
© Десислава Лещарска, Капитал
Бетонните плочи на къмпинг "Юг", които миналото лято бяха обявени за незаконни и трябваше да бъдат премахнати, няма да бъдат отстранени. Това се случва след решение на Бургаския административен съд от март 2016 г., с което се отменя заповедта за премахването им, издадена през юли 2015 г., съобщава вестник "Капитал". Решението е на първа инстанция, но най-вероятно е окончателно, защото никой не е обжалвал в законния срок.
Заповедта за премахването на бетона беше издадена от кмета на Царево Георги Лапчев след скандала преди точно една година заради започнало строителство на вилно селище до къмпинга. Инвеститор е наемателят на плажа "ИФ Фаворит" чрез дъщерната си фирма "Лазурно море" АД, която е и собственик на терена зад пясъчната ивица и на хотела "Морско конче" до новия строеж.
През април 2015 г., след като получава разрешителни, "Лазурно море" започва изграждането на вилно селище върху площ 1173 кв. метра. Излети са основите на две къщи, разположени над басейна на "Морско конче".
След сигнали срещу излетия върху пясъка бетон се провежда проверка на място от работна група с представители на регионалното и екоминистерството и на експерти от БАН. Проверяващият екип констатира, че строежът е в част от поземлен имот, в който са налични пясъчни сиви дюни, и е незаконен по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 6 от Закона за устройство на териториите, защото се извършва в територии с режим на особена защита. Изменена е кадастралната карта на плажа, а кметът на Царево издава заповед за премахване на незаконен строеж, защото обектът е от пета категория и е в правомощията на общината, а не на ДНСК.
Още тогава представител на инвеститора коментира пред "Капитал", че ще обжалва както заповедта на кмета, така и изменението на кадастралната карта. Според него проверката е минала с "цел да се открие някоя и друга дюна". Той цитира становище на експерти геоморфолози, че там няма как да има пясъчни образувания.
По време на съдебното дело твърденията на инвеститора "Лазурно море" са потвърдени. Съдът назначава две експертизи. Първата е изготвена от вещо лице геолог, специалист по инженерна геология, морфодинамика и литодинамика на морската брегова зона от Института по океанология на БАН. Инициалите на вещото лице са В.П. и най-вероятно става въпрос за проф. Веселин Пейчев, който е и директор на Института по океанология. "От гледна точка на морфологията пясъците, обект на експертизата, не са пясъчни дюни, в частност сиви дюни, защото не формират характерна повърхнина и форма с ясно изразена асиметрия и не са подложени на въздействието на съвременните процеси на еоличен пренос... те нямат белези на сиви дюни, образуващи се на 50 - 100 м от морския басейн, тъй като пясъкът е чист, не е смесен с хумус, а е покрит от хумусен слой, който от своя страна е изцяло затревен." Заключението е прието без възражения от страните по делото.
По-нататък в документацията по делото става ясно, че съдът не зачита изводите на ботаниците от БАН от април 2015 г., че под строежа има дюни заради установената характерна растителност. Това са дюнни местообитания, а не дюни, защото легалната дефиниция на дюните се базира не на растенията върху пясъчните образувания, а на начина, по който са формирани, посочва съдът.
Съдебно-техническата експертиза, изготвена от архитект, е установила, че строителните книжа на вилното селище отговарят на одобрените от институциите инвестиционни проекти.
Така Бургаският административен съд отсъжда в полза на инвеститора "Лазурно море" АД, отменя заповедта за премахване на основите и осъжда община Царево да заплати съдебни разноски в размер на 3097 лв.
Въпреки че има възможност за обжалване на това решение на първа инстанцията в рамките на 14-дневен срок, няма постъпила жалба по него, показа справка в деловодството на съда.
Consumer
Рейтинг: 581 ВеселоС бетона идват и фекалиите
Every time you spend money you're casting a vote for the kind of world you wantcognitive
Рейтинг: 237 НеутралноТази година, 2016, за пръв път от близо 15 години няма да стъпя на къмпинг юг. Загубиха не само мен и семейството ни като клиенти, но и всичките ни приятелски семейства, с които ходихме. Мястото вече е дупка.
The Core
Рейтинг: 810 ЛюбопитноЗалепнало е някое кайме на картата и не са ги видели дюните съдиите...
Ние обичаме да сме сред природата, защото тя няма мнение за нас! НицшеRock J
Рейтинг: 352 Весело"Дюнните местообитания" не са дюни щото има треволяк, но на метър вече са дюни щото са формирани по начина по който са формирани. Аргумента на т.н. съд са бетонни.
