
© Надежда Чипева
И през 2014 г. основната част от битови отпадъци в България се депонират. 74% от изхвърленото отива в депата, около 22 процента се рециклира, 2% се изгаря, а компостирането на биоразградимите отпадъци е все още на етап "първи стъпки".
Тези данни отпреди две години представи експертът от Министерство на околната среда и водите Теодора Петрова от дирекция "Управление на отпадъците" по време на семинар "Устойчиво управление на битовите отпадъци - от събирането до икономическото и енергийното им оползотворяване". Семинарът се провежда в рамките на инициативата "Екообщина" на посолството на Франция в България.
Депонирането е последното стъпало в йерархията за управление на отпадъците, но продължава да е сред най-широко разпространените практики у нас след повече от десетилетие практики за разделно изхвърляне. При депонирането няма възможност за възстановяване на ресурси, а при разлагането на отпадъците се отделя токсичният парников газ метан.
Иначе по план до началото на 2016 г. страната ни трябваше да рециклира най-малко 25% от отпадъците си, до 1 януари 2018 г. - най-малко 40%, а от 2020 г. - най-малко 50 на сто.
Най-късно след 4 години, или до края на 2020 г., общините трябва да ограничат количеството депонирани биоразградими битови отпадъци до 35% от общото количество, образувано през 1995 г.
Според заместник-министър Красимир Живков оценката на постигнатото в България до момента показва стабилни средни за ЕС резултати при управлението на битовите отпадъци. "След 2010 г. е налице цялостна тенденция за намаляване на образуваните количества отпадъци в страната, като през 2014 г. средната норма на глава от населението е 442 кг при средно за ЕС 475 кг", изтъкна той.
По думите му за периода 2010 - 2014 г. България е постигнала напредък по отношение на рециклираните битови отпадъци. Средно за периода – около 24% материално рециклиране, показват изчисления по нова методика, която обаче не е идентична за всички европейски страни, затова и данните на различните европейски държави не могат да бъдат съпоставяни и сравнявани.
"Споделянето на опита на една страна - членка на Европейския съюз, която има традиции в управлението на битовите отпадъци, ще е от полза за нашите общини, за които този процес все още е предизвикателство", заяви при откриването на семинара Красимир Живков.
Според Живков производството на енергия от отпадъци може да създаде полезни взаимодействия с енергийната политика на ЕС и с политиката относно климата, но трябва да се ръководи от принципите на йерархията при управление на отпадъците. Основната цел на Енергийния съюз на ЕС е да се предостави на потребителите (домакинства и предприятия) сигурна, устойчива, конкурентна и достъпна енергия.
Заместник-министърът обърна внимание на ползите от третирането на биоотпадъците в съоръжения за анаеробно разграждане. Според него това води до намаляване на парникови емисии, образувани от депонираните биоразградими отпадъци и производството на зелена енергия от отпадъци.
xcheffo
Рейтинг: 287 Неутрално"Устойчиво управление на битовите отпадъци..."
И какво му е неустойчивото - сметта на сметището, поотъпчеш, хвърлиш една лопата пръст отгоре и то си седи. Устойчиво.
Free person
Рейтинг: 753 НеутралноОт семинари и констатации ни е поснало!Разходете се по Искърското дефиле,минете и по Палакарийска река,по Пасарел на отсрещния бряг и ще видите каква ни е културата на сметосъбирането.
TonyКажете ми кой и как събира и къде се депонират и употребяват строителните отпадъци - бетони,желязо,прозорци от ремонтите?
Дундурук
Рейтинг: 437 Неутрално"Депонират" звучи модерно и смислено. "Трупат" или нещо подобно е по-добре.
Индивидуален паметник на културата
Рейтинг: 697 НеутралноНищо. Заводът край София му правиха първи копки и откриваха няколко пъти. Само Баце поне 5. А иначе за всеки продукт плащаме потребителска такса. Която се събира от точните фирми.
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.xcheffo
Рейтинг: 287 Весело[quote#3:"Дундурук"]"Депонират" ; звучи модерно и смислено[/quote]
Дундуркат?
xcheffo
Рейтинг: 287 Весело[quote#3:"Дундурук"]"Депонират" ; звучи модерно и смислено[/quote]
Дундуркат?
wnw04489661
Рейтинг: 798 НеутралноИ честито на умните софиянци. Току що другарят Дончо Барбалов , заместник - кмет и син на генерал Барбалов от Държавна Сигурност съобщи, че ще увеличат такса смет.
wnw04489661
Рейтинг: 798 Неутрално" Промените изчакваха и местните избори, защото те имат и тежка политическа цена. Причината е, че се очаква новата формула да завиши таксата на много от домакинствата за сметка на бизнеса, който досега поемаше по-голямата част от разхода по линия на по-високите данъчни оценки на бизнес сградите. "
http://www.mediapool.bg/nova-formula-vdiga-taksa-s
wnw04489661
Рейтинг: 798 НеутралноПо думите му в момента около 70% от приходите от такса "смет" са от бизнеса, а той генерира 30% от отпадъка. Ако съотношението се обърне, таксата за някои граждани може да се увеличи и в пъти, но всеки случай ще бъде индивидуален. "Ангажирам се, когато проектът стане закон, да изпратим на гражданите в София как точно ще се промени дължимата от тях такса", заяви Барбалов.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4890 НеутралноДо коментар [#7] от "wnw04489661":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Само за българите. Бай Мангау ПАК НЯМА да плаща и стотинка.
wnw04489661
Рейтинг: 798 НеутралноДо коментар [#10] от "КМЕТ В СЯНКА":
Свиркай си бе. Бай Мангал е основен електорат на управляващата коалиция в лицето на ГЕРБ и ДПС .
Сам разбираш, че никога няма да бъде приет закон, който да ощетява избирателите им.