
© Лилия Попганчева
"Дневник" публикува отново историята за работилницата за вълна в странджанското село Звездец от сборника за хора, места и занаяти "Тезгях" (по проект на "Горичка"). Тя става част от рубриката ни в "Зелен Дневник" – "Предай нататък" като своеобразен пътеводител на важните неща, умения и знания, които си струва да съхраним.
Село Звездец е разположено в сърцето на планината на 20 км от Малко Търново. Багренето на вълна и прежда с естествени растителни багрила и плетивата са част от културното наследство в района.
Донка Костадинова (33 г.) е индолог, майка на две деца, преподавател по английски език в Бургас. Член е на гражданско сдружение "Златно руно", село Звездец, и движи нещата, свързани с търговията и комуникацията. Проектът, финансиран от Глобален екологичен фонд, е инициатива на Елика Чаунова, биолог в БАН. Активни участници в проекта са "младите баби" Бърза, Керка, Мара, Мария, Радка, Янка, както и четиригодишната Клементина. Привличат и доброволци и продават изработките си по галерии, панаири и фестивали. © Лилия Попганчева
Донка е единствената, която се занимава с билките и багренето, а бабите с желание вършат другата, най-тежката работа, свързана с паренето и миенето на вълната,
чепкането и дараченето
"Правя го, защото съм отраснала в гората", казва Донка в отговор на въпроса защо се е посветила на билки и вълна в Странджа. Майка й е била пчеларка, а баща й работел по пътищата на Странджа и до шестгодишна възраст е живяла сама с тях в къщичка в гората. "Въпреки че работя в Бургас, завършила съм индология и пътувам по света, аз съм си горско чедо."
По думите на Донка проектът е прекрасна идея за развитие на селото и съхранява традицията. Вълната се изкупува от местните овчари, пари се, пере се, суши се, чепка се, преде се, багри се с растителни багрила, пак се суши. Понякога се багри няколко пъти, особено за черно и червено, които са най-трудните цветове. След това се плете, тъче на малки станчета или се дарачи и предлага на галерии за филц. Изработват се плетива, плъстени и малки изделия и тъкани. Донка смята, че работилницата е уникална за България, и е намерила подобни единствено в Англия и САЩ. © Лилия Попганчева
Траките (за които в брошурата се казва, че са майстори на багрите) вярвали, че
всяко растение има дух и определена сила
Те имали три свещени цвята – черно, бяло и червено. Черното – символ на плодородието, на земята и майчината утроба, бялото е цветът на траура и новото раждане, а червеният цвят е на богинята майка. Червеното багрило "крап" се получава от корените на броша. Според Херодот траките навивали около краката си ивици от червен плат. Магическите сили на броша се свързват и с неговите лечебни свойства за хора и животни. За жълто и зелено основно използват тетра, бръшлян и лозови листа, а червено може да се получава и от мак, но за килограм вълна са необходими седем килограма мак. © Лилия Попганчева
В работилницата днес използват билки, които не са защитени. Зелениката например оцветява, но употребата й е забранена, тя е свещено растение за Странджа. Донка казва, че ако билките се берат след Еньовден, трябва да се сложи двойно количество, за да се извлече необходимият цвят. Ентусиазмът и енергията карат жените от "Златното руно" всеки ден да се събират да говорят, пеят, хапват и да "пипат" вълна.
"Аз не само имам овце
но съм родена от овчар
а може и да съм правена някъде в овчарска колиба", обяснява със закачливо изражение баба Мария. "Всичко, което се получава от вълна, ми е приятно", посочва красива лилава черга, която е изтъкала като малка.
"Помагаме на прохождането на този проект. То е като с малките деца – бабите помагат, докато децата тръгнат", казва една друга баба, докато преде, а друга пее странджанска песен.
0886767557, Донка Костадинова. Работилница за вълна "Странджа" е и във фейсбук.
EU defender
Рейтинг: 1028 НеутралноЗвездец. Един от ъглите на "триъгълника на смъртта".
The best way to predict the future is to invent it.Хелиана
Рейтинг: 1427 Неутрално[quote#1:"EU defender"]Звездец. Един от ъглите на "триъгълника на смъртта". [/quote]
Защо?
Хелиана
Рейтинг: 1427 НеутралноПодобни на този проект могат да докарат препитание на цели райони. Вълна, боядисана с билки вместо с химии - та това си е световен хит!
CINZANO - оправете си сайта!
Рейтинг: 1209 НеутралноМного хубав проект, Странджа и хората там си заслужават всяко усилие.