Червеите не се страхуват от орлите.Те се страхуват от кокошките.chicago514
Рейтинг: 2300 ВеселоТова са дюнни местообитания, а не дюни, защото легалната дефиниция на дюните се базира не на растенията върху пясъчните образувания, а на начина, по който са формирани, посочва съдът."Неведоми са пътищата съдебни.
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1101 НеутралноЯвно наистина не са дюни според определението за дюни. Но пти такава чувствителност на обществото по въпроса, собственикът можеше да се съобрази и да не предизвиква негативни емоции към себе си в частност и към родното черноморие като цяло...
Няма шики-мики.Маршалов
Рейтинг: 597 ВеселоЕстествено че(вече) няма дюни, нали са ги изринали, за да положат бетона.
мурзилкаStanDim
Рейтинг: 466 Неутрално"..най-вероятно е окончателно, защото никой не е обжалвал в законния срок...."
И сега си имаме човек, награден с пост министър, който като администратор, преди време, е "закъснял" за подобно обжалване.
Judjuk
Рейтинг: 3574 Неутрално"Бургаския административен съд от март 2016 г., с което се отменя заповедта за премахването им....."
Ми то и на снимката личи, че "обектчето" е върху пясъка. И няма как да е другояче. Който е ходил там, знае. БАС яко го играе комбина с разни печалбари от години. Доста истории от такъв характер. Алоооу, ВСС, с какво се занимавате? Събудете се бе!
testimone
Рейтинг: 294 НеутралноЕ то е ясно, че под бетона няма дюни. Те просто са изринати... на майната си.
testimone
Рейтинг: 294 НеутралноА, БАС не са ли подчинени на ВАС? На оня речевития?
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1441 НеутралноСтрахотна логика: върху дюните се излива бетон. След като бетонът вече е излят, под него вече няма дюни.
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Строителството може да започне!
epic fail
Рейтинг: 237 НеутралноМитьо Очите дали ще може да си направи паркомясто сега там на бетона?
Косьо Генчев
Рейтинг: 780 ВеселоЖесток съдебен аргумент!!!
Уникална държава! Уникален съд! Уникално прозрение!!!
Костадин Иванов
Рейтинг: 3888 НеутралноКолко лесно се заблуждаваме ние, лаиците. И аз съм си мислел, че това са дюни. Но в съда вероятно е имало и експертно мнение....
ЕретикWoodstock
Рейтинг: 237 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "Олд Шетърхенд":
[quote#6:"Олд Шетърхенд"]собственикът можеше да се съобрази и да не предизвиква негативни емоции към себе си [/quote]
Интересно, ако сте платили една камара пари за парцел край морето, с колко алтруизъм ще блеснете, ако някой ви каже, че там не му харесва да строите?
А на въпросното място няма дюни и никога не е имало. Има голяма разлика между купчина пясък и дюна, но нали е модерно всички да природозащитници и ето ви повече дюни от Сахара дори.
thespiritswithin
Рейтинг: 180 НеутралноРешенията на ВСК, ВАС и на повечето второинстанционни къртят
мивки прекалено често.
thespiritswithin
Рейтинг: 180 ВеселоДо коментар [#16] от "Woodstock":
И как точно ще докажете това Ви твърдение, драги ми експерте?
Преди няколко дни се разхождах с приятели около Девин, все едно да изсечете гората и да кажете, че там гора никога не е било имало?
Наистина ли сте толкова прости?
hasmokar
Рейтинг: 981 НеутралноИ това е част от великата демокрация.
forum_terrorist
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#16] от "Woodstock":
You can fool some people sometimes, But you can't fool all the people all the time!Не си бил на къмпинг Юг, нали? Иначе ги разбираш нещата..
dragozow
Рейтинг: 810 НеутралноУ нас бетонът не е бетон, а дюните не са дюни.
Сложете бутон "редактирай" на собствените комeнтари.Tademan
Рейтинг: 840 ГневноДо коментар [#19] от "hasmokar":
Това са продажници без съвест и достойнство!
naskom44
Рейтинг: 587 НеутралноТо и по-голямата час от мутрите в бургаско са невинни само дето един Митю ги компрометира
shileto
Рейтинг: 1154 НеутралноБългарския съд, най демократичния съд. Може би част от бетона да е на някой от съдиите и за това да не са видели дюните
Sabbath
Рейтинг: 1206 Разстроеноhttps://scontent.fsdv1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13 427722_628129164018607_2782408963972605715_n.jpg?o h=08b04b727abb1a82fe5d9cdb5c145c53&oe=57CDA395
debruckere
Рейтинг: 1355 НеутралноХайде честито!
