейски постижения в прехода към по-екологични енергийни източници
Libertarianism is just anarchy for rich people______________________
Изобщо либерастите които промотират "зелена" енергетика трябва да се сочат с пръст и да им се говори по строго!
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноБългарските гори - бял кахър ..
Скоро си говорихме за Амазония .. що еколозите я унищожават..
И решихме , че по-важно ни е да спасим Планетата, а не някаква си гора .. ако намаляваме въглероден отпечатък - спасяваме не само гората, а и цялата Земя от затопляне и последващо заливане до горе с вода..
Ако не спрем затопяването - Амазония и горите, така или иначе ще потънат..
Ето, примерно Британия
"A burning issue: biomass is the biggest source of renewable energy consumed in the UK..
Analysis reveals the contribution of burning organic material from plants, trees and animals – including millions of tonnes of imported wood pellets from the USA and Canada – to the UK's energy mix... The "Renewable and waste sources" category includes Hydroelectric, Wind, Wave, Tidal, Solar photovoltaic, Geothermal aquifers, Landfill gas, Sewage gas, Biogas from autogeneration, Municipal solid waste (MSW), Poultry litter, Straw, Wood, Charcoal, Liquid bio-fuels, Bioethanol, Biodiesel and other Biomass."
Виждаме, че имат including millions of tonnes of imported wood pellets from the USA and Canada – to the UK's energy mix. , а пък Швеция внася боклук..
Заради Екологията - всеки прави жертви .. това е истината..
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноДругата "еко"енергия е от разни стари гуми и отпадъци..
И ние, в България, благодарение на циментовите заводи, основно вървим устремно по пътя на въглеродната неутралност!
За 2019 бяхме ВТОРИ В ЕВРОПА!
Добра новина!
А Европа е световен лидер..
"За 30 години вредните емисии в ЕС са намалели с една четвърт"
https://www.dnevnik.bg/evropa/2020/11/30/4145631_za_30_godini_vrednite_emisii_v_es_sa_namaleli_s_edna/
Живеем в дни велики, в славно време!
puknatastotinka
Рейтинг: 1493 ВеселоХах! Еколозите се събудиха. Излъганите камилчета, дето мошениците ги впрегнаха за да направят стотици милиони доскоро твърдяха, че горенето на дървесина е еко... Междувременно мастити бизнесмени усвояваха парите и горите на данъкоплатеца и горяха трески с мазут, гас и подобни комбинации. В дървесината просто няма толкова калории за да е ефективна. Затова сме минали на въглища, а после на петрол...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
blahblah
Рейтинг: 548 Неутралноох, а добрутру! по-голям дебил от либералния зомбар няма! А нещо да кажем за веганските напъни, за които кравите замърсяват, но годжи бери от на майна си транспортирани със самолет са супер екологични!
И както разбрахме от Дневник, айфона и теслата са задълже за всеки виден енвайръменталист-прогресист :))
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноДървесината ще отива повече за отопление ..
Малко може да се слага и в ТЕЦ, но няма да е основното..
Основно енергия ще вземаме веч от инсенераторите .. в които ще горят алтернативни нисковъглеродни горива..
https://www.dnevnik.bg/print/arhiv_pari/2011/08/15/1710819_kogato_boklukut_stane_gorivo/
"Съвременното общество обаче има нужда да замени депонирането на отпадъци с по-природосъобразни решения", коментира изп. директор на "Екорек" Николай Овчаров. Един от начините за това е производството на инженерно гориво от неопасни и нерециклируеми отпадъци, което да замени въглищата. За целта първо се прави оценка и анализ на доставените от общината боклуци, обясни Овчаров. След като се установи, че отпадъците са безопасни, те минават през шредер, който ги нарязва на малки парчета. Оттам тези парчета се карат до пещта, където се поставят на специални места и горят на определена температура.
Освен инсталация за твърдите отпадъци в завода в с. Бели Извор има още две инсталации - за горене на гуми и за горене на месокостно брашно. "Пазар на стари гуми в България към момента няма. Не мога да си обясня това", каза Овчаров. По думите му гумите, които се горят в завода, най-често идват от Гърция."
----------------------
https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2018/08/31/3297097_golemiiat_zavod_v_malkoto_selo/
-------------------
"Премиерът Бойко Борисов и шефът на "Холсим" откриват новата инсталация с капацитет 35 хиляди тона отпадъци годишно. Снимка: Валери Ведов
Нова инсталация за преработката на депонираните софийски боклуци в гориво за циментовите пещи откри в завод "Холсим" край врачанското с. Бели Извор премиерът Бойко Борисов заедно с шефа на предприятието Тодор Костов. Инсталацията, в която са инвестирани 6,5 млн. евро от програмата на ЕС за насърчаване на конкурентноспособността е четвъртата поред в завода и годишно ще преработва 35 хиляди тона отпадъци.
