
60 млн. лева вече са преведени от Европейската комисия като авансово плащане, за да започне изпълнението на новата оперативна програма "Околна среда" за периода 2014 - 2020 г. Това съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от агенция "Фокус".
По думите й в хода на новата програма вече са създадени 7 хиляди нови работни места и има възможности за бизнеса да участва в отделните проекти.
От ноември миналата година от ЕК към България са били разплатени над 1 млрд. лева. "Това са възможности и за общините - нашите основни бенефициенти", каза министър Василева.
Общият ресурс на ОПОС е 3,5 млрд. лв. Най-голям процент от тези средства (около 70%) ще отиде за сектор "води" – 2,340 млрд. лева, а за опазване на биоразнообразието и защитените територии -198 млн. лева, за превенция при наводнения и свлачища - 153 млн. лева, дейности, свързани с подобряване на качеството на въздуха - 115 млн. лева, техническа помощ - 92 млн. лева.
Регионалното министерство е основен бенефициент с 50% по ОП "Околна среда". Министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова акцентира на значението на обновяването на ВиК сектора. "Ако не направим реформата, нито лев няма да може да се осъществи по ОПОС", изтъкна Павлова, цитирана от Фокус. По думите й, не може повече да продължаваме с инвестиции на парче. "Регионалният подход означава - ние имаме 28 области, за които трябва да имаме 28 водни територии. Такъв е законът. На тези територии трябва да имаме един обединен оператор", смята Павлова.
Вицепремиерът Томислав Дончев изтъкна, че 3 млрд. лева до момента са инвестирани в зелена или екологична инфраструктура, като с част от тези пари освен изградената ВиК инфраструктура имаме 35 пречиствателни станции за вода, 35 депа за отпадъци, метровлакове, автобуси.
Tru Soulja
Рейтинг: 720 НеутралноТова не е успех , с чужди пари и аз мога...
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематsubaru
Рейтинг: 787 Любопитно"Регионалният подход означава - ние имаме 28 области, за които трябва да имаме 28 водни територии. Такъв е законът. На тези територии трябва да имаме един обединен оператор"
Едно от последните останали апетитни парчета от баницата. Софиянски и софиянци знаят за какво става дума.КОЙ ли ще определя 28 - те "единни обединени оператори"? В подобни случаи управляващите удобно забравят за конкуренцията и пазарът като регулатори, в които иначе се кълнат.
krell
Рейтинг: 489 Неутрално20млн.за 6 години...След комисионните ще останат на половина, врътки, това-онова...значи 2-3 милиона.
Публикувано през m.dnevnik.bg
jig
Рейтинг: 233 Неутрално198 млн. лева за "запазване на биоразнообразието"?
Dimitar Pehlivanov
Рейтинг: 458 НеутралноДо коментар [#1] от "Tru Soulja":
докато стигнеш до чуждите пари ... знаеш ли колко много има?
sega_007
Рейтинг: 458 НеутралноВисшите чиновници вече потриват ръце, кой стяга я яхта, кой вила за дъщерята, кой хотелски комплекс на морета на името на балдъзата.
Ех, хубав живот.
А леваците нека ходят да бачкат.
Ерих Хартман
Рейтинг: 440 ГневноСъс 60 млн. лева , постройте селища и приберете бездомните от улиците !
((
Тъпанари !