Поредните блокове, с които ще "развиваме" туризЪма!
Дали са законни или не е едно, но дали са целесъобразни постройките е нещо съвсем друго!
Какво като имаме законна бетонна джунгла в Сл.Бряг? Какво от това? Туристите ли са по-качествени, средата ли е е станала по-добра? Поминъкът на хората ли се е подобрил?
tenevski
Рейтинг: 421 Неутрално[quote#16:"Woodstock"] Има голяма разлика между купчина пясък и дюна, но нали е модерно всички да природозащитници и ето ви повече дюни от Сахара дори. [/quote]
Струва ми се ,че няма голяма разлика между дяна и купчина пясък .Първото е навят от плажа пясък . а второто разтоварен от някого пясък ,все върху почва .Върху почва на която растителността е унищожена от въпросния пясък .Откога пясъчните пущинаци станаха ценност ?
bretschneider
Рейтинг: 1011 НеутралноРазбира се че няма дюни, това просто е е натрупан с времето пясък, дюни няма, дебелооки копеленца са ееей!
chichka
Рейтинг: 2295 Неутрално[quote#16:"Woodstock"]А на въпросното място няма дюни и никога не е имало. Има голяма разлика между купчина пясък и дюна, но нали е модерно всички да природозащитници и ето ви повече дюни от Сахара дори.[/quote]
Русия- проказата на планетата Земя.Много точно, но болшинството от драскащите по форумите не се интересуват от истината и фактите.
Парцела е на 150 м от морето и на 25 м над нивото му. Като си спомня как миналата година всички грачиха по темата....
tenevski
Рейтинг: 421 НеутралноНекой ора не им е ясно как се образуват дюни и пустини .Па иначе се изказват,че и поучават ,че и Арактеристики редят .Впрочие ,това и заветната цел на секо мекере с тапия
Patsis
Рейтинг: 4488 Весело"И ще дойдевремето, когато обръщението към съда ще бъде: "Разсъди ни, о неправедни съдийо!" - от Островски.
tediblabla
Рейтинг: 301 НеутралноДо коментар [#16] от "Woodstock":
Как пък на великите инвеститори все им харесва да строят на плажа? Преди да си купя парцел бих проверила дали мога да строя на него, но в България логиката е обратната- решавам да строя където ми падне, пък после 'узаконявам'. Но дано им преседне- нормалните българи вече не ходим в гнусните им хотели, а чужденците след един път не повтарят, особено ако попаднат на махленска свада...
stenli1
Рейтинг: 1090 НеутралноСега да не стане "битов" скандал?
black
Рейтинг: 409 Неутрално"Бетонът на къмпинг "Юг" остава, под него няма дюни, реши съдът"
Да ... вече няма дюни.
pro_bono
Рейтинг: 237 НеутралноНяма вече дюни.Скоро няма да има и море....
primaxm
Рейтинг: 466 НеутралноНямаше ли някаква забрана за сроеж в някаква ивица зона А ли беше, как беше, която включва 100 метра от края на плажа?!? В нея бяха достъчно нахални да забранят паркирането, но строителството си остава законно така ли?!?
alextan
Рейтинг: 524 НеутралноКакво се правят на луди - все едно, че няма свидетели и стари снимки, като доказателство, че там Е ИМАЛО дюни.
Chavo64
Рейтинг: 409 НеутралноПростаци! Бетонираха Черноморието и на никой не му пука. После ми обясняват, колко хубаво е било в Гърция, че няма бетон и "батки". Ми завирайте си още главите в пясъка/ дюните!!!
chavo64хм
Рейтинг: 995 Веселодюните са около бетона, така че няма проблем
Мърмор
Рейтинг: 1265 НеутралноСъдът: "...Това са дюнни местообитания, а не дюни, защото легалната дефиниция на дюните се базира не на растенията върху пясъчните образувания, а на начина, по който са формирани..."
Надежда всяка оставете!
penetrating
Рейтинг: 5947 НеутралноНекачествен инвеститор, сбъркана политика за строителство, слепи контролни органи, удобен експерт, манипулируем съд.