"Скъпи мои работници, обърна се към присъстващите Борисов преди да пререже лентата, още докато бях кмет на София имах много тежки разговори с ръководството на "Холсим", но по-късно установихме чудесно сътрудничество, което се надявам да продължи и в бъдеще. Радвам се за вас, че работите в завод, в който са инвестирани от швейцарската компания "Холсим" десетки милиони евро през годините, а резултатите за нашата икономика и за екологията са прекрасни и видими за всеки."
Според столичният кмет Йорданка Фандъкова сътрудничеството с "Холсим" е позволило депонираните отпадъци на общината да намалеят с 60 на сто. Новата инсталация пък ще позволи боклуците на София да намалеят още повече и да се превръщат в енергия за циментовото производство."..
--------------------------
Така се прави!
Удри, Малко Грете!
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноТе не даваха на Ковачки, да развие еко-енергийни технологии ..
Намаляваме ли отпечатък, въглероден, или що?
Ако нямаве ПЛАЩАНЕ НА ВЪГЛЕРОДНИ КВОТИ - 25 ЕВРО/ТОН в ЕС и в циментовите заводи, още щяха да са си на природен газ!
Кочина по руски образец!
А помниш ли, quatro_4x3 , как руските подлоги от ДеБъ и подобни купени умно-красижци изпълняваха мокрите поръчки на "Газпром"?
Да били спирали ВЕИ технологиите, да се било минело на природен газ ..
Светнаха, като елхи - с тоа газ .. че ако можеше в ЕС на газ - нямаше да го спираме в циментовите заводи!
Идеята е съвсем простичка - добива се ВЕИ енергия .. даже и от биомаса и РДФ да е, ама да я има и да е много - заменя се природния газ !..
От нея - се зареждат електроавтобуси и електромобили, намаляваме отпечатък - а Путин стои с енергоносителите си и гледа, опулен .. не знае, къде да ги дене..
Найс, а?
falkoneti
Рейтинг: 1045 НеутралноДо коментар [#6] от "hamiltonf":
Ще я продължат напролет
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноИдеята е простичка ..
Добиваме ВЕИ енергия .. то не е трудно .. стари гуми, биомаса, квот се зададе - все е нисковъглеродно, все е еко .. и с нея зареждаме "Тесли"..
И се радват. на труда си хората и ще се обичат, като братя ..
Но постоянно се опитват да ни спират!
ДеБътата се бяха разскачали, помня ги - да сме били вземали природен газ от "Газпром" и да сме зарежели таа работа с ВЕИ биомасата и РДФа..
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноНамериха се хора, да слагат минуси?????
.."Waste-to-energy (WtE) could prevent the production of up to 50 million tons of CO2 emissions that would otherwise be generated by burning fossil fuels.
Yet, support for a largedeployment of WtE plants is not universal ..."
Боже, Боже ..
50 МИЛИОНА спестени на година тонове СО2 .. а теа - минуси..
"Що не се взема от "Газпром" природен газ" - скачат въглеродистите!
Да, ама не - Зелената Сделка - свиквайте!
ahasver
Рейтинг: 1664 НеутралноДо коментар [#3] от "Julian Mall":Тези нефтошисти откъде се взеха?
Нафтошистите в Западна България са известни от преди войната. Тогава са прокарани няколко сондажа и е установено ,че петролното съдържание е много ниско - 4-5% . През 70-те години един бесен некакърник , шеф на К,Г хвърли много средства за проучването им. За да го похвалят. След прокарването на стотици сондажи се потвърди ,че съдържат 4-5 % нефт. По света се експлоатират. В прибалтийските страни и не само, работят тецове на тези скали. Докарваха чужди специалисти да кажат как. Последен беше един американец. Когато питал колко е нефтеното съдържание, не е ли 14-15 % ? Не, рекли му 4-5-% % . Той се събрал книжките и си отишъл.
Същият началник по подобен начи проучва и мраморите, но за тях - друг път.
дерибеев
Рейтинг: 3243 ВеселоЕй заваля малко и пак рязко настъпиха климатични изменения
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васahasver
Рейтинг: 1664 НеутралноНа снимката - това, което се вижда съвсем не е отпадък, а пълноценна дървесина !
ivanpopov
Рейтинг: 2609 НеутралноWWF наясно ли са, че горите в България се увеличават (като площ) от края на социализма, насам? Основен прираст имат зарастването на обработваеми площи и ливади, ползвани някога за животновърство, а видовото разнообразие не е в полза на природата, но все пак...
ahasver
Рейтинг: 1664 НеутралноДо коментар [#24] от "ivanpopov":Прирастът не може да бъде база за енергиен добив. При това е разпръснат по цялата територия. Иди го събирай!
zhivko6461
Рейтинг: 1933 НеутралноАз неслучайно писах предаване, а не продаване на производителите на пелети. Разходите докато стигне до харизване на производителите на пелети на нарязанаите и окастрени клони и храсти не са малко. А преработването? Те организират ли сечене и кастрене или предпочитат да купуват дървен материал и дървесни отпадъци?
