
© WWF
Сертификатът FSC се дава на собственици на гори, които добиват дървесина, без да увреждат местообитания на редки растения и животни, като не допускат изчезване на естествени гори и се грижат за справедливи условия за работа на заетите в горскостопанските дейности.
Когато избират училищните пособия, а и всякакви хартиени материали, е важно потребителите да купуват с внимание за произхода на хартията и да търсят етикет за сертификат. Това препоръчва международната природозащитна организация WWF по повод предстоящото начало на присъствена учебна година.
© WWF
За България изискванията на FSC включват опазване на уязвимите и застрашените от изчезване видове и екосистеми, да не се допуска намаляване на горската площ (напр. изсичане на гора на голо, за да бъде застроено мястото или да бъде направена ски писта), да не се допуска използването на опасни пестициди или отглеждането на ГМО организми в горите, да не се допуска превръщането на естествени гори в горски култури, засадени от човека с други видове дървета, да се опазват вододайните зони и речните течения, да се гарантират правата на горските работници - подходящо защитно облекло, договори и осигуровки, обучение, без детски труд.
Според данните на WWF-България над 2 300 000 ха или 55% от горите в България са сертифицирани по стандартите на FSC, а близо 450 компании в дървопреработвателния бранш в страната изпълняват изискванията на сертификата.
Яна Барзова, експерт "Гори" към WWF-България, уточнява, че повечето от горите в България със сертификат за устойчиво управление са държавни, а само единици са общински и частни, като например горски територии, стопанисвани от местните власти на Приморско и Копривщицa.
© Васил Хаджийски
Експерти на WWF-България работят от години за сертифициране по стандарта FCS на горите в България, които се отглеждат щадящо. Към момента България е една от общо 85 държави в света, в които част от горите прилагат този стандарт и хартията от тяхната дървесина е произведена без дългосрочна загуба на горски местообитания. Към момента в световен мащаб по FSC са сертифицирани 228 милиона хектара горски площи, от които над 2 милиона в България. FSC (Forest Stewardship Council) е първата независима етикетираща система за горски продукти в света, като е особено ефективна, защото се подкрепя и от екологични организации, и от собственици на гори, дърводобивна и дървопреработвателна индустрия, браншови организации и правителства.