
© Associated Press
Въглеродните емисии от европейски въглищни централи трябва да бъдат намалени три пъти по-бързо в сравнение със сегашните темпове. Така Европейският съюз (ЕС) може да остане в крак с глобалните усилия да се избегне опасното повишаване на температурите.
Това е един от изводите на нов доклад на най-голямата европейска коалиция, която се занимава с климатични и енергийни теми Climate Action Network Europe (CAN) и природозащитна организация "Грийнпийс" – Великобритания.
Според изследването, политическите лидери в Европа трябва да засилят съществено усилията си за извеждане от експлоатация на замърсяващите въглищни централи, ако действително са сериозни в намеренията си да предотвратят опасните климатични промени. Резултатите от доклада се публикуват, когато световните лидери, дипломати и експерти навлизат във втората седмица от преговори по време на климатичната среща в Париж за постигане на нов глобален договор за намаляване на въглеродните емисиите, които водят до глобално затопляне.
През 2014 г. въглищните централи в Европа са отделили общо 762 милиона тона въглероден диоксид (CO2), се казва в изследването им "Краят на една ера: Защо всяка европейска страна има нужда от план за извеждане от експлоатация на въглищата". Това количество вредни емисии се равнява на почти една пета (18%) от общите парникови емисии на ЕС, дял почти колкото на целия транспортен сектор в ЕС (21%).
Анализаторите от Sandbag и Climate Action Network (CAN) – Европа за първи път изчисляват количеството въглерод и промяната му с времето, отделяно от 280 въглищни електроцентрали, които в момента оперират на територията на Европа.Изчисленията им се базират на най-изчерпателната база-данни за европейските въглищни централи, посочват от "Грийнпийс".
Проучването препоръчва европейските лидери да вземат под контрол замърсяването от въглищния сектор като приемат ясни национални планове и срокове за извеждане на въглищата от енергийните системи на страните си.
Добрият пример: Великобритания, Австрия и Финландия
Наскоро Великобритания стана първата икономика от страните в Г-20, която обяви, че ще изведе от експлоатация всичките си въглищни централи до 2025 г.
По-рано подобни действия предприе Австрия, която е на път да се освободи от всичките си въглищни централи, когато последната затвори през 2025 г.
Финландия вече обяви, че ще изведе въглищата от експлоатация през следващото десетилетие.
България: 44% от вредните емисии идват от въглищни централи
България също е обект на изследването. Над 40% от електроенергията в страната се произвежда във въглищни централи. Според данните в изследването, през 2015 г. централите на въглища в страната ни са 12 на брой, а за миналата година 44% от общите въглеродни емисии за страната са в следствие на експлоатация на въглища. През 2013 г. 100% от тези централи не отговарят на допустимите нива на замърсяване на въздуха, които се затягат от началото на 2016 г. 67% от централите ни са на възраст над 30 години.
"Крайно време е страната ни да излезе от въглищната зависимост, което освен намаляване на въглеродните емисии, ще доведе и до подобряване на качеството на въздуха, водата и почвите в страната. Децентрализацията на енергийната система и широкото навлизане на малки ВЕИ инсталации в домакинствата и общините ще спомогнат на страната ни да излезе от задушаващата хватка на въглищата," коментира Теодора Стоянова, координатор на кампанията "Климат и енергия" към "Грийнпийс"-България.
Как ЕС може да подсили климатичните си амбиции
"Това, от което се нуждаем сега, е силно споразумение от срещата за климата в Париж. То ще даде нов стимул за широкомащабно европейско намаляване на въглищните емисии. Извеждането на въглищата от експлоатация е най-лесният начин Европейския съюз да подсили своите климатични амбиции", споделя и директорът на CAN – Европа Уендел Трио.
Според водещи експерти на Световната енергийна агенция (СЕА), въглеродните емисии на Европа от горенето на въглища трябва да спадат средно с 8% всяка година до 2040 г., за да не се превишава прага от 2C затопляне. Но докладът, публикуван тази седмица показва, че въглищните емисии на Съюза са намалели едва с 2,3% средно на година през последните девет години.
Проучването показва, че 66% (2/3) от въглищните централи в Европа са на 30 или повече години. Това ги прави особено неефективни, замърсяващи и склонни към повреди, посочват анализаторите.
Въглищните централи са най-големият източник на въглероден диоксид в света, като са отговорни за 1/3 (31%) от всичкия CO2, отделен от изкопаемите горива, според СЕА. Агенцията предупреди, че световните въглищни емисии трябва да се съкратят на половина до 2030 г. и да са почти напълно сведени до нула до 2040 г., за да преминем прага на опасното повишаване на глобалните температури. Проучване, извършено от University College London, също показва, че 88% от световните резерви на въглища трябва да останат в земята, ако искаме да предотвратим опасните климатични промени.
birdman
Рейтинг: 911 НеутралноА нее ТЕЦ Марица Изток требе да бълва отрова поне до 2050 година иначе няма откъде да се краде, откъде синдикатите да се захранват и откъде да съществува Берое .... после да не се чудите откъде се обгазява центъра на Вселената ?
dorn
Рейтинг: 981 НеутралноАми сега, ......партия " Лидер " ще остане без електорат.