stefan stoyanov
Рейтинг: 363 Неутрално[quote#16:"simChо"][/quote]
Цар сте, поста ви натри носовете на желтопаветната паплач, от адвокатските кантори!
famousandco
Рейтинг: 731 НеутралноПечките с дърва по селата никога не са били проблем. Има ги от векове и горите не са били унищожени. Виж, фабриките са пелети наистина разказаха играта на българската гора. За изграждането на някои от тях бяха вложени милиони, а за да се изплатят и да работят трябват суровини. За една селска къща са достатъчни няколко кубика дърва за година и това е най-целесъобразното решение, защото често има проблеми с електричеството, цените са несъпоставими, а и замърсяването от една печка е несериозно да се коментира. Фабрика за пелети, обаче, може да преработва денонощно дървесина, а дървеният материал, естествено, се кара от най-близкото възможно място.
Dariya Koleva
Рейтинг: 3071 НеутралноРазни НПО ни подготвят за нов данък СО2, в Германия от 1.01,2020 до 10 ценъта добавка върху цените на горивата! В България също, но по-късно!
daskal1
Рейтинг: 4644 ВеселоДо коментар [#6] от "hamiltonf":
Ами правилно, нека спят гадинките :-)
daskal1
Рейтинг: 4644 НеутралноДо коментар [#28] от "famousandco":
Знаете ли колко строг е бил контролът от горските на позволените обеми дърва за горене от гората? Горските затова са издигнати в институция, макар че днес присъстват само във градския фолклор за горския който щял да дойде...
dzq17576652
Рейтинг: 61 НеутралноНаскоро пътувала ли сте из планините ни? Особено Ви препоръчвам пътя Батак-Доспат. Там има дървета покрай пътя, но много ясно се вижда как назад е отсечено почти всичко. Та заслужаваме си всеки екологичен данък. Не само заради горите, а и заради застроеното Черноморие, замърсените реки, мръсия въздух в градовете и т.н. Ама ГЕРБ- лели си знаят тяхното. Пишете глупости за смешни пари или от любов към вожда, а междувременно природата ни се съсипва, както и през комунизма не се е случвало
famousandco
Рейтинг: 731 НеутралноТака е, макар тогава причините да са били други. Не обезлесяването е било проблем, а желанието да се секат дърва без да се плаща. Което само показва, че дори цялото население да се отоплява с печки с дърва, до застрашаване на горите няма да се стигне. Разбира се, ако все пак не се сече безогледно, а процеса се контролира.
Проблема идва при поголовното изсичане за други цели, там вече граници на нуждите няма. Защото, ако в една селска къща няма къде да складираш 100 кубика дърва дори да можеш да си ги набавиш, то има индустрии, които могат за изядат или просто да нарежат и изнесат всички гори на България.
Stargate
Рейтинг: 1861 НеутралноЗалените идиоти задължиха централите да горят биомаса, сега изведнъж се оказа, че не било екологично! То не е екологични да има и биокомпонента в горивото, защото заради нея сума обработваеми земи произвеждат идиотски неща като рапица, вместо зърно, ама зеленитр са от нагъл по-нагъл!
Molossian
Рейтинг: 1534 НеутралноМда.
Panta rhei....Да сечем горите, щото са възобновяем източник и това е много, ама много екологично.
Обаче има един малък проблем.
Този еко-био добив обикновенно е свързан с поголовно изсичане, нещо което много се различава от лесовъдските практики за санитарна сеч и разреждане на горите. С други думи всичко що е дърво се реже до корен и се праща в екофабриките.
Изрязването на дърветата води до оголване на почвата. Което пък след това, при един по-проливен дъжд свлича почвата от скалната маса, в резултат на което имаме почвена покривка = 0 см., кални потоци и реки 50++ см.
След това върху голата скала могат да поникнат само налъмите на еко-евродепутатите, които взимат тези решения.
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноЧе то дървесен чипс за ТЕЦовете може и да се внася.
РДФ и стари гуми - как внасяме?
Британия , например, внася биомаса , за ВЕИ сектора си .. защото много от горите и са изсечени.
Важното е да е ВЕИ , защото иначе Земята , може да се залее с вода.
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноУвеличаването на горите и биомасата - радостна вест!
Друга , не по-малко радостна вест , от този порядък - на все повече места има стари гуми и горими отпадъци.
Демек - гориво за ВЕИ имаме!
Но не виждам, какво общо има с темата ..
Темата е - повече ВЕИ и намаляване на СО2 - по-мръсен въздух..
Което си е напълно така , без никакво значение биомасата и РДФ внос ли са , или са местни.
Но на нас кое ни е по-важно?
Екологията и ВЕИ , или въздухът?
simChо
Рейтинг: 2805 НеутралноМани бе..
Отделно , по същите тези ливади има и гуми, и пластмаси..
Гориво за ВЕИ има - това е истината!