Мома, връщай 12 и 12А!victortrt
Рейтинг: 593 Неутрално[quote#2:"Хелиана"]Защо[/quote]
Ако не знаете, е по-добре да си остане така, госпожо или госпожице.
DS
Рейтинг: 598 НеутралноЕлхово -> Гудово->
Както „Дневник” се бори с БСП, така „Работническо дело” не се е борило с капитализма"До коментар [#1] от "EU defender":
staska
Рейтинг: 1117 ВеселоДо коментар [#5] от "victortrt":
"Този, който търси ангел и следи само за крилата, рискува да се прибере в къщи с гъска."Елхово, Грудово ... Не че съм ходила в казармата, де.
Роси
Рейтинг: 8282 НеутралноРодът ми е от Ивайловград и едно време там са боядисвали червените великденски яйца с брош.
Алф
Рейтинг: 1353 НеутралноДо коментар [#3] от "Хелиана":
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.И вълната си е от вълна. А не произведена по космически технологии...имитация с качества по-добри от натуралната
rapidfire
Рейтинг: 1408 НеутралноДо коментар [#1] от "EU defender":
It is nice to be important, but it's more important to be nice!Това ли беше първата асоциация с тоя прекрасен проект?
И ако да, трябваше ли да се пише?
Какво си оплакваме съдбата, българите, като всеки ден се самопроклинаме със самосбъдващи се проклятия...
bretschneider
Рейтинг: 968 НеутралноДо коментар [#2] от "Хелиана":
Щото имаше бойни поделения. Елхово, грудово звездец. Най-големия проблем беше че не ни пускаха в отпуска. Иначе беше фън. Войната започваше в 4.00 сутринта и свършваше в 12 през нощта.
Горбачов
Рейтинг: 616 НеутралноМите, дай камиона да прекараме двайсе тона вълна и да пийм ракия
Горбачовsbk
Рейтинг: 594 ВеселоДо коментар [#11] от "buiko":
Точно така, имаше. Сега, като няма, ти е по-спокойно, предполагам.
Иди се разходи из Странджа, в момента там природата е прекрасна, обагрена във всевъзможни цветове и се наслади на тази красота.
А, да не забравиш българо-арабски и българо-пущу разговорници, иначе не можеш се оправи.
sbk
Рейтинг: 594 НеутралноИнтересен проект. Наистина може да даде някакво препитание, да запази старите знания, да запали по тях младите, което е най-важното, но трябва да се работи и в други насоки. Странджа наистина има какво интересно да предложи, но там всичко е почти, да го нарека, бутиково. Може би точно в това е и чара, и шанса.
angelats
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#3] от "Хелиана":
Има една жена, която боядисва естествени материи (платове и прежда) с билки в Австралия. Следя я редовно. Не знаех, че се прави и в България и това, че и нас има подобна инициатива може само да ме радва
the only easy day was yesterday
Рейтинг: 284 РазстроеноДо коментар [#1] от "EU defender":
До коментар [#2] от "Хелиана":
Точно казано EU defender,
Само този който не е минал от там не знае какво беше там да си в казарма.
Може би това е най жестокото место в света което може да се опише като такова през годините на комунизма и студената война. Не напразно много новопостъпили в казармата войници предпочитаха да се самоубият в момента в който получеха оръжие и патрони. Спомням си един не се простреля "правилно" и трябваше да го съдят по късно и пратят в затвора за 25години.
Бягствата през границата в Турция с АК-47 бяха почти невъзможни и равносилни също на самоубийство, но бяха по добър и разумен избор пред първия. Извращенията бяха не само толерирани, но и насърчавани от висшите офицери и командване. Така че днес не се очудвайте, че живете в такъв свят.
По спомени на ветеран от Виетнам
lalleen
Рейтинг: 531 НеутралноНа такава хубава статия даже ще намерите за каква гнусотия да се сетите.... Като имате какво да казвате, напишете си отделна статия и си я публикувайте навсякъде, даже повече заинтересовани по вашата тема ще намерите... Тук човек очаква да чете за занаяти и красота.
demos
Рейтинг: 508 НеутралноСръбската медия Н1 съобщи,че Сърбия изнася вълна за ЕС чрез български фирми,защото в станата няма фабрики за пране на тази суровина.Шумадийската фирма "M155"е изнесла чрез България 1000 тона вълна,което е 10 пъти повече от износа ѝ преди 10 години.Медията твърди че в България има регистрирани 200 фирми за пране и опаковане на вълна,чрез които сърбите се надяват да изнасят суровината в страни от ЕС,докато си направят свои.След това ще последва унищожаване на българския износ,за сметка на сръбския,както става след всяка помощ на България към западната ни съседка.