Yotce
Рейтинг: 900 НеутралноХубаво, ама китайските централи на въглища са отделили десет пъти повече, отколкото централите на цяла Европа.
Дори Европа изцяло да спре този тип централи, това няма как да намали съществено емисиите в световен мащаб.
Николай Теллалов
Рейтинг: 450 Неутралноостава да запушат с тапи и вулканите
властта ражда паразитиПубликувано през m.dnevnik.bg
джендър NATO generals
Рейтинг: 1023 НеутралноЗАЩО САЩ ни натискаха да строим марица 1 и 3-частни, офшорни, и СКЪПИ! На едната се плаща за да НЕ работи, защото така е по-евтино!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токМарица 1 и 3 замениха 1-4 блок на Козлодуй, доста по-екологични, и НАЙ_ЕВТИНИЯ ток (след ВЕЦ)
alexis
Рейтинг: 229 НеутралноОбаче тук едни дългосрочни договори ..., задължителни ..., на непазарни цени..., произвеждат или не , все едно, трябва да се плаща! Дано не се превърне в поредната лоша новина за мат'ряла !
ijj
Рейтинг: 1059 Неутрално"67% от заводите ни са на възраст над 30 години."
В случая става въпрос за електроцентрали, разбира се (защото освен завод английската дума plant може да означава и електроцентрала).
Но и така погледнато, това твърдение е малко тенденциозно - доколкото не се отчита рехабилитацията на блоковете на централите в района на "Марица Изток". Например в най-голямата (ТЕЦ "Марица Изток - 2" с инсталирана електрогенерираща мощност 1630 МВт) последният блок (Блок №8) е пуснат в 1995 г., а по-старите блокове са рехабилитирани, което означава голяма степен на обновяване. За рехабилитацията на ТЕЦ "Марица Изток-3" инвестиционната сума е била толкова голяма, че за нейното изплащане е сключен дългосрочен договор за изкупуване на електроенергия на доста висока цена.
При това в момента вече има натиск върху въглищните централи по линия на Европейската схема за търговия с емисии. Вярно че квотите за емисии поевтиняха по време на рецесията, но има прогнози че в средносрочно бъдеще могат да достигнат 25 евро за тон СО2, което си е сериозна цена.
Федор Езерский
Рейтинг: 935 ВеселоАми лесна работа. Затваряме всички частни ТЕЦ-ове, оставяме да работят само тез, които са в структурата на БЕХ. Това ще си е честно, демократично и най-вече екологично.
Който частник иска да ни бълва пушаци, да ходи в Китай! Хау!
usero
Рейтинг: 2038 НеутралноДомакинствата не са основният консуматор на електрическа енергия, освен в България, а и с малки перки и панелки не може да се осигури отопление, а осветление отчасти. И кво остава - атомът е опасен, петролът и газът те правят зависим от монополисти, които раздуват цените... Освен малки ВЕИ на дърва, които май са най-неекологични.
vagabond66
Рейтинг: 1519 ЛюбопитноМного ми е интересно, след като се затворят ТЕЦ-овете и АЕЦ -овете от къде ще се произвежда електрическата енергия за каквото и да е било ?!?
Или всеки покрив трябва да бъде превърнат в "слънчева централа", или извънземните ще ни открият някоя висша вселенска енергийна тайна !
dereck
Рейтинг: 406 НеутралноНе съм сигурен, че това ще го направи всяка страна. Примерно, в Чехия от две години се обработва общественото мнение, да се "премахнат сегашните лимити" за добив на въглища. Най-вече да се запазят работните места на миньорите и да се използват ТЕЦовета. Когато се договарят размерите на "въглеродните емисии", правителството директно го е поставило за задача на ЧЕЗ и праща техни представители, на тези преговори в чужбина...
"Кълняхме се в стабилността на финансовата система, а това се оказа похлупак на развалена манджа". Владислав ГорановВ Б-я поведението на ЧЕЗ към ТЕЦ-те е като на "мащеха". Ликвидираха ТЕЦ Варна.
...Ако оставим това, Чехия масирано, дотира подмяната на котлетата на твърдо гориво с по-екологично, примерно на природен газ.
penchoo
Рейтинг: 506 НеутралноРазбира се, първо ще си затворим ТЕЦ-овете, след това ще спрем всички производства в това число и селското стопанство, ще се окосмим за да не мръзнем, ще си разрушим и жилищата и ще се върнем да живеем по дърветата! Какво още да направим в угода на шайка от умствено ограничени кресльовци?
Даниел Киряков
Рейтинг: 428 НеутралноГрийпийс отново използват метода на "половината истина". Не казват какво става с биоразнообразието и почвата при мащабните соларни паркове, които сега ги има и които ще са нужни, за да задоволят сегашния ни начин на живот.
.
ДКИ не казват чии са останалите 56% от емисиите у нас - транспорт (дизели), производство (кои?) и кюмбета (Бояна, Симеоново и Драгалевци са само "примери от Столицата"
Да, ТЕЦ-овете емитират СО2, но ЕЙ И ЕС Гълъбово и КонтурГлобал Марица Изток 3 отговарят на нормите за 2016 г. (азотни и серни окиси, ФПЧ 2 и ФПЧ 10 - последните идват от дизелите, които са масов двигател у нас). Докато ТЕЦ-2 - все още не са започнали.