все пак не са деца.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВсеки обаче е в ролята, която е приел да бъде
А не се съмнявам, че накрая всичко ще е законно
enterfornone
Рейтинг: 689 НеутралноМа те тези къюички за ЗАД хотела. Той целия е баш на плажа - на пясъка е. От всичките безобразия по слънчака и Созопол, този хотел може да спокойно да поведе класация по бруталност.
ahasver
Рейтинг: 1746 НеутралноДо коментар [#37] от "alextan":В началото на 50-те години в България се извърши едно заснемане на територията със самолети в М= 1:12500. (вероятно е започнало още преди войната ) Тези снимки послужиха за съставяне на топографски карти в различни мащаби , най-подробният от които е 1=5000. Съставителите на тези карти не са предполагали какви страсти ще възникнат и са означили на картите действителното състояние на релефа. А те са знаели добре какво значи дюна и са го написали. "Експертът ", който е увъртял по адвокатски понятието да си хвърли дипломата в морето и да остане само с парите които са му платили за да пише глупости. На снимката се вижда , че е дюна ! Няма друг механизъм за образуването на могилите от пясък освен ветровият пренос !
Роси
Рейтинг: 8495 НеутралноЧл. 18. (1) Подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и водите, горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати, определени със закон, са изключителна държавна собственост.
И навсякъде по тези места, някой си е заграбил парцели, строи и не признава никаква държавна собственост. Така , както се вижда на снимката и тези строят на плажната държавна собственост.
пустиняк
Рейтинг: 573 НеутралноСкоро ще правят бетонни дюни за да фигурират на картата, че не са изринати. Дебили!
Чайка - вожд и учител на Цацаров & Гешев. Не съм ЗА пРезидента а ПРОТИВ мафията и беззаконието да управляват в България!galapagas
Рейтинг: 781 НеутралноТози от БАН сигурно е гушнал за 'експертизата' си поне колкото е заплатата му за 3-4 години.
galapagas
Рейтинг: 781 Неутрално[quote#42:"enterfornone"]този хотел може да спокойно да поведе класация по бруталност[/quote]
Няма да е лесно в конкуренцията на хотелите, нагазили централния плаж в Несебър.
Woodstock
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#18] от "thespiritswithin":
Хайде без квалификации кой колко бил "прост"!
Няма какво да доказвам аз. Съдът е извикал експерти и те са се произнесли. Ако обърнете внимание на статията, ще видите, че нито една от страните не е оспорила мнението на експерта.
Woodstock
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#20] от "forum_terrorist":
Бил съм и знам добре къде се намира това място. Това че сега няма как някой "природозащитник" да си паркира караваната не е основание да смятаме, че там има дюна.
galapagas
Рейтинг: 781 Неутрално[quote#4:"Rock J"]"Дюнните местообитания" не са дюни щото има треволяк, но на метър вече са дюни щото са формирани по начина по който са формирани. Аргумента на т.н. съд са бетонни. [/quote]
Почти всички юристи имат проблеми с нормалната човешка логика и нормалния човешки език. Нямат проблеми единствено с езика на рушвета. Един познат адвокат ми сподели, че в България успешните адвокати не са тези, които изнасят блестящи пледоарии в залата или които издирват убедителни доказателства в плоза на подзащитния си, а тези, които знаят на кого да дадат плика с парите.
Woodstock
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#32] от "tediblabla":
А от къде знаете дали собственикът не е проверил преди да купи? Убеден съм, че го е направил. Но после се вдигна Интернет-о на война срещу гадния разрушител, защото вече никой не ще полива "дюната", докато се облекчава зад караваната си.
thespiritswithin
Рейтинг: 180 ВеселоДо коментар [#48] от "Woodstock":
Нашият съд?!
Woodstock
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#52] от "thespiritswithin":
Да, нашият. Друг няма, така че поне малко вяра трябва да имаме. Иначе - Терминал 1 и при другите.
Косьо Генчев
Рейтинг: 780 РазстроеноДо коментар [#19] от "hasmokar":
Ти, драги, не бъркай думата демокрация с мутрокрация!
Разликата е огромна ...
Косьо Генчев
Рейтинг: 780 Неутрално[quote#29:"chichka"]Много точно, но болшинството от драскащите по форумите не се интересуват от истината и фактите.
Парцела е на 150 м от морето и на 25 м над нивото му.[/quote]
Виж, "chichka", аз съм от "драскащите", т.е. к'во ме интересува нЕкаква си там истина ...
Ти, умнико, вземи и се поограмоти малко, понаучи я таз граматика, че да може и ти да станеш истински драскащ, 'щото с таз тройка от матурата - за никъде не си ....
Освен това думата "болшинство" я използват само болшевиките (последното само за сведение).
forum_terrorist
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#49] от "Woodstock":
You can fool some people sometimes, But you can't fool all the people all the time!Преател, на 15 метра от морето е строежа и е точно в/у дюна. Дюна значи навят от вятъра пясък. Идеята за незастрояването на дюни е да не се строй близо до морето, както се случва сега. Претенции от никого няма, понеже на хората им е платени или са заплашени брутално. Говорим за много пари, а в такъв случай не се пестят средства.
thespiritswithin
Рейтинг: 180 НеутралноДо коментар [#56] от "forum_terrorist":
Вяра? Бегом в някоя църква да се молиш.
forum_terrorist
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#57] от "thespiritswithin":
You can fool some people sometimes, But you can't fool all the people all the time!Ъъъ, предполагам, че се обърка?!
thespiritswithin
Рейтинг: 180 НеутралноДа, грешката е вярна. Беше за "Woodstock".
Ghost
Рейтинг: 1097 Весело"Бетонът на къмпинг "Юг" остава, под него няма дюни, реши съдът"
1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D1%82%D1%80%D0 %BE%D0%B5%D0%B6_%D0%BD%D0%B0_%D0%97%D0%B5%D0%BC%D1 %8F%D1%82%D0%B0#/media/File:Earth-crust-cutaway-bu lgarian.svg
Форумът е в будна кома...Браво, така е...бетона на "Юг" е излят върху Горната мантия, а паркингите под хотела са направо вкопани в Мантията...
ПП: Надявам се, компресорното помещение, не са го вкопали във Външното ядро, че си е*а мамата, ча са...
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D1%82%D
Без коз
Рейтинг: 926 НеутралноДо коментар [#24] от "shileto":
Народ, който избира корумпирани, самозванци, крадци и предатели, не е жертва! Съучастник е !Възмущаваш ли се или се наслаждаваш на пореднният резултат от липса на реформа в съда?
Лицемер!
100 Рублей за Доллар
Рейтинг: 1114 Весело[quote#1:"Consumer"]С бетона идват и фекалиите [/quote]
Жуеш нагло ть1 хамон... Ах, как видно что шпион...!след това идват руснаците и другите алко туристи
shileto
Рейтинг: 1154 ВеселоДо коментар [#61] от "Без коз":
Наслаждавам се на смешките ти, плод на безсилието от злобата ти Я пак напиши реформи и може и да си повярваш че си умен
Арон
Рейтинг: 1443 ВеселоДо коментар [#63] от "shileto":
))))
Шилето написа повече от едно изречение, при това - без препинателни знаце! Българе-юнаце
Георги Георгиев
Рейтинг: 577 НеутралноДо коментар [#53] от "Woodstock":
Терм3нал 1? Ние и без твоите препоръки го ползваме! За теб чемодан вакзал масква! Руско мекере!
Woodstock
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#65] от "georgi1957":
Бегай, тъпчо! Нещо друго да кажеш?
65
Рейтинг: 248 Неутрално... под него вече няма дюни.
Woodstock
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#56] от "forum_terrorist":
Какви много пари, човече?!? Парцелчето струва има-няма 500 хил. левчета. Знаеш ли колко струва да купиш съд, кметство и държавна администрация? Не си струва за тази "дюна".
Но къде са всички загрижени граждани и медии, когато Дидо Дебелия купуваше бизнеси на килограм? А когато всички мълчаха и се правеха, че това не се случва у нас?
Лесно е да застанеш зад кауза, която не търси отговорност от силните на деня.
gdobranov
Рейтинг: 409 НеутралноЦарят е гол!
свети георги груп от последните дни на герп
Рейтинг: 485 Веселои направете повече парко места за да няма махленски свади с неочакван край
boby1945
Рейтинг: 896 ВеселоИ така още една година загубена в празни наддумвания!!! После България една от най бедните страни в Европа, ами как да не е???
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Апропо кмета "играещ" едновременно геолог, специалист по инженерна геология, морфодинамика и литодинамика на морската брегова зона е добре да плати глобата от джоб и да си посипе главата с фин морски пясък примесен с пръст от някоя дюна наоколо.....
gorskiq1
Рейтинг: 470 НеутралноПравилно са решили съдиите .
А кога най сетне ще има съд за екоизнудвачите които зад фалшиви каузи спират развитието на туризма .
ve6ter
Рейтинг: 306 НеутралноТука има, тука нЕма ми е ситуацията...Нямалко дюни, друг път!
Маршалов
Рейтинг: 597 Неутрално[quote#26:"debruckere"]Какво като имаме законна бетонна джунгла в Сл.Бряг? Какво от това? [/quote]
мурзилкаПовече ъгли и укрития. Кънтър страйка на наследниците на миттьо очите, ще е с още повече екшън.